Grudzień 2024 r. (środa 11.12., godz. 19.00) Macierzyństwo bez lukru. Wyzwania, radość, rozwój
W 2023 roku urodziło się nas o 11 proc. mniej, a przyrost naturalny wyniósł ‑137 tys. To tak, jakby w ciągu roku zniknęła cała populacja Zielonej Góry. Prawdopodobnie pierwszy raz w historii dzietność w Polsce spadła do poziomu mniejszego niż 1,20. Jeszcze w 2022 roku było to 1,26. Tym samym wstępujemy do ligi państw o najniższej dzietności na globie. W ciągu ostatnich 6 lat liczba urodzeń spadła o ponad 30 proc. Tak duża skala spadku to oczywiście w pewnej mierze kwestia struktury wieku (dane GUS za 2023 r.).
Na przekór tym danym chcielibyśmy zaprosić Państwa na wyjątkowy webinar, w którym dzietność osób w studio będzie odmienna od średniej w Polsce – to aż 6,5!
Jakie wyzwania czekają na mamy? Jak radzić sobie w nowych sytuacjach, które przynosi macierzyństwo? Czy na urlopie macierzyńskim i wychowawczym można odpocząć? Czy „siedzenie w domu” z dziećmi może być krokiem milowym w rozwoju osobistym i zawodowym? Gdzie szukać wsparcia w byciu mamą? Jak zadbać o siebie wśród nowych zadań? Dlaczego chcemy mieć dzieci?
Na te pytania odpowiemy podczas webinaru pt. „Macierzyństwo bez lukru. Wyzwania, radość, rozwój”, który odbędzie się 11 grudnia 2024 roku o godzinie 19.00. Naszym gościem będzie Magdalena Guziak-Nowak, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie, pro-liferka, praktyk edukacji domowej. Z mężem prowadzi dom i wychowuje sześcioro dzieci.
Spotkanie online będzie się składać z dwóch części. Pierwszą będzie rozmowa na żywo z Magdaleną Guziak-Nowak. W drugiej części gość odpowie na pytania uczestników, które można będzie zadawać na czacie w trakcie webinaru.
Jeżeli chcesz zadać pytanie przed webinarem, wypełnij poniższy formularz:
Aby uzyskać zaświadczenie o udziale w dzisiejszym webinarze, wypełnij poniższy formularz:
Webinary 2024:
Listopad 2024 r. (środa 13.11., godz. 19.00) Czy czegoś Ci potrzeba? O opiece nad seniorami
W 2023 r. liczba ludności Polski wyniosła 37,6 mln, w tym blisko 9,9 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej (26,3%). Prognozy ludności na lata 2023–2060 wskazują na pogłębianie się procesu starzenia społeczeństwa. Zmiany te nie tylko widocznie wpływają na kwestie społeczne, demograficzne, czy gospodarcze, ale także skłaniają nas do pilnej refleksji nad tematem starości oraz funkcjonowaniem seniorów w dzisiejszym świecie. Tym bardziej, że badania wskazują, że w 2023 r. ponad 60% osób w wieku 60 lat i więcej wskazało na długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe, które trwały co najmniej 6 miesięcy. Zatem opieka nad seniorami stanie się w najbliższym czasie bliskim tematem.
Jak zadbać o seniorów, aby zapewnić im dobrą, bezpieczną i aktywną jesień życia, nie odbierając im sprawczości? Jak odnaleźć się w sytuacji nowej struktury rodziny, w której jedna z osób objęta jest opieką instytucjonalną? Co zrobić, aby odwiedziny u seniora przyniosły satysfakcję obu stronom? Jak sprawić, by wiek seniora stał się jego mocą?
Na te pytania odpowiemy podczas webinaru. Naszym gościem będzie Alicja Turczyk, doktor nauk o kulturze fizycznej, fizjoterapeutka, terapeutka zajęciowa. Założycielka i Prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju Rehabilitacji i Opieki Długoterminowej RehAktywacja. Wspólnik w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym NZOZ Pasternik w Modlniczce. Jej pasją zawodową i powołaniem jest praca na rzecz seniorów i osób objętych opieką długoterminową. W swojej codziennej pracy zajmuje się poszukiwaniem i wdrażaniem rozwiązań służących rehabilitacji i poprawie opieki nad seniorami. Wraz z mężem prowadzi dom i wychowuje trójkę dzieci.
Październik 2024 r. (środa 16.10., godz. 19.30) Poronienie. Nie jesteś sama
Statystyki wskazują, że ok. 10 proc. ciąż kończy się poronieniem, najczęściej w ich pierwszym trymestrze. Rodzice cierpiący po stracie dziecka nie zawsze znajdują w swoim otoczeniu zrozumienie i uznanie dla ich bólu. „Jesteś młoda, jeszcze będziesz mieć dzieci”, „cieszcie się, że macie już dwoje” – te słowa, będące nieporadnymi słowami pociechy, ranią i nie pomagają w przeżywaniu żałoby, bo przecież nie jest możliwe, aby jednego człowieka zastąpić drugim.
Jak sobie radzić po poronieniu – z własnymi emocjami, poczuciem winy, samotnością? Jak wytłumaczyć starszym dzieciom, że ich brat/siostra nie narodzi się? Jak długo może trwać żałoba? Jak wspierać rodziców doświadczających śmierci dziecka przed jego narodzeniem?
Gościem webinaru będzie Elżbieta Słonina, psycholog w Szpitalu w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym na Siemiradzkiego w Krakowie a także w Re-Kreacja Krakowskie Centrum Terapii i Rozwoju, która pracuje z kobietami w okresie okołoporodowym i ich rodzinami. Specjalizuje się w kryzysach wywołanych doświadczeniem traumy, straty i żałoby. Jest doświadczonym interwentem kryzysowym, psychoedukatorem i trenerem kompetencji miękkich, autorką i realizatorką programów profilaktycznych i psychoedukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz członkiem Krakowskiego Instytutu Logoterapii.
Spotkanie będzie się składać z dwóch części. Pierwszą będzie rozmowa na żywo z Elżbietą Słoniną. W drugiej części gość odpowie na pytania uczestników, które można będzie zadawać na czacie w trakcie webinaru.
Maj 2024 r. (środa 8.05., godz. 19.00) Dziecko niechciane
Trudny temat. Bolesny. Szczególnie wówczas, gdy uświadamiamy sobie, że tak bardzo żywy w… nas. Mimo że to sformułowanie czasem otwiera rany, chcemy dotknąć „dziecka niechcianego”. Po co? By z jednej strony zrozumieć kobiety w tzw. nieoczekiwanej ciąży i nauczyć się im adekwatnie pomagać, a z drugiej zastanowić się, jak traumę prenatalną przekuć w dobro.
Tylko… czy to możliwe? Czy brak prenatalnej miłości mamy i taty można czymś wypełnić? A może to czasem nienazwane poczucie odrzucenia już na zawsze będzie determinowało zachowania małego dziecka, nastolatka, nawet dorosłego już człowieka? Nie, tak być nie musi. Nawet jeśli zabrakło miłości w pierwszych chwilach życia, życie dziecka nie musi być przegrane! Nawet więcej – osoby doświadczone prenatalną traumą mogą osiągnąć sukces, szczególnie w tych dziedzinach, gdzie jego warunkiem jest wrażliwość, umiejętność współodczuwania i empatycznego towarzyszenia drugiemu człowiekowi.
Gościem Magdaleny Guziak-Nowak, autorki popularno-naukowego cyklu webinarów „EduLife”, będzie dr n. hum. Emilia Lichtenberg-Kokoszka, specjalista ds. edukacji w naszym Stowarzyszeniu, adiunkt w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, dyplomowana położna. Prowadzi zajęcia z edukacji zdrowotnej, biomedycznych i psychopedagogicznych podstaw rozwoju i wychowania, wspierania rozwoju dziecka, wychowania do życia w rodzinie, wychowania seksualnego. Jej zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień związanych z prenatalnym okresem życia człowieka, najwcześniejszym rodzicielstwem, prokreacją i seksualnością. Jest autorką wielu książek, organizatorką konferencji naukowych i szkoleniowych.
Zaproszenie na spotkanie kierujemy do wszystkich osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, rodziców, szczególnie rodziców adopcyjnych i rodzin zastępczych oraz do doradców życia rodzinnego i wszystkich zainteresowanych.
Kwiecień 2024 r. (środa 10.04., godz. 19.00) Aborcja. Jak rozmawiać z nastolatkiem
W związku z zapowiadaną na 11 kwietnia debatą w Sejmie na temat aborcji zapraszamy na webinar, na którym zastanowimy się, jakich argumentów w dyskusjach o aborcji używa młode pokolenie. Postaramy się na każdy z nich merytorycznie odpowiedzieć, wsłuchując się w potrzeby, przekonania a czasem lęki, które za nimi stoją. „Życie kobiet jest zagrożone”, „Kobiety powinny mieć wybór”, „Lepiej przerwać życie chorego dziecka, niż skazywać je na cierpienie” – słyszymy nie tylko w pracy, wśród znajomych i w mediach, ale czasami także przy rodzinnym stole, gdy nastolatki zadają trudne pytania. Mają prawo do rzetelnej odpowiedzi. Ponadto przeanalizujemy także badania opinii społecznej i przyjrzymy się postawom prokreacyjnym młodych dorosłych.
Na spotkanie zapraszam rodziców wraz z dorastającą młodzieżą, nauczycieli, katechetów i wszystkich, którzy chcą rozmawiać o aborcji merytorycznie, bez rozgrzewających spór emocji. Wszyscy chętni uczestnicy otrzymają bezpłatne zaświadczenia uczestnictwa oraz prezentację, z której będę korzystać, a którą później można – według potrzeb – wykorzystać np. podczas lekcji lub spotkania dla młodzieży.
Do pobrania prezentacja: „Aborcja. Jak rozmawiać z Aborcja”.
Marzec 2024 r. (środa 13.03., godz. 19.00) Dojrzewam do kobiecości. Burza emocji
Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy na wyjątkowy webinar dla mam i córek. Zaparzcie herbatę albo przygotujcie smaczny koktajl, usiądźcie przed ekranem i posłuchajcie pięknej opowieści o budowaniu tej niezwykłej, jedynej w swoim rodzaju relacji mama-córka. Podczas webinaru porozmawiamy o emocjach, które mogą towarzyszyć dorastającym nastolatkom. Zastanowimy się, jak możemy wspierać nasze córki w tym fascynującym, choć trudnym procesie stawania się kobietą. Co wybrać? Kontrolę i nadopiekuńczość? A może uważność i zaufanie? Co zbuduje między nami prawdziwy pomost porozumienia? Na relację mama-córka popatrzymy też z drugiej strony – z perspektywy mamy. I dla nas ten etap jest wymagający. W jaki sposób możemy zadbać o własne potrzeby, szanując równocześnie potrzeby córeczki? Jak komunikować, kiedy i my doświadczamy trudności? W oswojeniu burzy emocji pomoże nam wiedza – co biologia mówi o procesie dojrzewania? W jaki sposób zmiany w ciele wpływają na psychikę dziewczynek?
Naszym przewodnikiem po temacie będzie Magdalena Sabik – pedagog, terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Prowadzi szkolenia dla rodziców i wychowawców m.in. w nurcie Pozytywnej Dyscypliny oraz Porozumienia bez Przemocy. Jest autorką kursu „Matka – córka. Ja i moja nastolatka”. Wspiera w rozwoju dzieci z autyzmem, jest autorką książki Zabawy dla dzieci z autyzmem. Rozwija własny projekt Akademia Relacji na Facebooku i YouTube. Prywatnie żona i mama czworga dzieci.
