Tylko życie ma przyszłość!

dr inż. Antoni Zięba

Szukaj
Close this search box.

Październik – miesiącem świadomości o zespole Downa

Dziecko z zespołem Downa. Fot.: pl.123rf.com

Paź­dzier­nik jest mie­sią­cem bu­do­wa­nia świa­do­mo­ści o ze­spo­le Do­wna. Zo­stał usta­no­wio­ny już w la­tach 80 XX wie­ku w USA. W tym mie­sią­cu mó­wi­my o ma­rze­niach, pra­wie do ży­cia i roz­wo­ju osób z ze­spo­łem Downa.

Cza­sa­mi wpa­da­my w re­to­ry­kę, że war­to uro­dzić dziec­ko z ze­spo­łem Do­wna, bo ono się tak pięk­nie śmie­je, bo jest bez­in­te­re­sow­ne i po­tra­fi ko­chać. To wszyst­ko jest praw­dą, ale nie jest do­brym uza­sad­nie­niem. Dziec­ko bę­dą­ce praw­do­po­dob­nie no­si­cie­lem do­dat­ko­we­go chro­mo­so­mu mo­że się uro­dzić, dla­te­go że jest i ma pra­wo do ży­cia i roz­wo­ju. Jest to fun­da­men­tal­ne pra­wo, któ­re przy­słu­gu­je mu od po­czę­cia, od pierw­szych chwil ży­cia – po­wie­dzia­ła Mag­da­le­na Gu­ziak-No­wak, se­kre­tarz za­rzą­du, dy­rek­tor ds. edu­ka­cji Pol­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nia Obroń­ców Ży­cia Czło­wie­ka, w roz­mo­wie z Te­le­wi­zją Trwam.

Paź­dzier­nik jest mie­sią­cem bu­do­wa­nia świa­do­mo­ści spo­łecz­nej na te­mat ze­spo­łu Do­wna. Każ­de ży­cie jest tak sa­mo cen­ne i waż­ne. Nie ina­czej jest w przy­pad­ku tych, któ­rzy uro­dzi­li się z ze­spo­łem Do­wna. Mag­da­le­na Gu­ziak-No­wak pod­kre­śli­ła, że do nie­daw­na dzie­ci z ze­spo­łem Do­wna sta­no­wi­ły pra­wie 35 pro­cent dzie­ci, któ­re by­ły pod­da­wa­ne abor­cjom eugenicznym.

„Pa­mię­taj­my, że do mo­men­tu kie­dy w Pol­sce zmie­ni­ło się pra­wo (w tę do­brą stro­nę), dzie­ci z ze­spo­łem Do­wna sta­no­wi­ły pra­wie 35 pro­cent dzie­ci, któ­re by­ły pod­da­wa­ne każ­de­go ro­ku w pol­skich szpi­ta­lach abor­cjom eu­ge­nicz­nym. To, że ich ży­cie jest te­raz praw­nie chro­nio­ne, jest wiel­kim kro­kiem cy­wi­li­za­cyj­nym i wiel­ką spra­wie­dli­wo­ścią, któ­ra mu­sia­ła się wy­da­rzyć, ale to nie wy­star­czy. Je­śli chce­my, aby te dzie­ci by­ły w na­szym spo­łe­czeń­stwie nie tyl­ko to­le­ro­wa­ne, ale ak­cep­to­wa­ne i przyj­mo­wa­ne z naj­więk­szą mi­ło­ścią ta­ki­mi, ja­ki­mi są na­praw­dę – my po­trze­bu­je­my cią­gle się edu­ko­wać i for­mo­wać ser­ce w kie­run­ku po­ko­cha­nia każ­de­go czło­wie­ka” – ak­cen­to­wa­ła Mag­da­le­na Gu­ziak-No­wak, se­kre­tarz za­rzą­du, dy­rek­tor ds. edu­ka­cji Pol­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nia Obroń­ców Ży­cia Człowieka.

Se­kre­tarz za­rzą­du Pol­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nia Obroń­ców Ży­cia Czło­wie­ka zwró­ci­ła uwa­gę, że pró­ba „usu­nię­cia” dzie­ci z ze­spo­łem Do­wna ze spo­łe­czeń­stwa jest tyl­ko złu­dze­niem, że wte­dy osią­gnie­my no­wy i wspa­nia­ły świat bez problemów.

„Naj­więk­szy, brzyd­ko mó­wiąc, pro­blem z dzieć­mi z ze­spo­łem Do­wna, któ­ry szcze­gól­nie ob­ser­wu­je­my na Za­cho­dzie, gdzie dzie­ci z ze­spo­łem Do­wna pra­wie w ogó­le się nie ro­dzą, po­le­ga na tym, że nam się wy­da­je, że one nie pa­su­ją do ko­lo­ro­wych okła­dek kre­do­wych ma­ga­zy­nów, któ­re po­ka­zu­ją, iż ro­dzi­ciel­stwo to pa­smo nie­usta­ją­cych suk­ce­sów. Po dziec­ku z ze­spo­łem Do­wna już na pierw­szy rzut oka wi­dać, że ono ma ten ro­dzaj nie­peł­no­spraw­no­ści. Usu­nię­cie te­go ty­pu osób z na­sze­go spo­łe­czeń­stwa jest tyl­ko złu­dze­niem, że wte­dy osią­gnie­my no­wy i wspa­nia­ły świat bez pro­ble­mów, w któ­rym rzą­dzi przy­jem­ność, a ro­dzi­ce od­no­szą tyl­ko suk­ce­sy wy­cho­waw­cze. Tak nie­ste­ty nie jest, ale ta­ka po­ku­sa w spo­łe­czeń­stwie jest” – po­wie­dzia­ła w roz­mo­wie z Te­le­wi­zją Trwam dzia­łacz­ka pro-life.

Dzie­ci z ze­spo­łem Do­wna ma­ją pra­wo do na­ro­dzin, po­nie­waż są i ma­ją pra­wo do ży­cia i rozwoju.

„Cza­sa­mi wpa­da­my w re­to­ry­kę, że war­to uro­dzić dziec­ko z ze­spo­łem Do­wna, bo ono się tak pięk­nie śmie­je, bo jest bez­in­te­re­sow­ne i po­tra­fi ko­chać. To wszyst­ko jest praw­dą, ale nie jest do­brym uza­sad­nie­niem. Dziec­ko bę­dą­ce praw­do­po­dob­nie no­si­cie­lem do­dat­ko­we­go chro­mo­so­mu mo­że się uro­dzić, dla­te­go że jest i ma pra­wo do ży­cia i roz­wo­ju. Jest to fun­da­men­tal­ne pra­wo, któ­re przy­słu­gu­je mu od po­czę­cia, od pierw­szych chwil ży­cia” – za­zna­czy­ła Mag­da­le­na Guziak-Nowak.

 

Źró­dło: radiomaryja.pl

Udostępnij
Tweetnij
Wydrukuj