Z prawnego punktu widzenia, nie istnieje żadne prawo do aborcji – podkreślają władze Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W opublikowanym 8 lutego oświadczeniu odniosły się one do zaproponowanego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona wpisania „prawa do aborcji” do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Stały Komitet COMECE, złożony z przewodniczącego i czterech wiceprzewodniczących tej instytucji, wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu propozycji, złożonej na forum Parlamentu Europejskiego 19 stycznia br. Prezydent Francji Emmanuel Macron chce wpisać aborcję do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej: „Mam nadzieję, że dwadzieścia lat po ogłoszeniu Karty Praw Podstawowych, która w szczególności przewidywała zniesienie kary śmierci w całej Unii, możemy uaktualnić tę Kartę, aby być bardziej jednoznaczni w kwestii ochrony środowiska i w uznaniu prawa do aborcji” – powiedział Macron. Wezwał do rozpoczęcia „otwartej dyskusji” z europejskimi współobywatelami, aby „dać nowe życie temu zestawowi praw, który kształtuje Europę silną swymi wartościami”.
Biskupi zauważyli że „z prawnego punktu widzenia nie istnieje żadne prawo do aborcji, uznane w prawie europejskim lub międzynarodowym”. Próba zmiany tego stanu rzeczy przez wprowadzenie „rzekomego prawa do aborcji” do Karty Praw Podstawowych UE „nie tylko stoi w sprzeczności z podstawowymi przekonaniami i wartościami europejskimi, ale stanowiłaby niesprawiedliwe prawo, pozbawione fundamentu etycznego i skazane na to, że będzie przyczyną nieustannego konfliktu między obywatelami UE”.
Biskupi przypomnieli, że Kościół od początku wspierał proces integracji europejskiej. Zgadzając się z Macronem w kwestii znaczenia obrony i wspierania wartości Unii Europejskiej, podkreślili, że „jedną z zasadniczych wartości jest poszanowanie godności każdej osoby ludzkiej na każdym etapie jej życia, a szczególnie w sytuacjach całkowitej bezbronności, tak jak jest w przypadku dziecka nienarodzonego”. Wskazali, że ojcowie założyciele Unii Europejskiej, „opierając się na prawdziwie humanistycznej tradycji, która stworzyła Europę taką, jaka jest, byli bardzo świadomi fundamentalnego znaczenia niezbywalnej godności osoby ludzkiej, jak również wspólnoty jako wspólnej podstawy naszej Unii”.
Zdając sobie sprawę z „tragedii i złożoności sytuacji, w jakich znajdują się matki, rozważające aborcję”, wskazali, że zajęcie się kobietami w trudnym położeniu z powodu ciąży jest „centralnym elementem diakonijnej posługi Kościoła” i powinno być również obowiązkiem naszych społeczeństw. – Nie można kobiet w potrzebie zostawiać samych, ani też ignorować prawa dziecka nienarodzonego do życia. Oboje powinni otrzymać wszelką potrzebną pomoc i opiekę – podkreślili hierarchowie.
Na zakończenie Stały Komitet COMECE zaznaczył, że integracja europejska zawsze powinna sprzyjać i wspierać poszanowanie różnych tożsamości i unikać „narzuceń ideologicznych”. Dlatego propozycja prezydenta Macrona nie może być uważana za „nowy oddech dla naszego filaru praw”.
Uznanie rzekomego prawa do aborcji stoi w sprzeczności z samą Kartą, która począwszy od swych dwóch pierwszych artykułów wskazuje na nienaruszalność i godność człowieka oraz prawo do życia.
JB
Źródło: KAI, comece.eu