Edukacja pro-life bez realnej pomocy finansowej dla osób najbardziej potrzebujących, staje się zbiorem pustych sloganów. Także sama działalność charytatywna, pozbawiona wymiaru edukacyjnego, sprawia, że jest jedynie plasterkiem na rany. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka już od 20 lat łączy popularno-naukowy przekaz o wartości ludzkiego życia z pomocą charytatywną. W jaki sposób?
W ramach działalności edukacyjnej wydajemy materiały pro-life dla młodzieży i dorosłych. Organizujemy akademicki konkurs pro-life na najlepsze prace licencjackie i magisterskie z zakresu tematyki pro-life oraz młodzieżowy konkurs im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, na który do tej pory młodzież z całej Polski nadesłała 20 tys. prac plastycznych, literackich i multimedialnych. Najmłodsi, czyli przedszkolaki i uczniowie klas 1–3 szkoły podstawowej mogą natomiast wziąć udział w konkursie „Na początku była miłość – moja rodzina” (więcej w zakładce: Konkursy).
Edukacja pro-life to także organizacja sympozjów i konferencji (dla lekarzy, nauczycieli, rodziców), wydawanie filmów, nagrywanie audycji radiowych i telewizyjnych oraz spotkania z młodzieżą i małżeństwami. Zawsze sięgamy po przekaz pozytywny, afirmujący życie. Nie pokazujemy drastycznych zdjęć.
Działania edukacyjne łączymy z wymierną pomocą charytatywną. Osoby potrzebujące korzystają z dwóch programów pomocowych. Fundusz Ochrony Macierzyństwa to wsparcie finansowe dla samotnych mam spodziewających się narodzin dziecka. Mama otrzymuje pomoc w czasie ciąży i do ukończenia przez dziecko 3 r.ż. Celem Funduszu Wsparcia Rodziny jest ułatwienie kobiecie decyzji o urodzeniu dziecka – możemy więc powiedzieć, że to wprost profilaktyka aborcji. Naszymi podopiecznymi są dorosłe kobiety, ale też nastolatki.
Drugi program pomocowy, Fundusz Dziecka Chorego, to wsparcie dla rodziców podejmujących trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Przekazane środki trzeba rozliczyć na zakup leków, sprzętu rehabilitacyjnego i środków higienicznych dla chorego dziecka. Naszymi podopiecznymi są dzieci ze zdiagnozowanymi zespołami wad genetycznych, chore na padaczkę lekooporną, dziecięce porażenie mózgowe czy zespół Downa. Jesteśmy przekonani, że pomoc charytatywna, świadczona przez organizacje pro-life, nie jest „opcją”, którą można wybrać lub nie. To nasz moralny obowiązek i warunek budowania wiarygodnego obrazu obrońcy życia.
Podstawą naszej działalności jest modlitwa. Formalne powołanie Stowarzyszenia było efektem Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci – od 1989 r. zaangażowało się w nią ok. 100 tys. osób. Ważnym, corocznym wydarzeniem jest Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. W 2007 r. założyciel organizacji i lider ruchów pro-life w Polsce, śp. inż. Antoni Zięba, był organizatorem Światowego Kongresu Modlitwy w Obronie Życia, w którym uczestniczyło 300 osób z 23 krajów ze wszystkich kontynentów. Jedną z najnowszych inicjatyw jest wydanie modlitewnika pro-life oraz peregrynacja figury Matki Bożej Brzemiennej wraz z relikwiami krwi św. Jana Pawła II.
Wszystkie inicjatywy realizujemy dzięki wsparciu Darczyńców. Bądź Przyjacielem Życia i dołącz do nas!
Do pobrania: Statut Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka
Sprawozdania roczne Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka