Czy to prawda, że bardziej boimy się choroby Alzheimera niż utraty nogi? Od czego zależy jakość życia osób, o których mówimy, że są „niepełnosprawne”? Jak się pogodzić z niepomyślną diagnozą prenatalną dla swojego dziecka i jak rozmawiać z młodzieżą, by zachęcać ją do bezinteresownej pomocy tym, którzy potrzebują pomocy?
Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas popularno-naukowej konferencji pt. Oswoić tabu niepełnosprawności. Od diagnozy prenatalnej do dorosłości. Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się 6 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Do udziału zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane problematyką ochrony życia człowieka, szczególnie nauczycieli, wychowawców dzieci i młodzieży i osoby zawodowo wspierające rodzinę w wychowaniu dziecka z niepełnosprawnością. Naszym celem jest wspólna refleksja nad miejscem osób niepełnosprawnych w społeczeństwie a także dostarczenie nauczycielom i wychowawcom materiałów dydaktycznych do pracy z dziećmi i młodzieżą na ten temat.
Do udziału w roli prelegentów zaprosiliśmy „ekspertów od teorii”, czyli psychologów, pedagogów i lekarzy, którzy omówią wybrane zagadnienia z naukowego punktu widzenia. Ich wystąpienia dopełnią referaty „ekspertów od życia”, czyli rodziców, dla których poruszane przez nas tematy stały się osobistym doświadczeniem. Ufamy, że taka formuła pozwoli na zaprezentowanie istotnych treści kompleksowo. Przewidujemy także czas na dyskusję.
Honorowy patronat nad konferencją Oswoić tabu niepełnosprawności sprawuje Małopolski Kurator Oświaty.
Zapisy na konferencję przyjmuje biuro Stowarzyszenia drogą mailową (biuro@pro-life.pl, w temacie: Zgłoszenie na konferencję) lub telefoniczną (12 421 08 43, wew. 110, od poniedziałku do piątku w godz. 9–15). Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje znajdują się na www.pro-life.pl. Nazwiska prelegentów i tytuły wystąpień zostały zamieszczone na dołączonym plakacie.
Plan konferencji:
8:15 – REJESTRACJA I PORANNA KAWA
9 – ROZPOCZĘCIE: przywitanie uczestników, przedstawienie zasad konferencji i informacji technicznych
BLOK 1 – 9:10 – 12:15
9:10 – Niepełnosprawność intelektualna. Nieoswojony lęk – Magdalena Poprawa (pedagog, psychoterapeuta)
9:30 – Ich jakość życia? Zależy od nas – s. dyrektor Paula Skwarek i s. Vianeja Bielaszka (nazaretanki z Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach dla upośledzonych intelektualnie kobiet)
9:50 – Boję się urodzić chore dziecko – Anna Kucharska-Zygmunt (psycholog, trener Szkoły dla Rodziców i Wychowawców)
10:10 – To trudna droga, ale to nasza droga – Anna i Zbigniew Kasprzykowie (rodzice niepełnosprawnego Karola oraz Zosi i Anielki)
10:30 – Pokora wobec współczesnej medycyny. Błędne diagnozy prenatalne – dr n. med. Antoni Marcinek, specjalista ginekolog-położnik (dyrektor Szpitala na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego)
10:50 – Błąd lekarski a może cud? Ania urodziła się zdrowa – Agnieszka i Andrzej Janczurowie (rodzice Karola, Ani i Joasi)
11:10 – Dyskusja i pytania
12:15 PRZERWA obiadowo-kawowa
BLOK 1 – 13:10 – 14:30
13:10 – Perspektywy edukacyjne uczniów w normie intelektualnej o wysokim stopniu niepełnosprawności – Andrzej Janczy (starszy wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie)
13:30 – Nauka to prawo dziecka – Małgorzata Bal (założycielka Stowarzyszenia „Po pierwsze rodzina” prowadzącego szkołę i poradnię, mama niepełnosprawnej Agnieszki)
13:50 – Mit wiecznych dzieci – młodzi dorośli a niepełnosprawność – Katarzyna Waliczek (urodzona z zespołem Turnera, doktorantka na Wydziale Filozoficznym UPJPII, nauczycielka etyki)
14:10 – Jak wychować młodych liderów? Pozytywna edukacja pro-life i wolontariat – Marcin Nowak (koordynator ds. wolontariatu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka)
14:30 – Dyskusja i pytania
15:30 ZAKOŃCZENIE i kuluary
Opłata za uczestnictwo: 30 zł (przy wpłacie do 20 marca) lub 50 zł (wpłata po 20 marca)
W cenie kawa, herbata, ciasteczka i materiały konferencyjne. Możliwość zamówienia dania typu lunchbox (20 zł). Dania będzie można odebrać podczas zaplanowanej przerwy. Do wyboru posiłek mięsny i wegetariański.
Zapisy odbywają się drogą mailową (biuro@pro-life.pl, w temacie: Zgłoszenie na konferencję) lub telefoniczną (12 421 08 43, wew. 110, od poniedziałku do piątku w godz. 9–15). Prosimy uprzejmie o podanie imienia, nazwiska, adresu e‑mail oraz miejsca pracy (jeśli jest nim szkoła lub MOPS/GOPS). Prosimy również o informację o zamawianiu lub nie ciepłego dania oraz o chęci otrzymania potwierdzenia uczestnictwa w konferencji.
Ostateczny wpis na listę uczestników odbywa się po zaksięgowaniu opłaty za uczestnictwo na koncie bankowym. W przypadku wyczerpania limitu miejsc, decyduje kolejność zaksięgowania wpłaty. Zgłoszenie udziału w wydarzeniu na Facebooku nie jest równoznaczne z zapisem na konferencję.
Nr konta bankowego do przelania opłaty za uczestnictwo:
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
ul. Krowoderska 24/1, 31–142 Kraków
43 1240 4650 1111 0010 3433 6484
W tytule prosimy napisać: Konferencja Oswoić tabu + imię i nazwisko
W dniu konferencji recepcja będzie czynna od godz. 8:15. Zapraszamy na poranną kawę i ciasteczko.:) Szczegółowe informacje prześlemy zapisanym uczestnikom drogą mailową na tydzień przed wydarzeniem.
Zachęcamy do polubienia wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/297038844308506
Na fanpejdżu będą się pojawiały zapowiedzi poszczególnych wystąpień.
Patronat honorowy: Kuratorium Oświaty w Krakowie
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka