Na Jasnej Górze w sobotę, 19 marca miała miejsce 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka. Tradycyjnie zainaugurowała ją poranna Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Najważniejszym przesłaniem tegorocznej pielgrzymki była modlitwa o pokój na Ukrainie i o pogłębienie zaangażowania w ochronę życia poczętych dzieci.
Tegoroczna pielgrzymka wpisała się w II Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, który rozpoczął się 19 marca i potrwa do 25. Spotkanie na Jasnej Górze podobnie jak w ubiegłym roku, miało charakter skromniejszy niż w latach wcześniejszych, ograniczone zostało wyłącznie do części modlitewnej, a jej uczestnikami byli tylko przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life, działających na terenie całego kraju.
Modlitewne spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 9:30 pod przewodnictwem JE. ks. abp dr Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego.
W homilii arcybiskup JE. ks. abp dr Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomniał, że Bóg kocha człowieka dla niego samego: „Tak chcemy widzieć, w duchu tej wiary i wyrazu miłości, pracę lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ale także polityków i dziennikarzy jako ludzi odpowiedzialnej miłości i troski o przyszłość Ojczyzny i Kościoła”.
Metropolita częstochowski wskazał na skutki dla demografii, coraz bardziej dominujących tendencji kultury konsumpcjonizmu, indywidualizmu oraz ekologizmu. Polska dołączyła do europejskich państw, które nie mają już tzw. zastępowalności pokoleń, mają starzejące się społeczeństwa: „nie wolno nam, mimo trwającej wojny na Ukrainie i zagrożeń w Polsce i w świecie dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadzieję wobec zaplanowanej dechrystianizacji i depopulacji”- przypominał metropolita częstochowski.
Obrońcy Życia przybyli na Jasną Górę by prosić Matkę Bożą o pokój na Ukrainie, o ochronę życia poczętych dzieci, a także o konkretne zaangażowanie się struktur państwowych w troskę o osoby z niepełnosprawnościami. W swoim przesłaniu zwrócili uwagę na potrzebę upowszechniania rzetelnej wiedzy i zaangażowania katolików w przemianę sumień i uwrażliwienie na wartość życia każdego nienarodzonego dziecka.
„Eutanazja, eksperymenty na embrionach, widmo aborcji pourodzeniowej – te nieludzkie koncepcje są obecne w debacie publicznej także z powodu częstej kapitulacji katolików. Ciesząc się z dobrego, polskiego prawa, nie zapominajmy, że trzeba być ciągle gotowym, aby tego prawa mądrze i skutecznie bronić”- zwracali uwagę obrońcy życia.
Podkreślono potrzebę pokazywania piękna afirmującego dziecko poczęte: „W trudnym czasie wojny, gdy każdego dnia oglądamy zniszczone przez rosyjskiego agresora domy, szpitale, szkoły czy domy dziecka, apelujemy, aby w działaniach pro-life skupić się na pokazywaniu piękna, dobra i miłości – zachęcali w przesłaniu.
Obrońcy życia zaapelowali o pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, aby: „domagać się od polityków takich rozwiązań prawnych, które zagwarantują osobom przewlekle chorym i niepełnosprawnym możliwość leczenia, pielęgnacji, rehabilitacji i godnego życia”.
Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawione na Wałach Jasnogórskich, które poprowadził ks. prałat Stanisław Maślanka, asystent kościelny Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci.
JB