Prezydent Andrzej Duda podczas wywiadu dla TV Republika, zapytany o projekty mające na celu złagodzenie przepisów dotyczących aborcji, stwierdził, że tematy osadzone w emocjach społecznych, stanowią wygodną i doskonałą płaszczyznę dla kampanii oraz zastępcze wątki w debacie publicznej.
- Tematy, które bazują na społecznych emocjach są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię. Zostały wyjęte jak przysłowiowy króliczek z kapelusza, po to, by się nimi posługiwać – powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie, udzielonym dla TV Republika podczas wyjazdu do Nowego Jorku.
Prezydent Andrzej Duda uważa, że prawdopodobnie żaden z projektów ustaw dotyczących aborcji, które trafiły teraz do komisji nadzwyczajnej, nie zostanie skierowany na jego biurko do podpisu.
- Wątpię w to, żeby one zostały w Sejmie przegłosowane. Nie sądzę, żeby znalazła się większość, która te ustawy przegłosuje – zaznaczył prezydent.
Obecnie w sejmowej komisji nadzwyczajnej rozpatrywane są cztery projekty mające na celu złagodzenie przepisów aborcyjnych w Polsce. Komisja liczy 27 członków. Wszystkie kluby zgłosiły wyłącznie kobiety. Jest wśród nich 11 posłanek PiS, dziewięć z KO, po dwie z Polski 2050-TD, PSL-TD i Lewicy oraz jedna z Konfederacji.
- To plan na odwrócenie uwagi od tego, że zamiast zajmować się rządzeniem i prowadzeniem polskich spraw, budowaniem jak najsilniejszej polskiej gospodarki, realizacją ważnych rozwojowo projektów, takich jak CPK czy rozwój energetyki nuklearnej (…) zajmują się tematami, które budzą emocje, nerwy na scenie politycznej i w przestrzeni społecznej po to, by odwracać uwagę – powiedział podczas wywiadu.
Sejm zdecydował o skierowaniu czterech projektów dotyczących zmian w prawie aborcyjnym do dalszego rozpatrzenia w komisji nadzwyczajnej. Wśród nich znalazły się dwa projekty złożone przez Lewicę: pierwszy projekt usuwa kary za przerwanie ciąży za zgodą kobiety (pełna dekryminalizacja aborcji do 12. tygodnia ciąży, pełna depenalizacja aborcji eugenicznej aż do porodu). Drugi przewiduje możliwość wykonywania aborcji do 12. tygodnia ciąży, w przypadku lekkich wad genetycznych do 24. tygodnia, a w sytuacji wad letalnych nawet w 9. miesiąca ciąży. Projekt Trzeciej Drogi przywraca stan prawny sprzed wyroku TK z 2020 roku w kwestii aborcji oraz proponuje referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego. Nakłada obowiązek uwzględniania „stanu zdrowia psychicznego”. Projekt Koalicji Obywatelskiej legalizuje aborcję do 12. tygodnia bez podania powodu. W przypadku lekkich wad genetycznych do 24. tygodnia, a w sytuacji wad letalnych nawet w 9. miesiącu ciąży oraz w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego – do 18. tygodnia.
Prezydent Andrzej Duda wyraźnie zaznacza, że nie podpisze ustaw łagodzących przepisy dotyczące aborcji, co oznacza, że te projekty mogą pozostać w komisji do czasu wyboru nowego prezydenta. To odpowiedni moment, aby podjąć działania, które przybliżą społeczeństwu, czym tak naprawdę jest aborcja i jakie konsekwencje może ona przynieść. Istotne jest, aby zapewnić rzetelną edukację i informację, które pomogą zrozumieć zarówno medyczne, jak i etyczne aspekty aborcji. Dzięki temu społeczeństwo będzie mogło podejmować decyzje oparte na wiedzy, a nie na emocjach.
jb
Źródło: TV Republika