Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) usilnie zabiega o to, aby aborcja stała się „prawem reprodukcyjnym” w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i ubezpieczeń zdrowotnych. To kontrowersyjne stanowisko, które wywołuje wiele debat na całym świecie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła formalny protokół ustaleń (MoU) we współpracy z Europejskim Forum Parlamentarnym na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF) oraz Specjalnym Programem Badawczym ONZ HRP. Ten protokół ustaleń ma na celu mobilizację woli politycznej w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw reprodukcyjnych.
Głównym celem sformalizowanego protokołu ustaleń jest promowanie dostępu do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw reprodukcyjnych na całym świecie. Szczególny nacisk kładzie się na cele zrównoważonego rozwoju 3.7 i 5.6, które zakładają zapewnienie do 2030 roku „powszechnego dostępu do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw reprodukcyjnych”.
Europejskie Forum Parlamentarne Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF) ostro skrytykowało Maltę za jej politykę pro-life. W swoim stanowisku przedstawiciele EPF, reprezentujący zarówno Parlament Europejski, jak i parlamenty narodowe wyrazili przekonanie, że dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji stanowi prawo podstawowe, które powinno być zagwarantowane każdej osobie. Uważają również, że aborcja jest istotnym elementem opieki zdrowotnej.
Protokół ustaleń koncentruje się na trzech kluczowych obszarach:
- Zapewnienia wsparcia technicznego w celu promowania praw i polityk opartych na dowodach, zgodnych z wytycznymi normatywnymi WHO. Założenia te można znaleźć w Wytycznych WHO dotyczących opieki aborcyjnej, które stwierdzają: Wzmocnienie dostępu do kompleksowej opieki aborcyjnej w ramach systemu opieki zdrowotnej ma fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) związanych z dobrym zdrowiem i dobrostanem (SDG3) oraz równością płci (SDG5).
- Zmobilizowania parlamentarzystów do podnoszenia świadomości na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, ze szczególnym wsparciem dla krajów o niskich i średnich dochodach. Innymi słowy, celem są dzieci ubogich rodziców, żyjących w złych warunkach ekonomicznych.
- Dążenia do budowania potencjału, aby proaborcyjni parlamentarzyści i WHO mogli skuteczniej współpracować na rzecz poprawy dostępu do aborcji na całym świecie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) znajduje się w ogniu kontrowersji ze względu na jej zaangażowanie w promowanie dostępu do aborcji. Organizacja ta, będąc czołowym światowym organem ds. zdrowia, wzbudza kontrowersje poprzez dążenie do uznania „kompleksowej opieki aborcyjnej” za nieodzowną część opieki zdrowotnej, co miało miejsce w 2020 roku w związku z pandemią COVID-19.
WHO opublikowała niedawno na swojej stronie na Facebooku następujący wpis: Usługi aborcyjne to opieka zdrowotna. Dostęp do bezpiecznej aborcji chroni zdrowie kobiet i dziewcząt.
„Kapitał polityczny i społeczny parlamentarzystów to potężne dźwignie służące obronie i postępowi postępu w kwestiach zdrowia i praw, o których wiemy, że mogą być drażliwe i upolitycznione” – powiedziała dr Pascale Allotey, dyrektor Departamentu Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego WHO i dodała: „Nasze partnerstwo z Europejskim Forum Parlamentarnym Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF) oznacza silne zaangażowanie na rzecz zdrowia, praw seksualnych i reprodukcyjnych jako opartego na dowodach, odpowiedzialnego wyboru politycznego” – dodała.
Według WHO, istnieje potrzeba rewizji przepisów regulujących aborcję. Organizacja ta sugeruje, że należy zlikwidować prawa kryminalizujące tę procedurę oraz ograniczenia, takie jak okresy karencji, wymaganie zgody osób trzecich (np. rodziców), ograniczenia w dostępie do usług medycznych oraz sprzeciw sumienia personelu medycznego, ponieważ tworzą one przeszkody w dostępie do aborcji i mają negatywny wpływ na powszechne prawa człowieka.
Zalecenia WHO dotyczące praw i polityki aborcyjnej:
- Pełna dekryminalizacji aborcji.
- Wycofanie stosowania praw i innych zarządzeń, które ograniczają dokonywanie aborcji ze względu na przyczyny.
- Wprowadzenie legalnej aborcji w pełni dostępnej na życzenie kobiety, dziewczynki lub innej osoby w ciąży.
- Zablokowanie stosowania prawa i innych zarządzeń zabraniających aborcji ze względu na stan zaawansowania ciąży.
- Zakazanie obowiązkowych okresów oczekiwania na dokonanie aborcji.
- Wprowadzenie prawa, aby była aborcja w pełni dostępna na prośbę kobiety, dziewczynki lub innej osoby w ciąży, bez zgody jakiejkolwiek innej osoby, organu lub instytucji.
- Usunięcie stosowania wymogów określających, kto może przeprowadzać aborcje, również tych, które są niezgodne z wytycznymi WHO.
- Wprowadzenie ochrony dostępu i ciągłości kompleksowej opieki aborcyjnej przed barierami powstałymi na skutek sprzeciwu sumienia.
WHO dąży również do włączenia aborcji do zakresu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli Universal Health Coverage (UHC).
Dyrektor Generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, wyraził swoje stanowisko na temat spraw aborcyjnych w trakcie konferencji, której współorganizatorem było Europejskie Forum Parlamentarne Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF). Dr. Tedros podkreślił, że powszechny dostęp do aborcji z zakresu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego stanowi fundamentalne prawo człowieka. W jego ocenie, pełna opieka zdrowotna nie jest możliwa bez uwzględnienia opieki w dziedzinie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. W związku z tym, apelował o włączenie programów Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego do podstawowej opieki zdrowotnej: „Zdrowie, prawa seksualne i reprodukcyjne są kamieniem węgielnym opieki zdrowotnej i muszą stanowić integralną część polityk, przepisów i budżetów regulujących powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Wysokiej jakości planowanie rodziny oraz zdrowie i prawa reprodukcyjne są istotnymi elementami powszechnej i podstawowej opieki zdrowotnej.”
21 września 2023 roku w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku zostanie zorganizowane prestiżowe spotkanie na temat powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Inicjatywa dążenia WHO do uznania aborcji jako prawa reprodukcyjnego jest istotnym zagrożeniem dla życia nienarodzonych dzieci. Może skutkować liberalizacją przepisów aborcyjnych w wielu krajach. To z kolei może prowadzić do zwiększenia liczby przeprowadzanych aborcji. Każde życie ludzkie jest święte i nienaruszalne, a aborcja jest to akt moralnie nieakceptowalny.
JB
Źródło: www.lifenews.com