Maj 2022 r. (środa 11.05, godz. 19.00) Baby, akuszerki, położne – dłonie, które przyjmują życie
Planowane webinary:
25 maja – Kluby Pro-Life – Evangelium vitae punkty 3 i 4
8 czerwca – „Spotkania o życiu” – temat: Wychowanie do życia w rodzinie
22 czerwca – Kluby Pro-Life – Evangelium vitae punkty 5 i 6
Przerwa: lipiec – wrzesień. Ponowne spotkania od października.
Styczeń 2021 r. (środa 13.01, godz. 19.00) Spór o aborcję. Społeczna manipulacja
Podczas spotkania zastanawiamy się, co tak naprawdę wydarzyło się po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP. Wyjaśniamy, czym jest aborcja eugeniczna. Na społeczne manipulacje odpowiadamy, sięgając po argumenty z dziedziny genetyki, biologii i medycyny.
Luty 2021 r. (środa 10.02, godz. 19.00) Dziecko i mama. Dwie ofiary aborcji
W narracji wokół aborcji brakuje równowagi. Podczas gdy środowiska proaborcyjne deklarują się jako obrońcy kobiet, można mieć wrażenie, że środowiska pro-life skupiają swą uwagę głównie na dziecku. Tymczasem potrzeba troski o oboje – dziecko i mamę. W czasie webinaru wyjaśniamy, czym jest aborcja z perspektywy dziecka, a także z jakimi jej skutkami niejednokrotnie do końca życia zmagają się matki.
Marzec 2021 r. (środa 10.03, godz. 19.00) Pełnia życia! Rozwój dziecka w łonie matki
Podczas webinaru dowiadujemy się, jakie są poszczególne etapy rozwoju dziecka w łonie matki, kiedy wykształcają się jego narządy, kiedy dziecko nabywa konkretne umiejętności. W oparciu o badania naukowe pokazujemy pełnię życia przed narodzinami.
Maj 2021 r. (środa 12.05, godz. 19.00) Nawróceni aborcjoniści
Jeśli zwolennicy aborcji nie chcą słuchać argumentów pro-lifowców, może warto, by wsłuchali się w głos osób, które z przemysłu aborcyjnego przeszły do ruchu pro-life. Osób, które mówią wprost: sprzedawaliśmy aborcję, by zarabiać miliony. Odebraliśmy życie tysiącom dzieci. Nie dbaliśmy ani o nie, ani o ich matki. Dziś widzimy, że popełniliśmy błąd.
Podczas spotkania poznamy m.in. Bernarda Nathansona, Carol Everett, Abby Johnson i Anthony’ego Levatino. Na przykładzie ich doświadczeń omówimy strategię grup proaborcyjnych, która z wieloma „sukcesami” jest dziś realizowana na całym świecie.
Czerwiec 2021 r. (czwartek 10.06, godz. 19.00) Metody rozpoznawania płodności – czy warto?
Skuteczne, tanie, ekologiczne, nie mają skutków ubocznych… Ale czy to wystarczy, aby się do nich przekonać? Podczas spotkania omówimy zalety i wady metod rozpoznawania płodności oraz założenia najpopularniejszych metod. Powiemy, w jaki sposób można nauczyć się praktycznego stosowania MRP, polecimy najlepsze aplikacje do notowania obserwacji i nowinki techniczne.
Na spotkanie szczególnie zapraszamy narzeczonych, ale też nauczycieli, wychowawców, rodziców i wszystkie osoby, którą chcą się nauczyć MRP – a naukę tę można rozpocząć w każdym wieku.
Czerwiec 2021 r. (środa 23.06, godz. 19.00) Metody rozpoznawania płodności krok po kroku
Tematem spotkania będzie sposób prowadzenia obserwacji a także interpretacji zauważonych objawów. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób wyznaczać dni płodne i niepłodne.
Druga część spotkania będzie poświęcona wspieraniu płodności – co już teraz możemy zrobić dla dziecka, które dopiero chcemy zaprosić do naszego życia? Jak się do tego przygotować? Tradycyjnie po części wykładowej będzie można zadawać pytania.
Październik 2021 r. (środa 13.10, godz. 19.00) In vitro. Za jaką cenę?
O ile rozmowa o wszelkich zagadnieniach bioetycznych jest trudna, to właśnie chyba o zapłodnieniu in vitro dyskutować najtrudniej. Zwolennicy procedury sztucznego zapłodnienia mówią: „Rozumiemy, że nie popieracie aborcji. Ale my nie zabijamy, my dajemy życie”.
