W 31. tygodniu życia dziecko doskonali swoje zmysły i układ nerwowy, a wyglądem przypomina noworodka.
Twoje dziecko wciąż intensywnie rośnie. Może już mierzyć 43 cm długości (przy wyprostowanych nóżkach), a waży około dwóch kg. Maleństwo gromadzi tkankę tłuszczową, która stanowi teraz osiem proc. wagi jego ciała (przy porodzie będzie to 12 proc.).
Co się dzieje w 31. tygodniu ciąży?
- tydzień życia to szczególny czas w rozwoju zmysłów, zwłaszcza wzroku. Postępuje mielinizacja (czyli: tworzenia osłonki) nerwu wzrokowego, dzięki czemu impulsy nerwowe między okiem a ośrodkiem wzroku w mózgu będą przemieszczać się dużo szybciej. W tym czasie gałka oczna uczy się złożonych ruchów – w górę, dół i na boki. Kolejną nowością jest bezwarunkowy odruch zwężania i rozszerzania źrenic w reakcji na światło.
Twoje dziecko coraz lepiej słyszy i zapamiętuje dźwięki. Słyszy Twój głos, analizuje i zapamiętuje charakterystyczny dla Ciebie akcent i melodię. Słyszy i odbiera emocje, zwłaszcza że docierają do niego substancje, które są ich biochemicznym podłożem. Dziecko odbierając dźwięki, różnicuje ich głośność, wysokość, czas trwania, rytm i akcent. Zaobserwowano, że dźwięki niskie hamują aktywność małego człowieka, a wysokie ją pobudzają.
Zaobserwowano, że dźwięki niskie hamują aktywność małego człowieka, a wysokie ją pobudzają.
Tajemnice pamięci
Już na tak wczesnym (a nawet jeszcze wcześniej – około 17 tygodnia) etapie rozwoju człowieka działa pamięć. Prawdopodobnie pierwsze wspomnienia zapisywane są w ciele migdałowatym. Nie da się ich jednak odtworzyć w postaci wspomnień, wracają jako podświadome wrażenia. Prof. W. Fijałkowski przytacza historię młodego dyrygenta. Po raz pierwszy miał on odtworzyć pewną melodię. Wydała mu się ona jednak znajoma, tak jakby pamiętał ją nuta po nucie. Dowiedział się, że mama, która była wiolonczelistką, ćwiczyła ten utwór, będąc w ciąży. Podobne historie ponoć miały miejsce w życiu muzyków Artura Rubinsteina i Borisa Brotta.
W pamięci Twojego dziecka zapisują się też emocje. Przede wszystkim – Twoje. To, jaki biochemiczny zapis będzie dominował – związany z emocjami przyjemnymi bądź trudnymi – może mieć wpływ na predyspozycje Twojego dziecka i to, z jakim nastawieniem będzie wkraczało w świat: lękowym, agresywnym czy radosnym. Nawet jeśli hormony matki nie dostają się bezpośrednio do krwiobiegu dziecka, i tak mają na nie wpływ. Hormony związane ze stresem pogarszają ukrwienie łożyska, a co za tym idzie odżywienie i dotlenienie dziecka.
To ciągle ja
Dzięki funkcjonującej i gromadzącej dane pamięci Twoje nowo narodzone dziecko będzie miało poczucie ciągłości doświadczeń. Dźwięk Twojego głosu, bicie serca będą mu już znane – będzie je pamiętało z miejsca, w którym dotąd czuło się bezpiecznie. Stwierdzono też, że dziecko, które przebywa w środowisku dwujęzycznym, szybciej uczy się języka, którym jego matka mówiła w czasie ciąży. Świadomość istnienia tego rodzaju pamięci pomaga w opiece nad dzieckiem już po urodzeniu. Wyjaśnia upodobanie niektórych dzieci do tzw. białego szumu (np. szum suszarki) i zalecenie, by ciasno owijać maluszka.
Jak się czujesz, mamo?
Zapewne obserwujesz teraz swoją wagę. Oprócz tego, że rośnie Ci brzuch i gromadzisz tkankę tłuszczową, która będzie Twoim zapasem energetycznym na czas karmienia piersią, zaczynasz magazynować wodę. Ma to swoje plusy – wygładzają Ci się zmarszczki i Twoja twarz wygląda promiennie. Ale są i minusy – obrzęki. Jeśli masz ten problem, pamiętaj, by nie przebywać zbyt długo na stojąco, a w czasie odpoczynku przybierać pozycję z nogami powyżej tułowia. Nie rezygnuj z ruchu. Do gimnastyki włącz ćwiczenia przygotowujące do porodu, o ile to możliwe – dobrane po konsultacji z fizjoterapeutą. Pamiętaj o zbilansowanej diecie i o badaniach.
Wraz z rosnącym brzuchem możesz poczuć dyskomfort, gdy zbyt długo leżysz na wznak. Jest to spowodowane uciskiem macicy na tętnicę. I Ty, i dziecko, możecie być przez to słabiej dotlenieni. Dlatego warto polubić pozycję na boku, zwłaszcza lewym – ona najbardziej sprzyja dotlenieniu i odżywieniu maluszka.
- tydzień ciąży to dobry czas, by kompletować wyprawkę dla dziecka. Sprawdź, co ci się przyda, a bez czego możesz się obejść. Czy np. będziesz korzystać z przewijaka? Albo podgrzewaczy do butelek, jeśli zamierzasz karmić piersią? Może w takim razie zamiast kompletu butelek wystarczy jedna na wszelki wypadek. Zapytaj rodziców starszych dzieci, co sprawdziło się u nich, a co okazało się kompletnie niepotrzebne.
Wiek Twojego dziecka może się nieznacznie różnić od wyliczonego w gabinecie lekarskim. Lekarz liczy od daty Twojej ostatniej miesiączki. My liczymy od poczęcia. Między tymi dwoma datami może być około dwóch tygodni różnicy.
Magdalena i Marek Urlichowie
Bibliografia:
- Fijałkowski, Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia, Częstochowa 2002
- Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Kochane od poczęcia. Rozwój dziecka w łonie matki, Lublin 2018
- Kornas-Biela, Wokół początku życia ludzkiego, wyd. 2 uzup., Warszawa 2002
- Karolczuk-Kędzierska i in., Matka i dziecko, wyd. Kluszczyński, Kraków 2006