Do udziału zapraszamy mamy z córkami 10+ a także ciocie, babcie, nauczycielki, wychowawczynie, które chcą budować wspaniałe relacje z dorastającymi dziewczynami.
Luty 2024 r. (wtorek 13.02., godz. 19.00) Edukacja seksualna – kto, gdzie, kiedy i jak?
Po wyborach wraca rozmowa na temat kształtu edukacji seksualnej. Nie pytamy, czy ona jest potrzebna – bo jest. Chcemy jednak zastanowić się nad fundamentalnymi kwestiami: kto ma uczyć nasze dzieci i młodzież o seksualności i płciowości?, w jaki sposób szkoła może współpracować na tym polu z rodzicami?, kiedy rozpocząć rozmowy na ten temat?, czy w szkolnych murach edukacja seksualna powinna być opcją czy przedmiotem obligatoryjnym, jak matematyka czy geografia? I wreszcie – JAK opowiedzieć młodzieży o seksualności przez pryzmat miłości i odpowiedzialności?
Obecne władze przymierzają się do wdrożenia w polskich szkołach opłakanej w skutkach edukacji seksualnej w modelu brytyjskim, niemieckim czy szwedzkim. W krajach tych od kilkudziesięciu lat edukacja seksualna sprowadza się do technicznego instruktażu współżycia. Nastolatki z tych krajów wcześniej niż polska młodzież rozpoczynają życie seksualne, częściej chorują na choroby przenoszone drogą płciową, a wskaźniki aborcji wśród młodych dziewcząt są bardzo wysokie. Tamtejsze władze zaczynają reflektować, że zabrnęły w ślepą uliczkę. Czy możemy uczyć się na ich błędach? I czy rodzice mają tu cokolwiek do powiedzenia?
Webinar poprowadzi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Gościem będzie Teresa Król, metodyk z kilkudziesięcioletnim stażem, odpowiedzialna za wdrożenie w polskich szkołach dobrej edukacji seksualnej tzw. modelu A. Prowadzące są współautorkami serii podręczników szkolnych do nauczania wychowania do życia w rodzinie.
Styczeń 2024 r. (środa 10.01., godz. 19.00) Dojrzewam do kobiecości
Pierwsza miesiączka, powiększające się piersi, czasem wyskoczy pryszcz… Okres dojrzewania jest bardzo wymagający zarówno dla dorastającej dziewczynki, jak i dla jej rodziców. Dlatego zapraszamy na webinar inny niż zwykle – dla mam i córek. Celem wydarzenia jest wyposażenie dziewczynek w wiedzę na temat okresu dojrzewania, wsparcie tych, które rozwijają się szybciej lub wolniej w porównaniu z rówieśniczkami, oswojenie ze zmianami zachodzącymi w ciele i zachęcenie do prowadzenia higienicznego trybu życia. Przede wszystkim jednak pragnę, żeby wszystkie mamy miały okazję pogłębić więź ze swoją córką. Czasami trudno jest rozpocząć rozmowę na temat dojrzewania tak zwyczajnie: przy obiedzie, na zakupach, siedząc na kanapie… Spotkanie online może być świetnym pretekstem: „Córeczko, zobacz, jest wydarzenie dla mam i córek. Może się zapiszemy?”.
Przez cały czas trwania webinaru dla uczestniczek będzie dostępny czat, gdzie można zadawać pytania oraz dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Ważne: pytanie można zadać także przed webinarem. Jeśli córka wstydzi się powiedzieć o nim mamie, można ją zachęcić, aby wypełniła poniższy formularz i wysłała. Na wszystkie pytania nadesłane tą drogą także odpowiemy podczas webinaru.
Moim gościem będzie dr n. med. Ewa Ślizień-Kuczapska – specjalista położnik-ginekolog, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR, wykładowca akademicki, współautorka wielu publikacji.
Droga Mamo! Nie oddawaj tego tematu innym: lekarzom, nauczycielom, fachowcom. Korzystaj z ich wiedzy i doświadczenia, pamiętając, że to każda mama jest największym ekspertem w oczach swojej córki. Tym bardziej, że może powołać się na swoje doświadczenie. Wesprzyj swoją córeczkę i spotkajmy się 13 grudnia o godz. 19.00. Wydarzenie jest bezpłatne.
Webinar jest przeznaczony do wspólnego oglądania przez mamy i córki od ok. 10 r.ż. Zapraszamy także osoby, które chcą towarzyszyć dorastającym dziewczynkom (nauczycieli, katechetów, doradców życia rodzinnego, ciocie, babcie itp.).
Webinary 2022/2023:
Grudzień 2023 r. (wtorek 05.12., godz. 19.00) In vitro. Umiemy, ale czy możemy?
Wobec nachalnej reklamy in vitro, głoszącej „prawo do dziecka” dla każdego, przeciętnemu człowiekowi trudno zrozumieć, dlaczego można być przeciwnikiem tej procedury. Mamy przecież do czynienia z nowym człowiekiem, obdarzonym godnością, któremu przysługuje prawo do życia i rozwoju. Życie tego dziecka jest tak samo wartościowe, jak dziecka poczętego naturalnie! W dodatku pomagamy bezdzietnym małżonkom, którzy realnie cierpią.
Kiedy jednak zgłębimy temat, okazuje się jednak, że fundamentalne prawo do życia i rozwoju wielu dzieci poczętych in vitro jest naruszane na różnych etapach procedury, która nierozłącznie związana jest z segregacją embrionów i śmiercią wielu z nich. Coraz więcej mówi się także o skutkach ubocznych dla matki i dziecka, szczególnie tych długoterminowych.
