Pod hasłem przewodnim „Dziecko w sercu Krakowa” przeszedł ulicami tego miasta VIII Marsz dla Życia i Rodziny. W wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób.
Podczas marszu uczestnicy nieśli transparenty nawołujące do obrony ludzkiego życia oraz ochrony chrześcijańskich wartości.
„Idąc w krakowskim Marszu, chcemy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo zatracania we współczesnym świecie zrozumienia pięknego daru, jakim jest każde dziecko” – tłumaczyli organizatorzy. „Chcemy jednocześnie zaprotestować przeciwko promowaniu cywilizacji śmierci, objawiającej się różnymi sposobami walki z ludzkim życiem i z godnością każdego człowieka” – dodają.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na progu przemian społeczno-politycznych w 1990 r. w Polsce rodziło się 547,7 tys. dzieci. Co stało się, że mimo wzrostu poziomu życia, poprawy warunków mieszkaniowych i dostępności różnych artykułów na rynku polskie rodziny dzisiaj rzadziej decydują się na dzieci?
Dowodzi tego spadek liczby urodzeń do poziomu 355,3 tys. dzieci w 2020 roku i aż do 331,5 tys. w 2021 roku. Ta smutna statystyka ma swoje korzenie w nachalnym propagowaniu materializmu oraz egoistycznych dążeń i niszczeniu wartości życia rodzinnego w mediach głównego nurtu, gdzie powielane są wzorce kulturowe dyskredytujące instytucję małżeństwa, rolę matki, ojca i rodziny.
„Idąc w krakowskim VIII Marszu dla Życia i Rodziny, chcemy upomnieć się o szacunek dla chrześcijańskich fundamentów cywilizacji życia, które ponad tysiąc lat na ziemiach polskich budowały relacje rodzinne między pokoleniami. Wierność tym fundamentom gwarantowała ciągłość życia polskich rodzin oraz całego narodu” – uzasadniają organizatorzy.
Kolumna marszowa przeszła ulicą Floriańską i dalej przemaszerowała przez Rynek Główny. Uczestnikom towarzyszył akompaniament profesjonalnej orkiestry dętej; zadbano także o oprawę muzyczną finału marszu, wystąpili Lidia Jazgar i Ryszard Brączek, czyli „Galicja w Duecie”.
Marsze dla życia są pięknym publicznym świadectwem przywiązania do wartości rodzinnych i chrześcijańskich. To pozytywna i radosna afirmacja życia, świadectwo niepodważalnej wartości ludzkiego życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.
JB
Źródło: KAI