W rozmowie o in vitro nigdy nie może zabraknąć szacunku i delikatności, bo pragnienie podarowania życia nowej osobie jest bardzo szlachetne, a dramat niepłodności rozdziera serca wielu małżonków. Każdy człowiek – niezależnie od sposobu poczęcia – od pierwszych chwil życia ma niezbywalną godność i przysługuje mu wiele praw, w tym fundamentalne: do życia i dalszego rozwoju. Niestety, prawa te są naruszane na wielu etapach procedury in vitro.
Październik 2021 r. (środa 10.11, godz. 19.00) Antykoncepcja. Wielka historia małej pigułki
Dostępna, modna, łatwa w stosowaniu, uważana za skuteczną. Antykoncepcja, szczególnie hormonalna, zrewolucjonizowała myślenie o kobiecie, mężczyźnie i dziecku. Mała pigułka, ikona rewolucji seksualnej, ustaliła nowy porządek. W jaki sposób?
Podczas webinaru omówimy rodzaje i sposób działania antykoncepcji, ze szczególnym uwzględnieniem środków hormonalnych. Sprawdzimy ich skuteczność i możliwe skutki uboczne. Zastanowimy się, dlaczego – skoro powszechnie uważa się pigułkę za dobrodziejstwo ludzkości – niektórzy lekarze odmawiają jej przepisywania, powołując się na klauzulę sumienia.
Grudzień 2021 r. (środa 8.12, godz. 19.00) O miłości i seksualności z dziećmi. Jak rozmawiać?
Zapraszamy na kolejny, ostatni w tym roku, webinar w nieco innej formule niż zwykle. Gościem Magdaleny Guziak-Nowak będzie dr Marek Babik, mąż i tata czworga dorosłych już dzieci, pedagog specjalizujący się m.in. w rozmowach na „te tematy”. Zastanowimy się, w jaki sposób rozmawiać z młodszymi i starszymi dziećmi o miłości i seksualności.
- Który moment jest odpowiedni?
- Czy małym dzieciom wprowadzać pojęcia anatomiczne?
- Co zrobić, kiedy pytania dzieci nas krępują lub – po prostu – nie znamy na nie odpowiedzi?
- I wreszcie – jak rozmawiać, by pokazać, że miłość i seksualność są wielkim i pięknym darem?
Jak zwykle warto przyjść na spotkanie z własnymi pytaniami, aby zadać je w drugiej części i uzyskać fachową odpowiedź.
Zapraszamy na webinar z serii „Spotkania o życiu”. Tym razem tematem będzie „Adopcja. Kiedy dzieci rodzą się w sercu”. Spotkanie odbędzie się we środę 12 stycznia 2022 r. o 19.00.
W kontekście adopcji poruszymy następujące tematy:
- procedury adopcyjne,
- jak ośrodki adopcyjne szukają najlepszych rodziców dla dziecka,
- jak przebiegają szkolenia dla rodziców adopcyjnych,
- o tym, że traumę porzucenia można leczyć tylko miłością,
- porozmawiamy o rodzicach, którzy decydują się oddać dzieci do adopcji i nierzadko jest to wyraz ich miłości z ich strony.
Luty 2022 r. (środa 9 lutego, godz. 19.00) Prawdziwa cena aborcji
To miało szybko załatwić „problem”. Czym jest chwilowy dyskomfort fizyczny za nieduże pieniądze (albo nawet za darmo w szpitalu) w porównaniu ze zmarnowanym życiem, jak inni przekonywali? „To dobra decyzja, nie będziesz żałować, poczujesz ulgę. A studia, kariera? Związek? A co pomyślą twoi znajomi, rodzice?” – słyszały, gdy szukały realnej pomocy. Albo podejmowały decyzję w przerażającej ciszy, w strasznej samotności. Potem, po aborcji, czasem faktycznie przychodziła ulga – ale tylko na chwilę. Bo jak zapomnieć…?
I okazywało się, że cierpienie kobiet po aborcji nie jest ani katolickim zabobonem, ani pomysłem fanatyków, lecz prawdziwą raną, która nie chce się zagoić. Że tego cierpienia doświadczają kobiety młodsze i starsze; te, które na aborcję zdecydowały się rok temu oraz te, które żyją z tym doświadczeniem już kilkadziesiąt lat; katoliczki i ateistki; zamożne i biedne; te zmuszone do zabicia dziecka i te, które wybrały tzw. zabieg w swej wolności.
