Archie Battersbee, 12-letni chłopiec zmarł w sobotę po tym, jak lekarze odłączyli mu aparaturę podtrzymującą życie. Chłopiec wskutek nieszczęśliwego wypadku doznał uszkodzenia mózgu. Rodzice przegrali sądową walkę o prawo do ratowania jego życia.
Archie zmarł po tym jak urządzenia podtrzymujące funkcje życiowe zostały wyłączone. Przez dwie godziny jego funkcje życiowe pozostawały jednak stabilne, stopniowo zmniejszała się jedynie saturacja. O 12.15 chłopiec zmarł w szpitalu w otoczeniu najbliższych.
Rodzice Archiego Battersbee walczyli do końca o życie syna. Składali wiele odwołań do brytyjskich i europejskich sądów. Chcieli, aby jego leczenie nadal było kontynuowane. Stali na stanowisku, że przyszłość ich syna nie powinna zależeć od decyzji sądu, czy szpitala. Argumentowali, że potrzebny jest czas w którym stan zdrowia mógłby ulec poprawie, jak było w wielu innych, udokumentowanych przypadkach. Tłumaczyli, że serce ich syna nadal bije, a organizm wykazywał reakcje odruchowe, chwytał rękę matki. Jednak na podstawie przeprowadzonych testów lekarze uznali, że nie ma szans, by kiedykolwiek odzyskał świadomość. Sąd nie zgodził się również na przeniesienie chłopca do hospicjum, by chłopiec mógł tam spokojnie umrzeć – sędziowie uznali, że jest to „zbyt ryzykowne”.
„Jestem najdumniejszą mamą na świecie, mamą tak pięknego, małego chłopca, który walczył do samego końca (…) Żadna rodzina nie powinna nigdy przechodzić przez to, przez co my przeszliśmy, to barbarzyństwo” – powiedziała do dziennikarzy zgromadzonych przed szpitalem matka Archiego.
Archie Battersbee został znaleziony nieprzytomny 7 kwietnia, z zawiązanym na szyi sznurkiem. Przypuszcza się, że wziął udział w wyzwaniu o nazwie „blackout”, proponowanym w mediach społecznościowych. Celem wyzwania jest omdlenie czy utrata przytomności poprzez zaciskanie na swojej szyi sznura czy wstążki.
Lekarze są zobowiązani pomóc pacjentowi w każdej sytuacji, nawet w najpoważniejszym jego stanie. Chłopcu powinna przysługiwać aktywna i całościowa opieka hospicyjna, zapewniająca adekwatne do potrzeb leczenie paliatywne, nakierowane na poprawę jakości życia. Medycyna powinna służyć zawsze życiu.
JB
Źródło: tvp.info