Na „doniosłe i pozytywne skutki” orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. przesłanki eugenicznej zwracają uwagę uczestnicy sympozjum „Polska konstytucja po stronie życia”.
Sympozjum zostało zorganizowane przez Koalicje dla Życia i Rodziny. Wskazano, że werdykt Trybunału zapewnia „prawną ochronę życia, dotąd dyskryminowanym przez polskie prawo chorym dzieciom poczętym”. Jednocześnie zwrócono uwagę na konieczność „organizowania opieki nad dzieckiem i matką z problemową ciążą, wsparcia dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci”.
Publikujemy treść oświadczenia:
„Nienarodzony miarą demokracji”
Oświadczenie uczestników sympozjum „Polska konstytucja po stronie życia” zorganizowanego przez Koalicję dla Życia i Rodziny.
Dziś, w drugą rocznicę ogłoszenia werdyktu Trybunału Konstytucyjnego zapewniającego prawną ochronę życia, dotąd dyskryminowanym przez polskie prawo chorym dzieciom poczętym, pragniemy wskazać na doniosłe i pozytywne skutki tego jakże potrzebnego i ważnego orzeczenia.
Wymiernym tego wskaźnikiem jest liczba legalnie dokonanych aborcji w roku 2021 w porównaniu z poprzednim, 2020 rokiem, spadła dziesięciokrotnie, z 1076 do 107. Już sam ten fakt pokazuje, jak bardzo decyzja TK przyczyniła się do polepszenia prawnej ochrony życia.
Jednak orzeczenie to przyniosło też inne, ważne zmiany w społecznej świadomości. Wskazało jednoznacznie, że osoby chore czy niepełnosprawne, mają takie samo prawo do życia jak osoby zdrowe. Mobilizuje też do szukania pozytywnych rozwiązań, a więc poszukiwania i wdrażania nowych metod diagnozowania i leczenia już w prenatalnej fazie życia, organizowania opieki nad dzieckiem i matką z problemową ciążą, wsparcia dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci.
Ta ostatnia sprawa jak dotąd nie doczekała się satysfakcjonującego rozwiązania – dlatego ponawiamy nasz apel do rządzących o umożliwienie podjęcia pracy zawodowej rodzicom pobierającym świadczenia pielęgnacyjne bez ich utraty, a także zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego.
Wszystkim krytykom decyzji Trybunału Konstytucyjnego i zwolennikom prawa do aborcji przypominamy słowa św. Jana Pawła II: „Miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej”.
Niech te słowa naszego rodaka będą dla nas wskazówką i zachętą do budowania społeczeństwa opartego na bezwzględnym poszanowaniu prawa do życia każdej ludzkiej istoty – od momentu poczęcia po naturalny kres życia!
Koalicja dla Życia i Rodziny
Źródło: KAI