Zapraszamy na webinar pt. „Prawdziwa cena aborcji”, na którym będziemy gościć s. Małgorzatę Słomkę, szarytkę, która od wielu lat pracuje z kobietami po aborcji, prowadząc dla nich rekolekcje „Winnica Racheli”. „Nie jestem specjalistką od problemu aborcji ani psychologiem. Jestem świadkiem” – mówi o sobie s. Małgorzata.
Podczas spotkania opowie o towarzyszeniu kobietom (ale też mężczyznom, lekarzom, pielęgniarkom) i o tym, jak przejść drogę uzdrowienia.
Marzec 2022 r. (środa 9 marca, godz. 19.00) Macierzyństwo. Bez lukru, bez lęku
Naszym gościem będzie Marta Witecka, mama sześciorga dzieci, w tym Szymona i Kuby z zespołem Downa oraz †Esterki, która zmarła trzy miesiące po narodzinach (urodziła się z wadą letalną). Porozmawiamy o zwyczajnej codzienności z dwoma niezwykłymi nastolatkami na pokładzie: Szymonem i Kubą. Zastanowimy się, co jako społeczeństwo możemy zrobić dla osób z zespołem Downa. Marta pięknie mówi też o otwartości na macierzyństwo. Jak to możliwe, że po narodzinach syna z trisomią 21 bez lęku zaprosili z Andrzejem do swojej rodziny kolejne dzieci? Co było trudem do pokonania, a co źródłem radości i nadziei, że dadzą radę? W webinarze mogą wziąć udział starsze dzieci, które pytają o wartość życia, o aborcję, o tzw. wolny wybór. Może zechcą posłuchać świadka. Film o rodzinie Marty i Andrzeja Witeckich do zobaczenia tutaj.
Marzec 2022 r. (środa 23.03, godz. 19.00) Kluby Pro-Life – Wspólnoty miłośników życia
Życia ludzkiego trzeba bronić mądrze, a do tego trzeba się przygotować. Kluby Pro-Life będą przestrzenią do formacji duchowej, emocjonalnej, intelektualnej i społecznej oraz miejscem kształtowania sumienia, słuchania głosu Kościoła i rozwijania wrażliwości na każdego człowieka. To także propozycja wspólnoty, której szczególnie teraz, w trudnym czasie, gdy wojna jest tak blisko nas, bardzo nam potrzeba.
Członkowie Klubów Pro-Life będą mieli okazję, by spokojnie i rzeczowo rozmawiać na tematy pro-life, opierając się na naukowych argumentach. Edukacja jest kluczowa, żeby najpierw samemu nie być podatnym na manipulacje, a potem uczyć innych, dzieląc się już zdobytą wiedzą. Na fundamencie formacji i wspólnoty oraz po zdobyciu wiedzy kluby będą mogły podejmować różne działania pro-life.
Podczas webinaru, który odbędzie się 23 marca 2022 r. o godz. 19.00 przedstawimy ideę i zasady działania klubów. Spotkanie poprowadzą Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, i o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap, opiekun duchowy inicjatywy.
Kwiecień 2022 r. (środa 13.04, godz. 19.00) DNA – czy jest w nim zapisane całe nasze życie?
Zapraszamy na kolejny webinar z cyklu „Spotkania o życiu”. Naszym gościem będzie dr n med. Jennifer Castañeda, specjalista w zakresie genetyki klinicznej, pracownik Zakładu Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Ponieważ 25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień DNA, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy w DNA zapisany jest los człowieka. Nakreślimy zadania genetyki i zobaczymy, jakie wyzwania etyczne przed nami stawia. Porozmawiamy o tym, co robić, by nie pogubić się w wyborach i lękach, gdy choroba genetyczna pojawia się na horyzoncie.
Spotkania prowadzi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor projektów edukacyjnych i sekretarz Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Można też zamówić webinar dla konkretnej grupy: nauczycieli, katechetów i doradców życia rodzinnego. Mniejsze grupy łączymy z większymi, a te liczniejsze mogą liczyć na webinar w gronie swoich znajomych.
W celu ustalenia indywidualnego terminu prosimy o kontakt: webinary@pro-life.pl lub tel. 12 421 08 43.