Argument, że państwo pozostawia bez wsparcia matkę czy ojca z ciężko chorym dzieckiem jest już nieaktualny – powiedział Wojciech Zięba z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Sejmie podczas konferencji „Tak dla życia – prawdziwa pomoc dla kobiet”.
Wydarzenie zostało zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Życia ustanowionego przez Sejm prawie 20 lat temu. Wojciech Zięba przypomniał, że podczas marszów proaborcyjnych pojawiał się argument, jakoby państwo zmuszało kobiety do rodzenia chorych dzieci, po czym pozostawiało je same sobie. Dodał, że podobne poglądy wyrażali nawet ci, którzy opowiadają się za ochroną życia, zwracając uwagę na brak wystarczającego wsparcia ze strony państwa dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.
Przez długie lata sytuacja była wręcz skandaliczna, gdyż około 70% rodzin borykało się z trudnościami finansowymi związanymi z zakupem niezbędnych lekarstw. Jednakże w ostatnich latach dokonała się radykalna zmiana.
Aktualnie, matka oczekująca narodzin ciężko chorego dziecka ma świadomość, że otrzyma jednorazowe wsparcie w wysokości 4 tysięcy złotych netto, dodatkowo zasiłek pielęgnacyjny wzrósł do 215 zł miesięcznie, a każde dziecko otrzymuje zasiłek w wysokości 800 zł. Wojciech Zięba podkreślił, że na koniec ubiegłego roku miesięczne świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna zostało podniesione do niemal 3 tysięcy złotych. Co więcej, zlikwidowano niesprawiedliwy, obowiązujący przez dwie dekady, zakaz pracy dla tych osób, co umożliwia im zarabianie, jednocześnie pobierając świadczenie.
„W tej chwili pozbawiony sensu jest argument, że państwo pozostawia bez wsparcia matkę czy ojca z ciężko chorym dzieckiem” – ocenił Wojciech Zięba dodając, że „jest dobre prawo, które chroni życie i jest przyzwoita pomoc socjalna”. Zaznaczył, że choć pomoc taka nigdy nie pokryje wszystkich kosztów, niemniej obecne kwoty zbliżają się do realiów związanych z kosztem utrzymania chorego dziecka.
Prelegent zauważył, że problemem jest zakończenie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna po osiągnięciu przez chore dziecko 18. roku życia, ale wówczas sam chory może ubiegać się o odpowiednie wsparcie. Jednakże świadczenie to jest obecnie znacznie niższe niż pierwotne świadczenie pielęgnacyjne, co wskazuje na potrzebę podjęcia działań mających na celu rozwiązanie tej kwestii.
„Pamiętajmy, że skuteczna polityka prorodzinna w stosunku do osób chorych i niepełnosprawnych jest także skutecznym elementem wsparcia postaw pro-life w społeczeństwie – zaznaczył Wojciech Zięba.
Uczestnicy konferencji zachęcali do udziału w Narodowym Marszu Życia, który zaplanowano na 14 kwietnia w Warszawie.
Inicjatywę zorganizował Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicja dla Życia i Rodziny, która skupia 30 organizacji popierających idee pro-life.
Katolicka Agencja Informacyjna była jednym z głównych patronów medialnych wydarzenia.
jb
Źródło: KAI