Światowe Stowarzyszenie Medyczne wydało oświadczenie zgodnie z którym lekarze nie powinni być zmuszani do brania udziału w eutanazji jak i wydawania na nie skierowań.
Światowe Stowarzyszenie Medyczne ( WMA ) to międzynarodowa organizacja zrzeszająca 115 krajowych stowarzyszeń medycznych i ponad 10 milionów lekarzy. W Waszyngtonie odbyło się spotkanie, podczas którego zostało wydane oświadczenie na temat zmiany Międzynarodowego Kodeksu Etyki Medycznej (ICoME). WMA ostatecznie zadeklarowało, że lekarze „nie powinni być zmuszani do brania udziału w eutanazji lub wspomaganym samobójstwie ani nie powinni być zobowiązani do podejmowania decyzji w sprawie skierowania”.
Zmuszanie lekarzy do udziału w wspomaganym samobójstwie lub eutanazji jest atakiem na ich wolność sumienia. Centrum Bioetyki Anscombe w Oksfordzie przedstawiło list otwarty podpisany przez ponad stu lekarzy i etyków medycyny. Lekarze obawiali się, że ich zdolność do wykonywania zawodu i właściwej opieki nad pacjentami byłaby zagrożona. WMA wystosowała kompromisowe rozwiązanie. Oświadczyła, że lekarze nie powinni być zmuszani do brania udziału w eutanazji jak i wydawania na nie skierowań, ale wymagane będzie od lekarzy, aby poinformowali pacjentów o swoim sprzeciwie sumienia oraz o tym, że mają prawo skonsultować się z innym lekarzem.
Brytyjska rzeczniczka Right To Life, Catherine Robinson wyjaśniła, że list otwarty wydany przez Centrum Bioetyki Anscombe mówi, że „zniesienie prawa do sprzeciwu sumienia dla lekarzy oznaczałoby, że byliby oni zmuszani lub oczekiwałoby się od nich robienia rzeczy, które słusznie uważają za złe. Podobnie jak w niektórych jurysdykcjach, może się zdarzyć, że lekarz będzie musiał uczestniczyć w wykonywaniu kary śmierci lub przymusowym karmieniu więźnia podczas strajku głodowego. Wymaganie od lekarza robienia takich rzeczy byłoby bardzo niemoralne. Równie niemoralna jest próba zmuszenia lekarza do działania wbrew jego sumieniu poprzez skierowanie go na wspomagane samobójstwo lub eutanazję”.
Wspomagane samobójstwo i eutanazja nie są metodami leczenia, które próbują uzdrowić pacjenta. Zgodnie z zasadami etyki medycznej, należy zachować najwyższy szacunek dla ludzkiego życia. Żaden lekarz nie powinien być zmuszany do udziału w eutanazji lub wspomaganym samobójstwie, ani też zobowiązany do podejmowania decyzji do nich się odnoszących.
JB
Źródło: righttolife.org.uk, wma.net