20 lat to spory kawałek historii i bagaż bezcennych doświadczeń, które pozwalają nam patrzeć w przyszłość z optymizmem, ale też ze świadomością, że ciągle mamy tak wiele do zrobienia. 19 maja świętowaliśmy nasz jubileusz!
Obchody 20. rocznicy powstania Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Krakowie rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Niepokalanego Serca Maryi przy Klasztorze Sióstr Felicjanek. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski (zachęcamy do posłuchania homilii). W maleńkim kościółku sióstr felicjanek zebrali się zarówno seniorzy, którzy od kilkudziesięciu lat działają na rzecz wzmocnienia ochrony życia człowieka, jak też pokolenie młodych pro-liferów. Świątynia mieszcząca się przy ul. Smoleńsk w Krakowie ma dla naszego Stowarzyszenia duże znaczenie – to właśnie w niej niemal 40 lat temu narodziła się idea Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, z których potem wyrosło PSOŻC.
Druga część obchodów odbyła się w Kinie Kijów. Centrum. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy zasłużonych obrońców życia człowieka, siostry zakonne i kapłanów, naszych darczyńców i przyjaciół, rodziny z dziećmi oraz osoby niejednokrotnie wykluczane z życia społecznego: bezdomne, samotne, niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie. W końcu świętowaliśmy ŻYCIE – a każde jest tak samo cenne!
Gala jubileuszowa rozpoczęła się od koncertu zespołu Jakubowe Muszelki, który premierowo wykonał utwory ze swojej czwartej płyty pt. Tutaj życie, w całości poświęconej rodzinie. Pierwszy z wykonanych utworów pt. Do życia marsz miał swoją premierę dwa lata temu podczas małopolskiego marszu dla życia, którego meta znajdowała się na krakowskim Rynku. – Utwór ten napisaliśmy na zaproszenie śp. Inżyniera Zięby. Wtedy miałem zaszczyt poznać tego niezwykłego człowieka – wspominał Leszek Hinc, lider zespołu Jakubowe Muszelki. Jedną z piosenek, będącą kołysanką dla nienarodzonego dziecka, zaśpiewała wraz ze swoją córką nasza koleżanka, Magda Guziak-Nowak, która w Stowarzyszeniu odpowiada za edukację pro-life, a prywatnie jest mamą czterech córek: Karolci, Klarci, Rózi i nienarodzonej Stefci. Dwa teledyski do piosenek z płyty Tutaj życie można obejrzeć tutaj i tutaj.
Po koncercie głos zabrał Wojciech Zięba, prezes naszego Stowarzyszenia i syn śp. dr. inż. Antoniego Zięby. Przypomniał, że naszą misją jest troska o ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci, która realizowana jest poprzez edukację, modlitwę i pomoc charytatywną. Wśród działań edukacyjnych wymienił m.in. publikację i rozpowszechnianie zdjęć dzieci nienarodzonych czy 1700 wystaw pro-life, które prezentowano na całym świecie m.in. w siedzibie Parlamentu Europejskiego i w Waszyngtonie. Żeby podkreślić rozmach działalności Stowarzyszenia, przeliczył, że gdyby ułożyć obok siebie 16,7 mln egzemplarzy wydanych do tej pory ulotek, to powstałaby wstęga o długości 55 tys. km, mogąca 1,5 raza opasać Ziemię. Z kolei 3 mln egzemplarzy broszur wydawanych pod kierunkiem dr. n. med. Rafała Michalika i gazety pro-life „Służba Życiu” ważyły 150 ton, czyli tyle, ile 25 słoni afrykańskich.
Wojciech Zięba przypomniał też, że PSOŻC przeprowadziło 15 edycji Konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na który wpłynęło 20 tys. prac oraz cztery edycje konkursu akademickiego, w którym wzięło udział 61 absolwentów studiów wyższych. Nasze działania edukacyjne to także 1,2 mln imiennych listów wysłanych do polityków, dziennikarzy i innych wpływowych osób; 500 audycji radiowych i programów telewizyjnych; blisko pół miliona płyt z filmami pro-life; 12 konferencji i sympozjów naukowych czy pierwszy videoblog pro-life w Polsce prowadzony przez śp. dr. inż. Antoniego Ziębę. Zatem nie bez przyczyny wykład Wojciecha Zięby był zatytułowany: „Jest za co dziękować”.
