W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu działa inicjatywa mająca na celu wczesne wykrywanie ewentualnych wad rozwojowych u noworodków i niemowląt. Ten program odegrał ważną rolę w wsparciu licznych rodzin z obszaru województwa dolnośląskiego.
W dniu 12 lipca br. samorząd województwa dolnośląskiego podjął ważną decyzję o przeznaczeniu trzech milionów złotych na realizację programu, który ma znaczący wpływ na opiekę perinatalną i diagnostykę dzieci z podejrzeniem zaburzeń rozwoju. Program ten jest ukierunkowany na wsparcie niemowląt urodzonych w okresie od 2023 do 2025 roku, u których zidentyfikowano wady rozwojowe.
Koordynatorem tego innowacyjnego programu jest profesor dr hab. n. med. Robert Śmigiel, który podkreślił, że jego celem jest przyspieszenie dostępu niemowląt do kompleksowej pomocy medycznej w przypadku stwierdzenia wad rozwojowych. Środki finansowe przeznaczone na ten cel mają umożliwić szybszą diagnozę i skuteczną terapię, co jest kluczowe dla dalszego zdrowego rozwoju dzieci.
„Założeniem projektu jest skoordynowanie opieki wielospecjalistycznej nad dzieckiem z zaburzeniem rozwoju w okresie niemowlęctwa nawet w okresie perinatalnym. Chodzi o ukierunkowanie rodziców na początku tej trudnej drogi kończącej się niejednokrotnie wielochorobowością” – podkreślił prof. dr hab. n. med. Robert Śmigiel.
Do tej pory choroby rzadkie były diagnozowane z wyjątkowym opóźnieniem. Wyjaśnienie tego problemu przedstawiła prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu: „Zdarzają się noworodki, u których rozpoznajemy trudne diagnostycznie zmiany, które wymagają zabiegów operacyjnych, potem wymagają badań histopatologicznych, na które długo czekamy, bo to nie jest badanie, które uzyskamy w ciągu jednego dnia. Dla naszego małego pacjenta to jest dosyć długo i po uzyskaniu wyniku tego badania kolejne konsultacje będą zależne od tego, czy ta zmiana jest łagodna, czy jest zmianą rozrostową” – zaznaczyła prof. Barbara Królak-Olejnik.
Choroby rzadkie są szczególnie trudne do rozpoznania ze względu na ich niską częstość występowania, co sprawia, że często są pomijane lub mylone z innymi schorzeniami. Dostęp do specjalistów i badań diagnostycznych stanowi kluczowy czynnik w skróceniu czasu potrzebnego do postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.
E‑konsylia z różnymi specjalistami i paszporty zdrowia ułatwią dostęp do opieki medycznej. Rodziny nie będą musiały już samodzielnie szukać lekarzy. Około 3000 dzieci województwa dolnośląskiego skorzysta z tego programu w ciągu najbliższych 3 lat.
JB
Źródło: wroclaw.tvp.pl, radiomaryja.pl