Podczas webinaru „In vitro. Umiemy, ale czy możemy?” opowiemy m.in. o etapach procedury in vitro i dylematach etycznych, jakie towarzyszą sztucznemu zapłodnieniu. Chętne osoby będą mogły uzyskać zaświadczenie uczestnictwa.
Listopad 2023 r. (środa 8.11., godz. 19.00) Płodowe linie komórkowe. Quo vadis, medicina?
Płodowe linie komórkowe. Dyskusja na ich temat toczy się po cichu, mimo że z komórek pobieranych z ciał dzieci poddawanych aborcji korzysta cały świat: przemysł kosmetyczny, spożywczy, medycyna… A jeśli już pojawiają się głosy sprzeciwu, są szybko przykrywane, ośmieszane albo przemilczane. Padają kontrargumenty: płodowe linie komórkowe pobrano tylko raz w historii w latach 60. i ciągle korzysta się z tego samego materiału. Albo: przecież te dzieci i tak zmarły. Lub: to zupełnie to samo co dawstwo organów do przeszczepów. Jednak czy na pewno?
O planowych aborcjach celem pobrania płodowych linii komórkowych i o tym, jak odnieść się do faktu, że biznes farmaceutyczny – przemysł wielu nowoczesnych leków – opiera się w jakiś sposób na płodowych liniach komórkowych, porozmawiamy z dr n. med. Dorotą Łucją Jarczewską. Doktor Dorota Łucja Jarczewska jest lekarzem, specjalistą medycyny rodzinnej, autorką książki „Szkodliwość doustnej antykoncepcji hormonalnej”. W przygotowaniu jest jej kolejna publikacja nt. płodowych linii komórkowych.
Uwaga! Ten webinar nie jest dostępny po emisji. Można było uczestniczyć w nim tylko na żywo.
Październik 2023 r. (środa 11.10., godz. 19.00) To było ważne. Poronienie
Śmierć dziecka, które jeszcze się nie urodziło, nie ucieleśniło dla świata, niezwykle trudno jest opowiedzieć i przeżyć. Nie jest łatwo powiadomić o odejściu małego człowieka, o którego zaistnieniu rodzice być może jeszcze nie zdążyli powiedzieć. Nie istnieje utrwalona przez pokolenia rola, w którą wchodzimy po śmierci nienarodzonego dziecka. W innych sytuacjach zostajemy wdową, wdowcem lub sierotą. Rodzice zmarłego przed narodzeniem dziecka stają się „nie-wiadomo-kim”. Trudno dostrzec ich stratę. Trudno dostrzec ich cierpienie. Oni sami nie mają słów, którymi mogliby opowiedzieć, co przeżywają i czego potrzebują. Co więcej, muszą sobie poradzić nie tylko ze swoimi trudnymi uczuciami i zaopiekować starsze dzieci. W ich żałobę wpisany jest wysiłek zrodzenia zmarłego dziecka dla świata.
Rodzice cierpiący po stracie dziecka nie zawsze znajdują w swoim otoczeniu zrozumienie i uznanie dla ich bólu. „Jeszcze będziecie mieli dziecko”, „macie już dwoje” – słyszą i rana otwiera się na nowo, bo przecież nie można jednego człowieka zastąpić drugim. Bo właśnie ten był jedyny, niepowtarzalny, ważny. Poronienie wywraca do góry nogami ustalony porządek rzeczy, w którym to dzieci żegnają swoich rodziców a nie odwrotnie. Zapewne dlatego czasami nie wiemy, jak się zachować i padają słowa nieporadnego pocieszenia, które mogą zadać jeszcze większy ból. Podczas webinaru zastanowimy się, jak wspierać osieroconych rodziców.
O trudnym doświadczeniu poronienia i miejscu dziecka utraconego w rodzinie porozmawiają Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, oraz dr Kinga Wenklar, socjoterapeuta, psychoterapeuta pracujący z młodzieżą i dorosłymi. Ekspertka zajmuje się m.in. wspieraniem pacjentów w sytuacji szeroko rozumianej straty i żałoby (takich jak doświadczenie rozwodu, nagłej śmierci, poronienia). Uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Fundację Nagle Sami. Prowadzące są autorkami Biblioteczki Pro-Life pt. „Jesteś. Doświadczenie poronienia”.
Czerwiec 2023 r. (środa 14.06, godz. 19.00) Świętość życia czy jakość życia? Sytuacja osób niepełnosprawnych
W przestrzeni publicznej od lat (a może niemal od zawsze?) ścierają się dwa nurty. Zwolennicy etyki świętości życia mówią: życie każdego człowieka, niezależnie od jego wieku, kondycji, statusu materialnego, zasługuje na ochronę, bo na godność nie trzeba sobie zapracować – po prostu ją masz, za darmo. Z kolei wyznawcy etyki jakości życia pytają: ale po co żyć, kiedy nie ma zdrowia, urody, osobliwie pojętego sukcesu? Życie o niskiej jakości nie jest warte przeżycia.
Podczas spotkania zastanowimy się, do jakich absurdów posuwa się człowiek, gdy rezygnuje z etyki świętości życia na rzecz nieustannego poprawiania jego jakości – tak bardzo, że owa jakość staje się ślepą religią. Aborcja, eutanazja, selekcja embrionów – to tylko niektóre oblicza „nowego, wspaniałego świata”… Na ten i inne tematy porozmawiam z Wojciechem Ziębą, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i inicjatorem zwiększenia finansowej pomocy państwa dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci (w ramach inicjatywy „STOP zakazowi pracy”), prywatnie mężem i tatą trojga dzieci, w tym syna z niepełnosprawnością.
Maj 2023 r. (środa 10.05, godz. 19.00) Przyczynowe leczenie niepłodności
Czy dla par, które doświadczają trudności z poczęciem dziecka, mamy etyczną propozycję nie tylko diagnozowania, ale i przyczynowego leczenia? Tak, i jest nią naprotechnologia – wszechstronne wsparcie naturalnej prokreacji i dziedzina medycyny łącząca w sobie postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i terapeutyczne.
Lekarz naprotechnolog rozpoznaje problem i współpracując z cyklem kobiety, stara się przywrócić jego prawidłowy stan i podtrzymać potencjał rozrodczy. W swojej pracy czerpie garściami z najnowszej wiedzy medycznej. A ponieważ niepłodność nigdy nie dotyczy tylko jednej ze stron, naprotechnologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem tak kobiety, jak i mężczyzny.
- Jakie są etapy leczenia metodą naprotechnologii?
- Na jak długie leczenie para powinna się przygotować?
- Czy każdej parze uda się pomóc?
- Kiedy potrzebna jest szczególna dieta, farmakoterapia i/lub interwencja chirurgiczna?
Na te i inne pytania odpowie nasz gość – lek. Ewa Ślizień-Kuczapska – specjalista położnik-ginekolog, naprotechnolog, a także prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR, wykładowca akademicki, współautorka wielu publikacji.
Kwiecień 2023 r. (środa12.04, godz. 19.00) Hospicjum perinatalne. Dołożyć życia do dni
Jest taka przestrzeń, w której chore, nienarodzone dziecko zostanie potraktowane zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, ale też z niezwykłą czułością. I są ludzie, którzy pomogą rodzicom pokochać je takim, jakie jest. Podpowiedzą, jak przygotować się na przywitanie, które czasami równocześnie będzie pożegnaniem. Bo nie zawsze życie toczy się „po kolei”. Czasem najpierw umiera dzieciątko, a mama, tata i starsze rodzeństwo zostają.
Hospicjum perinatalne. To nie tyle konkretne miejsce, co pewna idea, przestrzeń współpracy, koncepcja całościowej opieki nad rodzicami, którzy dowiadują się, że ich nienarodzone dziecko będzie żyć krócej od nich. Gdy świat się wali, gdy nie ma nadziei, gdy już brakuje łez – tu będą przytuleni. Tu otrzymają potwierdzenie diagnozy i rzetelne informacje o stanie zdrowia dziecka.
Naszym gościem będzie lek. med. Joanna Mańka, pediatra w Krakowskim Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera, prywatnie żona i mama trojga dzieci. Porozmawiamy o wadach letalnych oraz czym jest perinatalna opieka paliatywna, na czym polega wsparcie hospicjum perinatalnego i kto może z niego skorzystać.
Marzec 2023 r. (środa 08.03, godz. 19.00) Jak tobą manipulują? Strategie proaborcyjne
W radiu, w telewizji, w prasie i internecie. Codziennie, po trochu, konsekwentnie. Zaprzągając do tego naszą złość, innym razem budząc litość i współczucie, a jeszcze innym apelując do „praw reprodukcyjnych” – a czym one w ogóle są?
Manipulacja stara jak świat sprawia, że dorosły człowiek najpierw sam zaczyna w to wierzyć, a wkrótce potem przekonywać innych, że naprawdę można zabić dziecko rozwijające się pod sercem matki. Niewinne, bezbronne. Jeśli w dodatku nie wychodzi poza swoją medialną bańkę…
Podczas webinaru porozmawiamy o starannie zaplanowanej strategii lobby aborcyjnego. Zmanipulowane sondaże, przekłamane historie, nowe słowa nazywające rzeczywistości, które… nie istnieją. Zapraszamy do udziału szczególnie rodziców, nauczycieli, katechetów i nastolatków 16+. Bo, niestety, wszyscy jesteśmy na manipulacje podatni. Tym, co może nas przed nią ochronić, jest wiedza.
Luty 2023 r. (środa 08.02, godz. 19.00) Naprotechnologia. W trosce o płodność
Naprotechnologia. Zwykle reklamowana jako etyczna alternatywa dla in vitro. To dobrze – bo rzeczywiście może być realnym ratunkiem dla małżeństw z obniżoną płodnością. I to źle – bo przyklejono jej łatkę kościółkowego kalendarzyka, no, może trochę bardziej nowoczesnego. Tymczasem instruktor Creighton Model System – metody rozpoznawania płodności i zarazem narzędzia diagnostycznego naprotechnologii – patrzy o wiele szerzej. Nie tylko pomaga w celowanym leczeniu niepłodności i chorób ginekologicznych, ale też promuje styl życia wspierający naturalną płodność i wyposaża kobietę w narzędzia profilaktyczne.
Ze wsparcia naprotechnologa mogą efektywnie skorzystać także kobiety cierpiące na nieregularne cykle, bolesne miesiączki, pracujące w trybie zmianowym czy w okresie premenopauzy. Z kolei nastolatki zyskają większą świadomość o funkcjonowaniu ich organizmu. Ale do udziału w webinarze zapraszamy nie tylko panie. Z wiedzy Agnieszki Trojnar, instruktorki Creighton Model System, która będzie naszym gościem, skorzystają także panowie.
Styczeń 2023 r. (środa 11.01, godz. 19.00) Jesteśmy w połowie drogi
30 lat temu, 7 stycznia 1993 roku Polska stała się pierwszym państwem demokratycznym, którego parlament odrzucił aborcję „na żądanie”. Sejm przyjął ustawę w szerokim zakresie chroniącą życie. Głosowanie nad nią poprzedzone było wieloletnią pracą u podstaw. Już samo wprowadzenie do debaty publicznej tematu ochrony życia poczętego było wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi. Przyjęte prawo było niedoskonałe. Potrzebowaliśmy kolejnych 28 lat, by rozciągnąć prawną ochronę życia także na dzieci nienarodzone z podejrzeniem niepełnosprawności.