Jak podkreślał prezes, fundament Stowarzyszenia stanowi modlitwa. PSOŻC wyrosło zresztą z Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci. Stowarzyszenie wydało m.in. Modlitewnik obrońcy życia, zorganizowało 39 pielgrzymek obrońców życia na Jasną Górę, a aktualnie prowadzi peregrynację pięknej, srebrnej figury Matki Bożej Brzemiennej, zamówionej i wykonanej jeszcze na zlecenie śp. Inżyniera.
Natomiast w ramach konkretnej pomocy charytatywnej – koniecznej, by obrońcy życia człowieka byli wiarygodni – Stowarzyszenie przygotowywało m.in. tysiące paczek żywnościowych i setki wyprawek szkolnych. Dziesiątki rodzin objęło stałą pomocą, a 1300 otrzymało doraźne wsparcie. Dziś PSOŻC w ramach dwóch funduszy pomaga rodzinom wychowującym chore dziecko (500 zł przez 10 miesięcy) oraz wspiera rodziny, które mimo trudności materialnych zdecydowały się przyjąć na świat dziecko (300 zł do ukończenia drugiego roku życia dziecka). Stowarzyszenie pomaga także samotnym matkom, udzielając im wsparcia finansowego. Pośredniczy także w kontaktach z psychologami, ginekologami, ultrasonografistami i w uzasadnionych przypadkach pokrywa koszty wizyt lekarskich.
Po wystąpieniu Wojciecha Zięby odbyła się półgodzinna przerwa, podczas której goście mogli złożyć dar serca na Fundusz Dziecka Chorego. W imieniu rodzin, którym przekażemy wsparcie, bardzo dziękujemy za hojność!
Po przerwie nastąpił jeden z najbardziej wzruszających momentów, czyli wręczenie nagród w kategoriach Przyjaciel Życia oraz Cichy Bohater. Nagrody przyznał zarząd Stowarzyszenia i począwszy od gali jubileuszowej, będą one przyznawane corocznie. Chcemy w ten sposób docenić osoby, które całe swoje życie poświęciły ochronie życia i godności najsłabszych istot ludzkich. Nagrody są symboliczne – nie wiążą się z nimi żadne gratyfikacje finansowe – jednak dla nas bardzo ważne, bo wskazujące na postawy społeczne, godne najwyższego uznania, podziwu i naśladowania. Nagrodzone osoby zapisały wiele kart w historii ruchów pro-life w Polsce.
Pierwsze cztery wyróżnienia, przyznane w kategorii Przyjaciel Życia, były podziękowaniem dla działaczy społecznych, polityków i lekarzy za wybitny wkład w dzieło ochrony życia i godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Otrzymali je prof. Wanda Półtawska, dr n. med. Rafał Michalik, Teresa Król oraz prof. Alicja Grześkowiak. Piąta statuetka, przyznana w kategorii Cichy Bohater, była nagrodą dla zwyczajnych, ale też niezwyczajnych rodziców za postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia i godności dzieci nienarodzonych i niepełnosprawnych. Tytuł Cichy Bohater otrzymali państwo Anna i Zbigniew Kasprzykowie, którzy wychowują trójkę dzieci, w tym chorego Karola (ich historię można przeczytać tutaj). Nagroda Cichy Bohater nie jest „rankingiem”, w którym oceniamy, którzy rodzice najmocniej kochają swoje dzieci. Przeciwnie – przyznając ją, chcieliśmy podziękować wszystkim rodzicom, którzy przyjęli je z miłością.
Zachęcamy do przeczytania krótkich biogramów nagrodzonych Laureatów.
