Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku wzrosła umieralność noworodków i niemowląt, zwiększył się także odsetek martwych urodzeń. Takim rodzicom na pomoc przychodzą instytucje udzielające perinatalnej opieki paliatywnej.
Jak podaje GUS w Polsce w 2021 r. odnotowano 2,9 zgonów noworodków na tysiąc żywych urodzeń. To dzieci, które przeżyły 27 dni. W 2020 roku ten wskaźnik wyniósł 2,6 zgonów na tysiąc urodzeń.
Natomiast wskaźnik zgonów dzieci z wadami letalnymi, które umarły zaraz po porodzie w pierwszym dniu, wyniósł w ubiegłym roku 1,28 na tysiąc urodzeń. Dla porównania w 2020 r. było to 1,08, a w 2019 r. 1,18.
O niewiele w górę poszedł wskaźnik dzieci w wieku do roku z 3,6 do 3,9 zgonów na tysiąc urodzeń. Z danych GUS wynika, że w 2021 r. zmarło 965 dzieci w wieku niższym niż 28 dni, dla porównania w 2020 r. – 909. Dzieci w wieku od 28 dni do roku zmarło 341, w 2020 r. było ich 361.
Przyczynę umieralności noworodków specjaliści wskazują na efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., który zakazał aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia dziecka lub choroby zagrażającej jego życiu. Drugą przyczyną jest wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie matek i dzieci.
Rodzice, którym już na etapie prenatalnym lekarze orzekli nieuleczalną chorobę dziecka, mogą oni liczyć na profesjonalne wsparcie. Na pomoc przychodzą instytucje udzielające perinatalnej opieki paliatywnej. Rodzice mogą skorzystać z konsultacji lekarskich, informacji o możliwości pożegnania zmarłego dziecka oraz sposobie pochówku. Hospicja perinatalne to także pomoc psychologiczna. Psychologowie opiekują się rodziną przez cały okres ciąży, a także po śmierci dziecka. Celem perinatalnej opieki paliatywnej jest okazanie szacunku dla życia oraz godności dla nieuleczalnie chorego dziecka. Opiekę nad urodzonym dzieckiem sprawują także w ramach domowej opieki hospicyjnej.
Trzeba zaznaczyć, że mocą wyroku Trybunału Konstytucyjnego rodzi się teraz więcej dzieci z wadami letalnymi, które umierają w ciągu pierwszego roku życia. Ale umierają one w objęciach swoich rodziców, obdarzone miłością i spokojem. Warunki śmierci noworodka z wadą letalną otoczonego opieką przez zespół neonatologiczny i własnych rodziców są nieporównywalnie korzystniejsze do warunków śmierci dziecka w wyniku przeprowadzonej aborcji eugenicznej. W procesie aborcji dziecko umiera na skutek uduszenia się pozbawione opieki neonatologicznej, doświadczając bólu. Ewentualny ból doświadczany przez noworodka z wadą letalną może być skutecznie zwalczany przez zespół neonatologów.
Uznanie godności każdego dziecka przejawiać się powinno w respektowaniu przysługującego mu prawa do życia jak i do naturalnej śmierci, której nie należy sztucznie indukować w okresie prenatalnym dla realizacji celów aborcyjnych.
JB