Grudzień 2022 r. (środa 14.12, godz. 19.00) Sumienie farmaceuty
Czy polski farmaceuta może nie sprzedać w aptece jakiegoś środka, powołując się na klauzulę sumienia? Czy taka gwarancja w ogóle jest pracownikom aptek oraz nam, pacjentom i klientom, potrzebna? Jeśli tak – czego konkretnie miałaby dotyczyć? Zapytamy o to dr Małgorzatę Prusak, która kilkanaście lat pracowała w przemyśle farmaceutycznym. Obecnie jest kierownikiem apteki, a ponadto Przewodniczącą Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski, autorką monografii „Sprzeciw sumienia farmaceutów. Aspekty etyczne, teologiczne i prawne” oraz książki „Bioetyka dla farmaceuty”.
Poruszymy też inne zagadnienia. Czy farmaceuta może wydać lek na receptę bez… recepty? Na czym polega kierowanie apteką? W oparciu o jakie kryteria aptekarz decyduje się prowadzić sprzedaż jakiegoś leku lub suplementu? I czy w dobie „doktora Google” potrzebujemy jeszcze dobrej rady pani magister lub pana magistra, czy raczej traktujemy aptekę jak supermarket, w którym sami wkładamy produkty do koszyka? Zapraszamy!
Listopad 2022 r. (środa 9.11, godz. 19.00) Aborcja farmakologiczna
W krajach rozwijających się aborcja farmakologiczna wypiera inne formy aborcji. Środowiska proaborcyjne chętnie wykorzystały ograniczenia związane z Covid19 do promowania jej jako łatwej, skutecznej, taniej, legalnej na całym świecie (oczywiście, oprócz Polski) i bezpiecznej do przeprowadzenia w domu. Czy daliśmy się na to nabrać?
Być może tak – aborcja farmakologiczna to jeden z najbardziej zmanipulowanych tematów. Podczas spotkania omówimy, na czym tak naprawdę polega; czym jest zarówno z perspektywy dziecka, jak i z perspektywy matki. Przedstawimy ryzyko z nią związane (powikłania bezpośrednie oraz odległe w czasie). Zajrzymy też na strony zagranicznych klinik aborcyjnych i posłuchamy lekarzy przeprowadzających aborcje – czy naprawdę polecają ją kobietom? Zapraszamy po porcję rzetelnej, udokumentowanej badaniami wiedzy.
Gościem specjalnym na webinarze będzie dr Małgorzata Prusak – mgr farmacji, dr teologii, kilkanaście lat pracowała w przemyśle farmaceutycznym, obecnie kierownik apteki, Przewodnicząca Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski, autorka monografii „Sprzeciw sumienia farmaceutów. Aspekty etyczne, teologiczne i prawne oraz książki „Bioetyka dla farmaceuty”.
Październik 2022 r. (środa 12.10, godz. 19.00) Jesteś. Miejsce dziecka utraconego w rodzinie
Statystyki wskazują, że ok. 10% ciąż kończy się poronieniem, najczęściej w ich pierwszym trymestrze. Wielu rodziców nie ma sposobności, by pożegnać się z utraconym dzieckiem ani dokonać godnego jego pochówku. Najczęściej wynika to z nieznajomości prawa, jak i towarzyszących poronieniu dramatycznych okoliczności. Śmierć dziecka, które jeszcze się nie urodziło, nie ucieleśniło dla świata, niezwykle trudno jest opowiedzieć i przeżyć.
Rodzice cierpiący po stracie dziecka nie zawsze znajdują w swoim otoczeniu zrozumienie i uznanie dla ich bólu. Notuje się, że blisko 30 % kobiet popada w depresję z powodu poronienia, a ponad połowa par przeżywa poważny kryzys w relacji.
Gościem webinaru pt. „Jesteś. Miejsce dziecka utraconego w rodzinie” będzie Magdalena Poprawa, pedagog, doradca rodzinny, terapeuta par i małżeństw, psychoterapeuta i seksuolog, a pretekstem do rozmowy Dzień Dziecka Utraconego, przypadający 15 października. Porozmawiamy m.in. o etapach żałoby, towarzyszeniu rodzinom dotkniętym trudnym doświadczeniem poronienia oraz o sposobach upamiętnienia zmarłego dziecka z udziałem jego rodzeństwa.
Styczeń 2021 r. (środa 13.01, godz. 19.00) Spór o aborcję. Społeczna manipulacja
Podczas spotkania zastanawiamy się, co tak naprawdę wydarzyło się po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP. Wyjaśniamy, czym jest aborcja eugeniczna. Na społeczne manipulacje odpowiadamy, sięgając po argumenty z dziedziny genetyki, biologii i medycyny.
Luty 2021 r. (środa 10.02, godz. 19.00) Dziecko i mama. Dwie ofiary aborcji
W narracji wokół aborcji brakuje równowagi. Podczas gdy środowiska proaborcyjne deklarują się jako obrońcy kobiet, można mieć wrażenie, że środowiska pro-life skupiają swą uwagę głównie na dziecku. Tymczasem potrzeba troski o oboje – dziecko i mamę. W czasie webinaru wyjaśniamy, czym jest aborcja z perspektywy dziecka, a także z jakimi jej skutkami niejednokrotnie do końca życia zmagają się matki.
Marzec 2021 r. (środa 10.03, godz. 19.00) Pełnia życia! Rozwój dziecka w łonie matki
Podczas webinaru dowiadujemy się, jakie są poszczególne etapy rozwoju dziecka w łonie matki, kiedy wykształcają się jego narządy, kiedy dziecko nabywa konkretne umiejętności. W oparciu o badania naukowe pokazujemy pełnię życia przed narodzinami.
Maj 2021 r. (środa 12.05, godz. 19.00) Nawróceni aborcjoniści
Jeśli zwolennicy aborcji nie chcą słuchać argumentów pro-lifowców, może warto, by wsłuchali się w głos osób, które z przemysłu aborcyjnego przeszły do ruchu pro-life. Osób, które mówią wprost: sprzedawaliśmy aborcję, by zarabiać miliony. Odebraliśmy życie tysiącom dzieci. Nie dbaliśmy ani o nie, ani o ich matki. Dziś widzimy, że popełniliśmy błąd.