Wanda Półtawska jest lekarzem psychiatrą, współpracowała z kard. Karolem Wojtyłą a później Janem Pawłem II zajmując się tematyką miłości małżeńskiej i odpowiedzialnego rodzicielstwa. W latach 60. zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i kierowała nim przez 33 lata, szkoląc narzeczonych, małżonków i księży. W latach 80. wykładała w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Zajmowała się też, w oparciu o swe doświadczenia w poradnictwie, wpływem przerywania ciąży na psychikę kobiety oraz wpływem postawy antykoncepcyjnej na współżycie małżeńskie i rodzinne.
Rafał Michalik od 1964 roku pracuje jako pediatra. Od początku działalności zawodowej swą służbę lekarską wiązał z zaangażowaniem w obronę życia człowieka, dając przykład innym swoją postawą. W 1990 r. uczestniczył w tworzeniu Fundacji Pro Humana Vita, przy której uruchomił Przychodnię Zdrowia Rodziny, co umożliwiło realizowanie celów Fundacji w praktyce (pomoc rodzinom, a w szczególności matkom oczekującym na narodzenie poczętych dzieci). Jeszcze w okresie PRL‑u opracował broszurę pt. „Ocal życie bezbronnemu”, która zawierała bogaty zestaw materiałów dotyczących obrony życia dzieci przed urodzeniem. Jest współzałożycielem Małopolskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich i współzałożycielem sekcji obrony życia w Polskim Towarzystwie Lekarskim. Jest też współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz od początku współtwórcą – jako członek redakcji – zeszytów problemowych „Służba Życiu”.
Teresa Król jest pedagogiem i metodykiem z powołania. Dzięki jej staraniom w czasach rządów ministra Mirosława Handkego do polskich szkół zostało wprowadzone wychowanie do życia w rodzinie. Polski model WDŻ to tzw. edukacja abstynencka, wychowująca dzieci i młodzież do czystości przedmałżeńskiej, a następnie do wierności żonie/mężowi przez całe życie. Teresa Król jest redaktorem i współautorką serii podręczników dla młodzieży, a także pomocy metodycznych dla nauczycieli. Wielokrotnie krytykowana i wyśmiewana przez środowiska lewicowo-feministyczne, nigdy nie przestała pokazywać młodzieży wartości małżeństwa i rodziny.
Alicja Grześkowiak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. W latach 1989–2001, przez cztery kolejne kadencje była senatorem RP i pełniła funkcję wicemarszałka i marszałka Senatu. Członek i konsultor Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Akademii Życia. Była współautorką projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego oraz inicjatorką odrzucenia przez Senat nowelizacji z 1996 roku ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W grudniu 1996 roku opracowała wniosek grupy senatorów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stwierdzenia niezgodności przepisów liberalizujących dopuszczalność przerywania ciąży zawartych we wspomnianej ustawie z Konstytucją i reprezentowała wnioskodawców przed Trybunałem Konstytucyjnym. Wniosek ten został w zasadniczej części uwzględniony. Założyła Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu. Była także (w 1992 r.) inicjatorką spotkania założycielskiego Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
Anna i Zbigniew Kasprzykowie są rodzicami Karola, Zosi i Anielki. Najstarszy, 14-letni syn, urodził się z agenezją ciała modzelowatego i wieloma innymi schorzeniami. Kiedy rodzice dowiedzieli się o stanie zdrowia swojego nienarodzonego dziecka, ani przez chwilę nie zastanawiali się, czy pozwolić mu się narodzić. Na najwyższe uznanie zasługuje postawa ojca Karola, Zbyszka, który poświęcając dla swojego syna swoją karierę zawodową, stał się nie tylko jego najlepszym rehabilitantem, ale też najwspanialszym przyjacielem. To dzięki niemu Karol, który miał nigdy nie chodzić, postawił swoje pierwsze kroki. Anna i Zbigniew Kasprzykowie są dla nas wzorem miłości małżeńskiej i rodzicielskiej, a statuetkę Cichy Bohater otrzymali za postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia i godności dzieci nienarodzonych i niepełnosprawnych”.
Ostatnim punktem gali była premiera filmu pt. „Inżynier”, którego bohaterem jest, oczywiście, śp. inż. Antoni Zięba.