Przedstawiciele dziewięciu związków wyznaniowych wystosowali wspólny protest do władz Portugalii w związku z zatwierdzeniem przez parlament tego kraju ustawy legalizującej eutanazję.
Pomimo wcześniejszych sprzeciwów wobec możliwości legalizacji eutanazji szef państwa Marcelo Rebelo de Sousa wyjaśnił, że portugalskie ustawodawstwo zobowiązywało go do podpisania ustawy, gdyż po marcowym zgłoszeniu prezydenckiego weta izba w piątek większością bezwzględną ponownie przegłosowała tą samą ustawę.
Przedstawiciele związków wyznaniowych, wśród których był m.in. kardynał patriarcha Lizbony Manuel Clemente, napisali we wspólnym liście zatytułowanym „Troszczyć się do końca ze współczuciem”, że zatwierdzona ustawa godzi w zapisane w konstytucji gwarancji ochrony ludzkiego życia. Podkreślili, że powstała w ten sposób „szczelina w kwestii ochrony ludzkiego życia, której nie da się naprawić”.
Od 2017 r. Zgromadzenie Republiki zatwierdzało już pięciokrotnie ustawę legalizującą eutanazję. Dwukrotnie wetował ją prezydent, zaś dwa razy Trybunał Konstytucyjny orzekał, że przepisy te są niezgodne z ustawą zasadniczą. W sobotę krytycznie do nowych portugalskich przepisów odniósł się papież Franciszek, z kolei największe opozycyjne ugrupowanie parlamentu Portugalii, Partia Socjaldemokratyczna, zapowiedziało, że zaskarży nowe prawo do TK.
Parafowana ustawa przez prezydenta przewiduje, że osoba, która zostanie dopuszczona do tzw. śmierci wspomaganej będzie musiała przejść rozmowy z komisją lekarską, natomiast ta musi stwierdzić u pacjenta „cierpienie o dużym stopniu intensywności”.
eutanazja prowadzi do degradacji samego człowieka i naruszenia wartości życia. Przestrzegał przed „kulturą śmierci”, w której odrzuca się trudności i cierpienia, kładąc nacisk na zaspokajanie natychmiastowych potrzeb. Podkreślał, że wartość życia polega także na tym, że w trudnych sytuacjach, takich jak choroba czy cierpienie, człowiek ma szansę dojrzeć, wykazać się miłością, troską i solidarnością wobec innych.
Nasze społeczeństwo powinno skupić się na rozwijaniu opieki paliatywnej, która jest znakiem prawdziwej miłości i szacunku dla chorych i cierpiących. Inwestujmy w hospicja i wsparcie medyczne, emocjonalne oraz duchowe dla tych, którzy stoją na progu swojego życia. Dajmy im szansę doświadczenia godnego umierania, otoczonego miłością i wspierających rąk. Każde ludzkie życie ma swoją wartość i jest obdarowane godnością, której nie wolno nam lekceważyć.
JB
Źródło: KAI