Podczas spotkania poznamy m.in. Bernarda Nathansona, Carol Everett, Abby Johnson i Anthony’ego Levatino. Na przykładzie ich doświadczeń omówimy strategię grup proaborcyjnych, która z wieloma „sukcesami” jest dziś realizowana na całym świecie.
Czerwiec 2021 r. (czwartek 10.06, godz. 19.00) Metody rozpoznawania płodności – czy warto?
Skuteczne, tanie, ekologiczne, nie mają skutków ubocznych… Ale czy to wystarczy, aby się do nich przekonać? Podczas spotkania omówimy zalety i wady metod rozpoznawania płodności oraz założenia najpopularniejszych metod. Powiemy, w jaki sposób można nauczyć się praktycznego stosowania MRP, polecimy najlepsze aplikacje do notowania obserwacji i nowinki techniczne.
Na spotkanie szczególnie zapraszamy narzeczonych, ale też nauczycieli, wychowawców, rodziców i wszystkie osoby, którą chcą się nauczyć MRP – a naukę tę można rozpocząć w każdym wieku.
Czerwiec 2021 r. (środa 23.06, godz. 19.00) Metody rozpoznawania płodności krok po kroku
Tematem spotkania będzie sposób prowadzenia obserwacji a także interpretacji zauważonych objawów. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób wyznaczać dni płodne i niepłodne.
Druga część spotkania będzie poświęcona wspieraniu płodności – co już teraz możemy zrobić dla dziecka, które dopiero chcemy zaprosić do naszego życia? Jak się do tego przygotować? Tradycyjnie po części wykładowej będzie można zadawać pytania.
Październik 2021 r. (środa 13.10, godz. 19.00) In vitro. Za jaką cenę?
O ile rozmowa o wszelkich zagadnieniach bioetycznych jest trudna, to właśnie chyba o zapłodnieniu in vitro dyskutować najtrudniej. Zwolennicy procedury sztucznego zapłodnienia mówią: „Rozumiemy, że nie popieracie aborcji. Ale my nie zabijamy, my dajemy życie”.
W rozmowie o in vitro nigdy nie może zabraknąć szacunku i delikatności, bo pragnienie podarowania życia nowej osobie jest bardzo szlachetne, a dramat niepłodności rozdziera serca wielu małżonków. Każdy człowiek – niezależnie od sposobu poczęcia – od pierwszych chwil życia ma niezbywalną godność i przysługuje mu wiele praw, w tym fundamentalne: do życia i dalszego rozwoju. Niestety, prawa te są naruszane na wielu etapach procedury in vitro.
Październik 2021 r. (środa 10.11, godz. 19.00) Antykoncepcja. Wielka historia małej pigułki
Dostępna, modna, łatwa w stosowaniu, uważana za skuteczną. Antykoncepcja, szczególnie hormonalna, zrewolucjonizowała myślenie o kobiecie, mężczyźnie i dziecku. Mała pigułka, ikona rewolucji seksualnej, ustaliła nowy porządek. W jaki sposób?
Podczas webinaru omówimy rodzaje i sposób działania antykoncepcji, ze szczególnym uwzględnieniem środków hormonalnych. Sprawdzimy ich skuteczność i możliwe skutki uboczne. Zastanowimy się, dlaczego – skoro powszechnie uważa się pigułkę za dobrodziejstwo ludzkości – niektórzy lekarze odmawiają jej przepisywania, powołując się na klauzulę sumienia.
Grudzień 2021 r. (środa 8.12, godz. 19.00) O miłości i seksualności z dziećmi. Jak rozmawiać?
Zapraszamy na kolejny, ostatni w tym roku, webinar w nieco innej formule niż zwykle. Gościem Magdaleny Guziak-Nowak będzie dr Marek Babik, mąż i tata czworga dorosłych już dzieci, pedagog specjalizujący się m.in. w rozmowach na „te tematy”. Zastanowimy się, w jaki sposób rozmawiać z młodszymi i starszymi dziećmi o miłości i seksualności.
- Który moment jest odpowiedni?
- Czy małym dzieciom wprowadzać pojęcia anatomiczne?
- Co zrobić, kiedy pytania dzieci nas krępują lub – po prostu – nie znamy na nie odpowiedzi?
- I wreszcie – jak rozmawiać, by pokazać, że miłość i seksualność są wielkim i pięknym darem?
Jak zwykle warto przyjść na spotkanie z własnymi pytaniami, aby zadać je w drugiej części i uzyskać fachową odpowiedź.
Zapraszamy na webinar z serii „Spotkania o życiu”. Tym razem tematem będzie „Adopcja. Kiedy dzieci rodzą się w sercu”. Spotkanie odbędzie się we środę 12 stycznia 2022 r. o 19.00.
W kontekście adopcji poruszymy następujące tematy:
- procedury adopcyjne,
- jak ośrodki adopcyjne szukają najlepszych rodziców dla dziecka,
- jak przebiegają szkolenia dla rodziców adopcyjnych,
- o tym, że traumę porzucenia można leczyć tylko miłością,
- porozmawiamy o rodzicach, którzy decydują się oddać dzieci do adopcji i nierzadko jest to wyraz ich miłości z ich strony.
Luty 2022 r. (środa 9 lutego, godz. 19.00) Prawdziwa cena aborcji
To miało szybko załatwić „problem”. Czym jest chwilowy dyskomfort fizyczny za nieduże pieniądze (albo nawet za darmo w szpitalu) w porównaniu ze zmarnowanym życiem, jak inni przekonywali? „To dobra decyzja, nie będziesz żałować, poczujesz ulgę. A studia, kariera? Związek? A co pomyślą twoi znajomi, rodzice?” – słyszały, gdy szukały realnej pomocy. Albo podejmowały decyzję w przerażającej ciszy, w strasznej samotności. Potem, po aborcji, czasem faktycznie przychodziła ulga – ale tylko na chwilę. Bo jak zapomnieć…?
