Siostry Matki Bożej Miłosierdzia znalazły w Oknie Życia nowo narodzoną dziewczynkę. Maluch został przewieziony do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. To piąte dziecko pozostawione Oknie Życie, które działa w strukturach Caritas Diecezji Radomskiej.
Dziewczynkę pozostawiono w Oknie Życia 30 stycznia. Następnie zostało wezwane pogotowie. Dziecko zostało zbadane i trafiło do szpitala. O pozostawionym dziecku poinformowany został ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadomił o tym sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Sąd wydał już decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej.
Ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej poinformował, że mała Marcelina została już umieszczona w rodzinnej pieczy zastępczej. Dodał, że po zakończeniu wszelkich procedur, czyli po sześciu tygodniach od zostawienia dziecka w oknie życia, zostaje ono oddane do systemu adopcyjnego.W ciągu tych sześciu tygodni matka może zmienić decyzję i zgłosić się po dziecko. Wtedy musi przedstawić dowody, które potwierdzają, że to ona urodziła noworodka. W takich przypadkach najczęściej przeprowadza się badania DNA.
Okno Życia, które od 2009 roku mieści się w budynku zakonnym przy ul. Struga 31, prowadzi Caritas Diecezji Radomskiej i Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. Jest to pierwsze Okno Życia w diecezji radomskiej, które powołał do istnienia abp Zygmunt Zimowski. Dodajmy, że od 2020 roku w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach znajduje się drugie Okno Życia w diecezji radomskiej.
Okna Życia stanowią preferowaną alternatywę dla niemowląt, zapobiegając ich potencjalnemu porzuceniu na ulicach lub narażeniu na niebezpieczeństwo. Celem Okien Życia jest skrócenie procedur sądowych, które mają na celu jak najszybsze umieszczenie dziecka w rodzinie adopcyjnej, choć proces ten, niestety, wymaga czasu, oscylując w granicach 6–8 tygodni. W trakcie tych procedur niezbędne jest nadanie dziecku tożsamości, wyznaczenie opiekuna prawnego oraz uregulowanie formalności związanych z procesem adopcji. Każde dziecko zasługuje na bezpieczne i kochające środowisko do rozwoju, które umożliwi mu pełny rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny. To fundamentalne prawo każdego małego człowieka, które winno być zagwarantowane bez względu na okoliczności jego narodzenia.
jb
Źródło: KAI