„Co mogę zrobić dla mojego dziecka, zanim się jeszcze poczęło?” – zastanawiają się kobiety. Wiele! O przygotowaniach do zostania mamą z położną Anną Sochańską rozmawia Ewa Rejman.
Czy można przygotować się do przyjęcia dziecka jeszcze przed jego poczęciem?
– Jeżeli chce się podejść do przyszłego rodzicielstwa świadomie, to jak najbardziej można, a nawet warto przygotować się do poczęcia.
Jak to wygląda w przypadku kobiety? Może zacznijmy od strony czysto medycznej.
– Rozważyłabym w pierwszej kolejności przeprowadzenie badań diagnostycznych. Ważne jest, żeby mieć aktualną cytologię, można też zrobić USG piersi w celu wykrycia ewentualnych zmian oraz USG narządu rodnego, czyli jajników i macicy, aby sprawdzić, czy prawidłowo funkcjonują. To, o czym mówię, dotyczy zdrowej kobiety. Jeżeli jednak kobieta ma stwierdzone konkretne choroby, na przykład cukrzycę czy nadciśnienie, to powinna zadbać o dobranie odpowiedniego leczenia przed ciążą. Wiele kobiet cierpi na niedoczynność tarczycy, dlatego polecałabym zbadanie też poziomu TSH i ewentualną konsultację u endokrynologa. Gdy chodzi o badanie krwi, to warto sprawdzić się pod kątem toksoplazmozy i cytomegalii, żółtaczki typu C i B, kiły oraz HIV.
Czy poza badaniami warto też zaszczepić się przeciwko konkretnym chorobom?
– Dobrze byłoby, aby kobieta sprawdziła w swoim kalendarzu szczepień, czy jest zaszczepiona na różyczkę i ewentualnie zaszczepiła się pół roku przed planowaną ciążą.
Powinno się odwiedzić jakichś lekarzy?
– Ważna jest wizyta u dentysty, bo próchnica albo stany zapalne mogą prowadzić do poronień.
A witaminy, suplementy diety?
– Dużo się mówi ostatnio o witaminie D3, ale zanim rozpocznie się suplementację, powinno się sprawdzić jej poziom. Poza tym zaleca się kwas foliowy, który należy zacząć brać pół roku przed zajściem w ciążę.
Zadbaj o swój organizm, zdrowo się odżywiaj, pamiętaj o aktywności fizycznej i zbadaj się – to najważniejsze zalecenia dla przyszłej mamy.
Co można zrobić poza zatroszczeniem się o sferę ściśle medyczną?
– Po prostu zadbać o swój organizm, zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie, odpowiednią aktywność fizyczną. Planując zajście w ciążę, należy wykluczyć papierosy i alkohol. Gdy chodzi o aktywność fizyczną, to wcześniejsze jej podjęcie znacznie ułatwi przeżycie tych dziewięciu miesięcy. Osobom, które do tej pory nie ćwiczyły, poleciłabym pilates, nordic walking czy basen, natomiast te, które już wcześniej uprawiały jakiś sport mogą go kontynuować również w trakcie prawidłowo rozwijającej się ciąży, o ile nie byłoby to dla nich zbytnim obciążeniem fizycznym i o ile nie występują przeciwwskazania lekarskie. Dla kobiet ważne jest też przygotowanie mięśni dna miednicy. Można wybrać się w tym celu do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który sprawdzi stan tych mięśni i pokaże, jak je ćwiczyć, rozluźniać, wzmacniać. Dzięki temu zwiększa się np. szanse uniknięcia w przyszłości problemów z nietrzymaniem moczu.
Wiadomo już, co robić. A czego unikać – poza, oczywiście, używkami?
– Z cała pewnością niektórych leków stosowanych na trądzik. Przed zajściem w ciążę należy je bezwzględnie odstawić i najlepiej zrobić to minimum trzy miesiące wcześniej.
Dużo tych wszystkich zaleceń.
– Przede wszystkim nie warto martwić się na zapas. Dla dziecka ogromne znaczenie ma pozytywne nastawienie mamy.