Konferencja naukowo-duszpasterska „Tata i Mama od poczęcia! Rodzicielstwo prenatalne” w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku zakończyła się 27 kwietnia 2024 r. Biskup Krzysztof Wętkowski powiedział, że udział w tej konferencji jest odpowiedzią na wezwanie, aby światu, takiemu jaki jest, nieustannie pokazywać Boga.
Dwudniowa konferencja rozpoczęła się 26 kwietnia Mszą świętą w katedrze we Włocławku, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.
Podczas homilii bp Śmigiel podkreślił, że ludzkie życie jest bezcenne, ponieważ jest darem od Boga i powinno być przyjmowane z szacunkiem. Odwołując się do nauczania papieża Franciszka, biskup przypomniał, że każde dziecko rozwijające się w łonie matki jest częścią odwiecznego planu Boga Ojca i Jego miłości.
Biskup Wiesław Śmigiel wskazał na różne zagrożenia dla ludzkiej godności, z których największym jest aborcja. Wyraźnie podkreślił, że „nie ma prawa do aborcji, ale jest prawo do życia”. Wyraził smutek z powodu częstego lekceważenia tego fundamentalnego prawa. Oprócz aborcji, biskup wymienił ubóstwo, przemoc i patologie, które podważają godność człowieka.
Na zakończenie bp Śmigiel przypomniał, że każda osoba, od momentu poczęcia, nie tylko zasługuje na życie, ale ma też powołanie do tego, by żyć. „Każdy człowiek, od poczęcia, ma swoją godność, której nikt i nic nie może odebrać” – podkreślił biskup.
Drugiego dnia konferencji, Mszy świętej w kościele seminaryjnym św. Witalisa przewodniczył biskup Krzysztof Wętkowski. W homilii biskup włocławski podkreślił, że trwające sympozjum stanowi pozytywny wykład na temat życia ludzkiego i jest próbą zdiagnozowania obecnej rzeczywistości, aby znaleźć odpowiednie rozwiązania problemów.
„Stajemy wobec problemu społeczeństwa niereligijnego, z czym chrześcijaństwo do tej pory się nie mierzyło” – powiedział biskup Wętkowski. Zwrócił uwagę, że obecna ideologia kwestionuje racjonalne podejście do świata, człowieka i klimatu: „Jest to budowanie świata nie tylko bez Boga, ale też i bez rozumu – stwierdził biskup”.
Przedstawił odpowiednie postawy wobec obecnej sytuacji: „Próba zgromadzenia wokół idei świętości życia ludzi o różnych przekonaniach, którzy podzielają ten pogląd i tworzenie prawa, które chroni życie, oraz droga Ewangelii” – to rozwiązania, które biskup uważa za istotne. Wyjaśnił, że ta droga opiera się na ukazywaniu światu Boga, który jest dobry, który jest miłością i który pragnie życia każdego ze swoich dzieci.
Pod koniec biskup przypomniał o właściwym znaczeniu ewangelizacji: „Ewangelizacja nie polega na przekonywaniu innych do jakichś poglądów, ale na tym, że ktoś zachwyca się życiem człowieka wierzącego i pragnie żyć tak samo”. – wyjaśnił biskup.
W części wykładowej konferencji, która odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, uczestnicy mogli wysłuchać szeregu prelekcji, takich jak: „Teologia ciała Karola Wojtyły/Jana Pawła II na nowo odczytana”, autorstwa ks. dr. hab. Jarosława Jęczenia z KUL; „Ideologia gender jako zagrożenie dla rodzicielstwa”, przedstawionego przez ks. prof. dr. hab. Dariusza Oko z UPJPII; oraz „Postulaty reinterpretacji encyklik Humane vitae i Veritatis splendor. Ocena krytyczna”, omówionego przez ks. prof. dr. hab. Pawła Bortkiewicza z AKSiM.
Wykłady objęły również przegląd działalności ośrodków w diecezji włocławskiej, które specjalizują się w leczeniu niepłodności oraz zapewniają opiekę perinatalną.
Konferencja była uzupełniona przez wystawy promujące kulturę życia oraz filmy o tematyce pro-life.
Organizatorami konferencji byli: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Fundacja Rozwoju KUL, Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku, lokalne centrum pomocy rodzinie oraz diecezjalne duszpasterstwo rodzin.
jb
Źródło: KAI