W krajach, gdzie zalegalizowano wspomagane samobójstwo i eutanazję, wzrasta liczba samobójstw z użyciem przemocy – wynika z najnowszych badań. Dane ujawniła brytyjska organizacja, zajmująca się promocją etyki lekarskiej w praktyce klinicznej.
Institute of Medical Ethics opublikował 35-stronicowy raport z badań, dotyczących samobójstw wspomaganych przez lekarza, eutanazji oraz brutalnych samobójstw, w latach 1990 – 2016. Z jednej strony analiza dotyczyła Holandii, Belgii, Luksemburga i Szwajcarii – gdzie „wspomagane umieranie” to praktyka, która funkcjonuje tam już stosunkowo długo. Okazuje się, że znacznie wzrósł tam zarówno odsetek samobójstw wspomaganych, jak i zaplanowanych zgonów z własnej inicjatywy, w porównaniu z krajami sąsiednimi, gdzie tej legalizacji nie ma.
„Ponadto dane z Europy i USA wskazują, że to kobiety są najbardziej narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci, której można uniknąć” – powiedział autor badań, David Jones, dyrektor oksfordzkiego Centrum Bioetyki The Anscombe, cytowany przez portal Crux. Jak zauważył naukowiec, wyniki badań stanowią kolejny dowód tego, że legalizacja wspomnianych praktyk spowoduje, że „więcej osób przedwcześnie zakończy swoje życie”. „To nie uratuje życia – mówi bioetyk – To nie pomoże zapobiec samobójstwom. Legalizacja tego, co eufemistycznie nazywa się ‘wspomaganym umieraniem’, zagraża życiu osób starszych, żyjących z poważną chorobą. Musimy bardzo wyraźnie powiedzieć wszystkim ludziom, że bez względu na ich wiek, niepełnosprawność czy chorobę nie powinni czuć, że są ciężarem dla społeczności. Są pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa i rodziny ludzkiej. Wszyscy jesteśmy wzbogaceni ich obecnością” – podkreśla David Jones.
W Europie coraz więcej krajów wprowadza „wspomagane umieranie” w formie eutanazji, czyli bezpośredniego uśmiercenia pacjenta przez lekarza, tak jest w Holandii, Belgii, Luksemburgu i Hiszpanii. Z kolei wspomagane samobójstwo, które polega na pomocy pacjentom w odebraniu sobie życia, jest legalne w Szwajcarii, Austrii i Niemczech. Wielka Brytania znajduje się pod rosnącą presją zmiany prawa. Na Wyspach toczy się agresywna kampania na rzecz legalizacji „wspomaganego umierania”. Jednym z czołowych argumentów jest fałszywe i nie poparte dowodami twierdzenie, iż wspomagane samobójstwo skutkuje mniejszą liczbą brutalnych samobójstw.
„Każda ludzka istota ma prawo do absolutnego poszanowania podstawowego dobra, jakim jest życie, a uznanie tego prawa stanowi fundament współistnienia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej” – czytamy w encyklice „Evangelium vitae”. Legalizacja eutanazji przez Państwa jest decyzją tyrańską wobec najbardziej bezbronnych. Choroba, starość czy brak świadomości w żaden sposób nie umniejszają godności osoby. Dzisiejszy postęp w medycynie nie może służyć nadużyciom. Ludzką odpowiedzią na cierpienie powinna być zawsze miłość do drugiego człowieka.
JB
Źródło: KAI