Konkurs plastyczny dla dzieci „Na początku była miłość – moja rodzina” to okazja dla rodziców i wychowawców, by wprowadzić dzieci w kulturę szacunku dla życia. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza do udziału już w piątej edycji konkursu.
„Konkurs dedykowany dzieciom to okazja, by najmłodsi domownicy przez ekspresję artystyczną otwierali się na tę prawdę, że życie jest piękne” – mówi „Naszemu Dziennikowi” Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
„Ten konkurs to pretekst dla rodziców i wychowawców do rozmowy z dziećmi o tym, że pod sercem mamy rozwija się nowe życie i że to wspaniały moment dla całej rodziny. Podczas spotkań z rodzicami możemy niekiedy usłyszeć, że chcieliby porozmawiać z dziećmi o tym, że życie jest darem Boga i że jest pięknym owocem miłości, ale nie wiedzą jak i nie mają za bardzo ku temu okazji. Konkurs wychodzi na przeciw tej potrzeby, stwarza odpowiednią okazję” – tłumaczy.
Nasza rozmówczyni zauważa, że dobrze się stanie, jeśli przygotowanie pracy plastycznej rozpocznie się od rozmowy z dzieckiem, od ciepłej i miłej chwili spędzonej wspólnie może przy herbatce czy przy rodzinnym albumie ze zdjęciami.: „Chodzi o to, by pomóc dziecku zastanowić się nad znaczeniem hasła „Na początku była miłość – moja rodzina”. Warto powiedzieć naszemu ukochanemu dziecku, że pojawiło się na świecie z miłości, że jego narodziny były wyczekiwane i upragnione, że ono i jego życie jest wyjątkowe i niepowtarzalne”. – wskazuje Magdalena Guziak- Nowak.
Do konkursu zaproszone są dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas I‑III szkół podstawowych. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie formularza zgłoszeniowego oraz pracy plastycznej będącej twórczą interpretacją tytułu konkursu. Może ona zostać wykonana dowolną techniką i w dowolnym formacie. Formularz i szczegóły są zamieszczone na stronie internetowej: www.prolife.pl. Termin nadsyłania prac: 30 kwietnia 2023 roku. Do jednej paczki można włożyć prace wszystkich przedszkolaków czy uczniów z grupy/klasy.
„Dzieci narażone są dziś na wiele niebezpiecznych przekazów, które mogą wypaczyć ich obraz życia i rodzicielskiej miłości. Dlatego potrzebujemy stworzyć odpowiednią przestrzeń miłości, w której dzieci wzrastając, otrzymają pozytywny przekaz o życiu, o narodzinach i tym wyjątkowym czasie, gdy mama czeka na narodziny rozwijającego się pod jej sercem nowego istnienia. Konkurs ma nam pomóc zbudować ten przekaz oparty na szacunku dla życia” – zachęca do udziału Magdalena Guziak-Nowak.
„Wzrastanie dzieci w takiej atmosferze otwartej na życie i afirmującej ten dar, jakim ono jest, ukształtuje je i otworzy na zdrowe postawy w ich dorosłym życiu. Tego potrzebuje nasz Naród, by przyszłe pokolenia szanowały życie, zarówno tych nienarodzonych, jak i tych starszych pokoleń, które zmagają się z trudami podeszłego wieku. Dziś przystępujemy z dziećmi do tworzenia prac plastycznych, a tym samym otwieramy ich serca na prawdę o pięknie życia i miłości. Gdy dziecko wie, że jest kochane, upragnione i wyczekiwane, to już kształtuje w sobie przekonanie, że to jest normalne, że każdy zasługuje na to, by żyć i być kochanym, z tym się rozwija, z tym przekonaniem idzie później przez całe życie”. – zauważa nasza rozmówczyni.
Lista laureatów konkursu zostanie opublikowana na stronie internetowej 26 maja 2023 r. Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe, takie jak gry, książki, artykuły plastyczne, instrumenty muzyczne, puzzle.
„Konkurs to jeden z małych kroków, jaki wprowadza dzieci w przestrzeń kultury szacunku dla życia. Z owoców tego korzystać będziemy my wszyscy, także osoby, które dziś podważają wartość kształcenia takich postaw” – akcentuje Magdalena Guziak-Nowak.
Wzrastanie dzieci w atmosferze otwartej na życie ukształtuje je i otworzy na zdrowe postawy w ich dorosłym życiu.
Źródło: Nasz Dziennik