Trwa batalia o ochronę życia w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Joe Biden wydał w lipcu rozporządzenie wykonawcze dopuszczające aborcję wbrew czerwcowemu orzeczeniu Sądu Najwyższego. Głos po raz kolejny zabrali biskupi. „Zdrowie, bezpieczeństwo i wsparcie rodziny powinny być w centrum uwagi wszystkich dobrych działań politycznych. W Kongresie je zaatakowano” – napisali biskupi.
Oświadczenie zostało wydane przez abp. Williama Lori, przewodniczącego Komisji ds. Działalności Pro-Life, kard. Timothy’ego Dolana z Komisji ds. Wolności Religijnej, abp. Salvatore Cordileone, przewodniczącego Komisji ds. Świeckich, Małżeństwa, Życia Rodzinnego i Młodzieży oraz abp. Paula Coakley’a, przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości Wewnętrznej i Rozwoju Człowieka.
Jak stwierdzili biskupi, dzięki decyzji Sądu Najwyższego pojawiła się możliwość przekształcenia społeczeństwa na lepsze. Dlatego Kongres powinien wykorzystać tę szansę i włączyć się w działania na rzecz ochrony każdego życia.
„To moment pełen nadziei, w którym możemy zjednoczyć się wokół godności każdej osoby ludzkiej i dobra wspólnego”. Troska o ludzkie życie obejmuje pełną ochronę prawną każdej osoby i przede wszystkim rodziny, co jest sednem postawy pro-life. Aktualne działania Kongresu ignorują szereg ustaw proponowanych przez chrześcijańskich polityków, jak np. o sprawiedliwym traktowaniu pracowników w ciąży, o ulgach podatkowych czy płatnych urlopach rodzinnych. Jednocześnie trwa praca nad ustawodawstwem, które może obejść konstytucyjne zasady i wręcz atakuje szczytne cele troski o życie.
„Takie ustawodawstwo nie przypisuje żadnej wartości życiu dzieci do momentu ich narodzin, odrywa seks i małżeństwo od ich znaczenia, promuje używanie ludzi jako środków do celów i pozbawiłoby prawa do sprzeciwu sumienia tych, którzy sprzeciwiają się tym cechom kultury odrzucania” – podkreślono w oświadczeniu.
Kościół amerykański opowiada się za wprowadzeniem szeregu rozwiązań prawnych, które określa jako wspólną wizję „Stawanie po stronie Matek w Potrzebie” („Standing with Moms in Need”). Obejmuje ona przyjęcie kompleksowej opieki zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej dla kobiet i dzieci przed i po urodzeniu, szczególnie dla najuboższych.
„Katolicka nauka społeczna wskazuje drogę do lepszego miejsca – społeczeństwa naznaczonego sprawiedliwością, wzajemnym wsparciem, uprzejmością, przyjaźnią, miłosierdziem i miłością – niż to, do którego obecnie prowadzi Kongres. Modlimy się, by sprostał tej pokoleniowej chwili” – zakończyli amerykańscy biskupi.
Jak przytacza portal LifeSiteNews prawa chroniące życie rzeczywiście zmniejszają liczbę tzw. aborcji. 43 ośrodki aborcyjne w 11 stanach przestały uśmiercać dzieci w następstwie decyzji Sądu Najwyższego USA, który uchylił wyrok „Roe kontra Wade”. Jak wynika z danych opublikowanych przez proaborcyjny Instytut Guttmachera, wszystkie stany na południu i środkowym zachodzie – albo całkowicie zakazały tzw. aborcji (Alabama, Arkansas, Missisipi, Missouri, Oklahoma, Południowa Dakota i Teksas), albo wprowadziły zakaz aborcji od szóstego tygodnia ciąży (Georgia, Ohio, Południowa Karolina i Tennessee).
Trwa walka między politykami chcącymi przywrócić prawo do zabijania nienarodzonych dzieci, a obrońcami życia. Priorytetem wszystkich działań polityków powinno stać się teraz bezpieczeństwo i wsparcie skierowanie do matek i rodzin. Konieczne jest zapewnienie kobietom w ciąży dostępu do opieki zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej.
JB
Źródło: KAI, LifeSiteNews