Prof. Magdalena Żernicka-Goetz wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Cambridge stworzyli rozwijający się zarodek z komórek macierzystych.
Prof. Żernicka-Goetz od 10 lat bada mechanizmy rozwoju zarodków i powstawania w nich anomalii. To polska profesor Uniwersytetu Cambridge, która pracowała w grupie badaczy laureata Nagrody Nobla z 2007 r. w dziedzinie medycyny i fizjologii prof. Martina Evansa.
Badacze z University of Cambridge oraz California Institute of Technology do uzyskania zarodka myszy nie wykorzystali komórek rozrodczych. Do tego eksperymentu użyli trzech rodzajów komórek, które połączyły się i stworzyły strukturę przypominającą zarodek. Naukowcy odtworzyli naturalne procesy w laboratorium. Indukowali ekspresję określonego zestawu genów i utworzyli unikalne środowisko dla ich interakcji. W ten sposób udało się nakłonić komórki macierzyste do „porozumiewania się” ze sobą. Wszystkie trzy typy komórek macierzystych użyte w doświadczeniu pochodziły z zarodka liczącego ok. 100–200 komórek.
Prof. Żernicka-Goetz wyjaśniła, że: „Ta dostępność pozwala nam manipulować genami, aby zrozumieć ich role rozwojowe w modelowym systemie eksperymentalnym. Model zarodka komórek macierzystych jest ważny, ponieważ zapewnia nam dostęp do rozwijającej się struktury na etapie, który zwykle jest przed nami ukryty z powodu implantacji maleńkiego zarodka do macicy matki”.
Badacze z komórek macierzystych wyhodowali w laboratorium sztuczny zarodek myszy z bijącym sercem i zalążkiem mózgu. W pierwszym tygodniu po zapłodnieniu rozwijały się trzy typy komórek macierzystych: jedna stała się tkanką organizmu, a dwie pozostałe wspomagały rozwój zarodka. Powstał także pęcherzyk żółtkowy, z którego embrion pobierał składniki odżywcze w pierwszych tygodniach rozwoju. Embrion rozwijał się przez osiem dni, powstałe defekty uniemożliwiły dalszy jego rozwój.
Zdaniem prof. Magdaleny Żernickiej-Goetz cały eksperyment miał za zadnie zrozumienie etapów rozwoju zarodkowego a także wyjaśnienie dlaczego niektóre zarodki obumierają, podczas, gdy inne rozwijają się w zdrową ciążę.
Naukowcy podejmują także próby stworzenia z komórek macierzystych modelu zarodka ludzkiego, co jest etycznie niedopuszczalne. Jednak brytyjskie prawo dopuszcza przeprowadzanie badań w laboratoriach nad ludzkim zarodkiem do etapu 14 dni. To prawo nie dotyczy embrionów „sztucznych”, uzyskanych bez udziału komórek rozrodczych.
Jan Paweł II w swojej encyklice „Redemptor hominis” wskazał na konieczność starannej oceny etycznej procedur badawczych: „Powstają nowe sytuacje i nieznane dotychczas problemy, do których sumienia nie zostały przygotowane, uczeni winni mieć bardzo wyostrzony zmysł moralny”. Dotyczy to również działań biomedycznych ulepszania człowieka przez ingerencję w jego wczesno prenatalny rozwój. Eksperymenty genetyczne przeprowadzane na osobie ludzkiej są etycznie niedopuszczalne.
JB
Źródło: cam.ac.uk, tvp.info