I okazywało się, że cierpienie kobiet po aborcji nie jest ani katolickim zabobonem, ani pomysłem fanatyków, lecz prawdziwą raną, która nie chce się zagoić. Że tego cierpienia doświadczają kobiety młodsze i starsze; te, które na aborcję zdecydowały się rok temu oraz te, które żyją z tym doświadczeniem już kilkadziesiąt lat; katoliczki i ateistki; zamożne i biedne; te zmuszone do zabicia dziecka i te, które wybrały tzw. zabieg w swej wolności.
Zapraszamy na webinar pt. „Prawdziwa cena aborcji”, na którym będziemy gościć s. Małgorzatę Słomkę, szarytkę, która od wielu lat pracuje z kobietami po aborcji, prowadząc dla nich rekolekcje „Winnica Racheli”. „Nie jestem specjalistką od problemu aborcji ani psychologiem. Jestem świadkiem” – mówi o sobie s. Małgorzata.
Podczas spotkania opowie o towarzyszeniu kobietom (ale też mężczyznom, lekarzom, pielęgniarkom) i o tym, jak przejść drogę uzdrowienia.
Marzec 2022 r. (środa 9 marca, godz. 19.00) Macierzyństwo. Bez lukru, bez lęku
Naszym gościem będzie Marta Witecka, mama sześciorga dzieci, w tym Szymona i Kuby z zespołem Downa oraz †Esterki, która zmarła trzy miesiące po narodzinach (urodziła się z wadą letalną). Porozmawiamy o zwyczajnej codzienności z dwoma niezwykłymi nastolatkami na pokładzie: Szymonem i Kubą. Zastanowimy się, co jako społeczeństwo możemy zrobić dla osób z zespołem Downa. Marta pięknie mówi też o otwartości na macierzyństwo. Jak to możliwe, że po narodzinach syna z trisomią 21 bez lęku zaprosili z Andrzejem do swojej rodziny kolejne dzieci? Co było trudem do pokonania, a co źródłem radości i nadziei, że dadzą radę? W webinarze mogą wziąć udział starsze dzieci, które pytają o wartość życia, o aborcję, o tzw. wolny wybór. Może zechcą posłuchać świadka. Film o rodzinie Marty i Andrzeja Witeckich do zobaczenia tutaj.
Marzec 2022 r. (środa 23.03, godz. 19.00) Kluby Pro-Life – Wspólnoty miłośników życia
Życia ludzkiego trzeba bronić mądrze, a do tego trzeba się przygotować. Kluby Pro-Life będą przestrzenią do formacji duchowej, emocjonalnej, intelektualnej i społecznej oraz miejscem kształtowania sumienia, słuchania głosu Kościoła i rozwijania wrażliwości na każdego człowieka. To także propozycja wspólnoty, której szczególnie teraz, w trudnym czasie, gdy wojna jest tak blisko nas, bardzo nam potrzeba.
Członkowie Klubów Pro-Life będą mieli okazję, by spokojnie i rzeczowo rozmawiać na tematy pro-life, opierając się na naukowych argumentach. Edukacja jest kluczowa, żeby najpierw samemu nie być podatnym na manipulacje, a potem uczyć innych, dzieląc się już zdobytą wiedzą. Na fundamencie formacji i wspólnoty oraz po zdobyciu wiedzy kluby będą mogły podejmować różne działania pro-life.
Podczas webinaru, który odbędzie się 23 marca 2022 r. o godz. 19.00 przedstawimy ideę i zasady działania klubów. Spotkanie poprowadzą Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, i o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap, opiekun duchowy inicjatywy.
Kwiecień 2022 r. (środa 13.04, godz. 19.00) DNA – czy jest w nim zapisane całe nasze życie?
Zapraszamy na kolejny webinar z cyklu „Spotkania o życiu”. Naszym gościem będzie dr n med. Jennifer Castañeda, specjalista w zakresie genetyki klinicznej, pracownik Zakładu Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Ponieważ 25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień DNA, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy w DNA zapisany jest los człowieka. Nakreślimy zadania genetyki i zobaczymy, jakie wyzwania etyczne przed nami stawia. Porozmawiamy o tym, co robić, by nie pogubić się w wyborach i lękach, gdy choroba genetyczna pojawia się na horyzoncie.
Maj 2022 r. (środa 11.05, godz. 19.00) Baby, akuszerki, położne – dłonie, które przyjmują życie
Czerwiec 2022 r. (środa 8.06, godz. 19.00) Dobrej edukacji seksualnej nie trzeba się bać
Termin „edukacja seksualna” nabrał w polskiej rzeczywistości specyficznego, dla wielu odbiorców pejoratywnego znaczenia, pomimo że wyrazy te potraktowane odrębnie zabarwienia takiego nie posiadają. Słownik języka polskiego określa „edukację” jako: wykształcenie, naukę, a „seksualny” – dotyczący płci. Zatem nauka o płciowości człowieka nie powinna budzić niepokoju. Ten niepokój jednak wkradł się w połowie lat 90. ubiegłego stulecia wraz z napływem z Zachodu podręczników oraz poradników dla dzieci i młodzieży. Ich treść wysoce zaniepokoiła rodziców i pedagogów, ponieważ obraz seksualności człowieka sprowadzał się tam do wiedzy biologicznej i instruktażu czynności seksualnych.
O historii wprowadzania zajęć „Wychowania do życia w rodzinie”, rozbrajaniu bomby i obecnych wyzwaniach, które stoją przed nauczycielami WDŻ‑u będziemy rozmawiać z p. Teresą Król, konsultantem WDŻ, autorką i redaktorem programu oraz podręczników do Wychowania do życia w rodzinie, wykładowcą KIRE.