Na liście refundowanych leków znalazło się najdroższe lekarstwo na SMA – Zolgensma. Będą mogły z niego skorzystać dzieci do 6 miesiąca życia.
„Polska jest jednym z nielicznych państw, które zapewniają kompleksowe leczenie SMA” – podkreślał podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia, Adam Niedzielski.
Od września na liście refundacyjnej znajdzie się ok. 4 tys. leków. Wśród nich – najdroższy lek w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni, Zolgensma.
W 2022 r. polscy pacjenci zyskali dostęp do 84 innowacyjnych terapii. 29 w zakresie wskazań onkologicznych, 55 nieonkologicznych, w tym 32 w chorobach rzadkich.
Refundacja najdroższego lekarstwa to ogromny sukces, ale byłby on pełniejszy gdyby zostali ją objęci pacjenci powyżej 6. miesiąca życia.
Zolgensma jest lekiem opracowanym w celu leczenia rdzeniowego zaniku mięśni. Podnosi on poziom białka SMN i sprawia, że degeneracja motoneuronów zatrzymuje się i choroba przestaje postępować. Ważne jest, aby lek podany był bardzo wcześnie, by mięsnie nie uległy jeszcze zaawansowanemu zanikowi. W połączeniu z właściwą fizjoterapią i wielospecjalistyczną opieką medyczną, przynosi choremu znaczącą poprawę.
Lek zalicza się do tzw. terapii genowych. Fragmenty DNA dostarczane są do komórek przez specjalnie spreparowane wirusy. Fragmenty te wpływają i wywołują proces tworzenia się białek. Po podaniu leku pacjentowi, wirusy te „infekują” komórki organizmu, a sekwencja DNA trafia do jądra komórkowego, gdzie rozpoczyna tworzenie brakującego białka SMN. Terapia genowa nie zmienia istniejącego kodu genetycznego człowieka ani w żaden sposób nie naprawia wady genetycznej leżącej u podłoża SMA. Natomiast w organizmie chorego, który przyjął lek, wytwarza się trwała odporność i dlatego ten lek podaje się tylko raz.
„Rodzice chorych dzieci oczekiwali na refundację leku Zolgensma. Fundusz Medyczny, który powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, będzie nadal wspomagał polskich pacjentów”- wyjaśniła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.
W Polsce leczenie rdzeniowego zaniku mięśni jest od 2019 roku finansowane z publicznych środków. Jako pierwszy kraj w Europie wprowadziliśmy powszechne badania przesiewowe. Od kwietnia 2021 roku do lipca 2022 r. przebadano prawie 282 tys. noworodków. U 38 zdiagnozowano SMA.
Kolejnym lekiem na SMA, który znalazł się na wrześniowej liście refundacyjnej, jest Evrysdi. Lek ten występuje jako syrop, który przyjmuje się raz dziennie doustnie. Znacząco zwiększa poziom białka SMN we wszystkich tkankach organizmu.
Dostęp do leków na SMA to wielka szansa dla nowonarodzonych dzieci na prawidłowy rozwój.
JB
Źródło: gov.pl