Ministerstwo Edukacji Narodowej wzbudza spór wśród ekspertów i społeczności edukacyjnej po opublikowaniu nowego rozporządzenia dotyczącego edukacji zdrowotnej. Dokument, który miałby dostarczać ram prawnych dla nauczania zdrowia, według analizy przygotowanej przez ekspertów z Krajowego Ośrodka Profilaktyki Społecznej (KROPS), nie tylko nie spełnia swojej ustawowej delegacji, lecz wręcz jest z nią sprzeczny.
Analiza rozporządzenia dostępna na stronie organizacji Ratujmy Szkołę: www.ratujmyszkole.pl, wskazuje na poważne wątpliwości co do zgodności proponowanych zmian z obowiązującym prawem. Ważnym punktem sporu jest potencjalna likwidacja przedmiotu „Wychowanie do Życia w Rodzinie” (WDŻ), który od 26 lat stanowi fundament polskiego systemu edukacji seksualnej.
Organizacje pozarządowe, nauczyciele oraz społeczności lokalne intensyfikują swoje działania w obronie WDŻ, zorganizowawszy petycje oraz protesty, w tym niedawną manifestację w Bydgoszczy oraz nadchodzące wydarzenie we Wrocławiu. Manifestacja z cyklu TAK dla edukacji, NIE dla deprawacji odbędzie się dnia 23 lutego o godz. 13.00 na rynku we Wrocławiu.
Wśród argumentów przemawiających za zachowaniem WDŻ znajduje się szczególnie skuteczność tego programu w redukcji liczby ciąż nieletnich oraz zakażeń wirusem HIV w porównaniu do krajów zachodnioeuropejskich.
- Wiek inicjacji seksualnej w Polsce jest znacznie wyższy niż w krajach Europy Zachodniej czy skandynawskich (w Polsce to średnio 18 lat, w Islandii – 16, w Niemczech czy Szwecji – niewiele powyżej 16).
- Dużo niższy jest wskaźnik ciąż u nieletnich (w Polsce 10 ciąż na 1000 kobiet w wieku 15–19 lat, w Hiszpanii, Szwecji, Czechach 15–18, a w Wielkiej Brytanii – 27).
- Mniej zarażeń wirusem HIV (2 razy mniej niż w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, ponad 3 razy mniej niż w Irlandii i Islandii).
- Mniej zakażeń WZW C (2 razy mniej niż w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii).
- W Polsce jest znikomy odsetek przestępstw o charakterze seksualnym, w odróżnieniu od krajów Europy Zachodniej, gdzie wskaźniki są nawet 100 razy wyższe!
- Po wprowadzeniu WDŻ w 1998 roku zaobserwowano wyraźny spadek liczby 15-latków przechodzących inicjację seksualną (1998 – 21,5%, 2002 – 15%, 2021 – 13%).
Minister Anna Nowacka, główna postać spornej reformy, stara się przeforsować zmiany, argumentując potrzebę nowoczesnego podejścia do edukacji zdrowotnej. Jednakże dotychczasowy model polskiej edukacji seksualnej jest unikalny na skalę międzynarodową, zapewniając młodzieży kompleksowe przygotowanie do życia rodzinnego oraz odpowiedzialnych decyzji.
Konsultacje publiczne nad rozporządzeniem trwają do 25 lutego. Zachowanie WDŻ jest kluczowe dla ochrony młodych Polaków przed negatywnymi skutkami wczesnej inicjacji seksualnej oraz innych ryzykownych zachowań.
Link do petycji: www.petycjeonline.com/sprzeciw_wobec_likwidacji_wd
jb
Źródło: www.ratujmyszkole.pl