W oczekiwaniu na wyrok Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który może podważyć prawo proaborcyjne, obowiązujące od 1973, niektóre kliniki w tym kraju już teraz przestają przyjmować zgłoszenia na dokonywanie przerywania ciąży.
Agencja AP podała jako przykład stan Wisconsin, w którym trzy kliniki, związane z osławioną organizacją Planned Parenthood (Planowane Rodzicielstwo), w których dotąd dokonywano aborcji, nie przyjmują zgłoszeń na czas po 25 czerwca. W stanie tym od 1849 obowiązywały przepisy zabraniające „zabiegów”. Dekret Sądu Najwyższego „w sprawie Roe przeciw Wade” zmienił to prawo, teraz jednak, jak twierdzą adwokaci tych placówek, „czeka nas niepewna przyszłość: spory prawne, które mogą skończyć się na pociągnięciu do odpowiedzialności karnej personelu. Dlatego nie możemy decydować się na takie ryzyko”.
Jednocześnie AP zwraca uwagę, że po długim okresie spadku liczby aborcji w USA, obecnie znów ona rośnie. Według ośrodka badawczego Guttmacher Institute, który zajmował się tym problemem w latach 2017–20, w samym tylko 2020 r. w Stanach Zjednoczonych dokonano ponad 930 tys. aborcji.
Na zakończanie artykułu na ten temat dziennikarz AP Stephen Groves napisał, że „niektóre kliniki kończą obecnie tę swoją działalność, jak ostatnio uczynił to ośrodek w Idaho, inne zaś nie przyjmują już nowych zgłoszeń na wykonywanie aborcji. Pokazuje to, że w tzw. «świecie post-Roe» [czyli po wprowadzeniu prawa antyaborcyjnego] zgłoszenie się na wizytę w sprawie przerwania ciąży może się wkrótce okazać «poważnym (critical) problemem» nawet w skali całego kraju”.
Od 1973 roku kiedy to zaczęło obowiązywać orzeczenie w sprawie Roe v. Wade, zostało zabitych ponad 63 miliony nienarodzonych dzieci. Na początku maja do mediów wyciekł projekt decyzji Sądu Najwyższego o zniesieniu tego barbarzyńskiego prawa. Oby jak najszybciej zakończyło się 50-letnie konstytucyjne przyzwolenie do zabijania nienarodzonych dzieci w USA. Jeśli wyrok wejdzie w życie, każdy stan będzie mógł indywidualnie decydować o prawach aborcyjnych. 26 stanów ma już uchwalone prawo chroniące nienarodzone dzieci poprzez znaczne ograniczenie lub zakaz aborcji.
JB
Źródło: KAI