Dostępna, modna, łatwa w stosowaniu i uważana za skuteczną. Antykoncepcja, szczególnie hormonalna, zrewolucjonizowała myślenie o kobiecie, mężczyźnie i dziecku. Mała pigułka, ikona rewolucji seksualnej, ustaliła nowy porządek.
Podczas spotkania pt. „Antykoncepcja. Wielka historia małej pigułki” omówimy rodzaje i sposób działania antykoncepcji, ze szczególnym uwzględnieniem środków hormonalnych. Sprawdzimy ich skuteczność i możliwe skutki uboczne. Zastanowimy się, dlaczego, skoro powszechnie uważa się pigułkę za dobrodziejstwo ludzkości, niektórzy lekarze odmawiają jej przepisywania, powołując się na klauzulę sumienia.
Przyjrzymy się również historii powstania antykoncepcji. Dowiemy się dlaczego fałszywymi stwierdzeniami są te, mówiące o tym, że antykoncepcja nie ma działania wczesnoporonnego oraz że zmniejsza ona liczbę aborcji.
Kobiety wielokrotnie nie zastanawiają się nad znaczeniem i skutkami zdrowotnymi, jakie niesie dla nich antykoncepcja hormonalna. Która z kobiet wie, że zwiększa ona u nich ryzyko wystąpienia m.in. choroby zatorowo-zakrzepowej, zawału serca, nowotworu piersi czy udaru? Kobiety korzystające z antykoncepcji mają prawo do wiedzy. A niestety, w ulotkach wielu preparatów nie znajduje się pełna informacja ani o sposobach działania tzw. pigułek, ani o skutkach ubocznych. Bywa, że w ulotkach dla pacjentek te informacje są przemilczane, a są dostępne tylko w opracowaniach dla lekarzy i farmaceutów. Dlaczego?
Webinar pt. „Antykoncepcja. Wielka historia małej pigułki” umożliwi także jego uczestnikom spojrzenie na antykoncepcję pod kątem moralnym i etycznym na podstawie badań naukowych przeprowadzonych przez ekspertów z całego świata.
Niestety, w retoryce dotyczącej antykoncepcji, którą narzucają środowiska ją popierające, brakuje rzetelnej odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy antykoncepcja jest dobra dla kobiety? Jeśli kobieta chce się zdecydować na antykoncepcję, niech ma świadomość, czym ona tak naprawdę jest.
Zachęcimy słuchaczy w czasie wykładu do zastanowienia się nad tym, dlaczego coraz mniej młodych kobiet decyduje się na tzw. pigułki. Z oficjalnych danych Techniker Krankenkasse, czyli niemieckiego odpowiednika naszego NFZ‑u wynika, że 18- i 19-letnie Niemki coraz rzadziej sięgają po antykoncepcję hormonalną. W roku 2015 aż 67 proc. ubezpieczonych 18-latek miało co najmniej raz przepisaną pigułkę. Pięć lat później, w roku 2020, liczba ta spadła do 50 proc. Podobnie w przypadku 19-latek, gdzie odsetek przepisywanych środków antykoncepcyjnych spadł z 73 do 53 proc. Tak dokładne dane pochodzą z Techniker Krankenkasse, która przeanalizowała dane ubezpieczonych, gdyż od wiosny 2019 r. kasy chorych pokrywają koszty środków antykoncepcyjnych na receptę do 22. roku życia.
Spotkanie pt. „Antykoncepcja. Wielka historia małej pigułki” odbędzie się 10 listopada 2021 r. o godz. 19.00. Jest ono bezpłatne. Będzie się składać z części wykładowej i części pytań oraz odpowiedzi. Zaproszeni są na nie wszyscy, którzy troszcząc się o życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, chcą pogłębić swoją wiedzę o antykoncepcji.
Szczególnie zapraszamy narzeczonych i małżeństwa, ale także rodziców, by mogli oni uzyskać wiedzę, którą przekażą swoim dorastającym dzieciom. Zapisu na webinar można dokonać na stronie pro-life.pl/webinary Każda chętna osoba otrzyma zaświadczenie uczestnictwa w nim. Webinar poprowadzi Magdalena-Guziak Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
To drugi webinar z cyklu „Spotkania o życiu”, który będzie trwał do czerwca 2022 r. Kolejne będą się odbywać w każdą drugą środę miesiąca o godz. 19.00. Są one okazją do poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania o prawo do życia, rozwój dziecka w łonie matki, wolność, cele diagnostyki prenatalnej itp.