W 11. tygodniu życia wszystkie narządy dziecka są już ukształtowane. Ich doskonalenie jednak trochę jeszcze potrwa. Maleństwo ćwiczy nowe ruchy i staje się coraz sprawniejsze.
Dziecko ma już 6,5 cm długości, czyli tyle, ile cytryna. Waży 9,5 g. Skacze w Twoim brzuchu jak astronauta, choć jeszcze wcale tego nie czujesz.
Co się dzieje w 11. tygodniu ciąży?
Wciąż rozwija się układ nerwowy Twojego dziecka. W korze mózgowej zachodzą zmiany strukturalne, które decydują o przewadze intelektualnej człowieka nad światem zwierząt. Powstają neurony, które na razie funkcjonują autonomicznie, dopiero na późniejszych etapach rozwoju zaczną się łączyć wypustkami.
Co jeszcze? Trzustka zaczyna wydzielać insulinę. Kształtują się struny głosowe i narząd słuchu. Powstają receptory zapachu. Jelita pokrywają się błoną śluzową.
Dziecko jest teraz bardzo ruchliwe, a ruchy coraz bardziej precyzyjne. Potrafi wykonywać skoki, zginać kolana, odpychać się od ściany macicy. Unosi się i opada, obraca stópkami, a nawet kołysze biodrami. W wypełnionej płynem owodniowym macicy ma jeszcze dużo miejsca. Korzysta z niego, poruszając się jak astronauta w stanie nieważkości. Coraz lepiej pracują mięśnie dłoni i twarzy. Maluszek umie zamykać dłoń, przyginając kciuk, i robić grymasy: otwierać i zamykać usta, marszczyć brwi. Potrafi też połykać wody płodowe i rozróżniać ich smak. Najbardziej smakują mu słodkawe; może odczuć, jeśli zjadłaś zbyt ostro przyprawione danie.
Skóra staje się coraz bardziej wrażliwa na dotyk. Do wrażliwej strefy należą już głowa, ramiona, część klatki piersiowej. Dotyk warg wywołuje ich zamknięcie i ruch połykania, dłoni – zamknięcie piąstki. Zaobserwowano, że dziecko w 11. tygodniu zna już odruchy, by unikać niepożądanych bodźców.
Jak się czujesz, mamo?
Być może zaczęłaś nieznacznie przybierać na wadze. Obserwujesz, czy powiększył Ci się brzuch. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, możesz jeszcze nie widzieć tych zmian. Pamiętaj o racjonalnej, zbilansowanej diecie i spacerach.
Coraz lepiej pracują mięśnie dłoni i twarzy. Maluszek umie zamykać dłoń, przyginając kciuk, i robić grymasy: otwierać i zamykać usta, marszczyć brwi.
Prawdopodobnie coraz lepiej się odnajdujesz w roli mamy. Im spokojniejsza jesteś, tym bezpieczniej czuje się dziecko. Więc nie zamartwiaj się! Masz przecież wszystko, co potrzebne, by Twoje dziecko rozwijało się i rosło. Ciąża to naturalny proces, doskonale „wymyślony” i celowy. Poza tymi przypadkami, gdy rzeczywiście potrzebne jest większe wsparcie medyczne, najlepiej zaufać naturze. Jeśli coś Cię jednak niepokoi, nie szukaj wiedzy w internecie. Być może znajdziesz kilka cennych wskazówek, ale oprócz nich prawdopodobnie natkniesz się na treści, które jeszcze bardziej Cię zdenerwują. Zamiast tego – zapytaj lekarza!
Pomysł na kontakt
Maleństwo odczuwa Twój dobowy rytm. Już teraz możesz je zapraszać, by uczestniczyło w nim razem z Tobą. Co rano daj Wam chwilę na przywitanie się, wieczorem na powiedzenie „dobranoc”. To tworzy Wasz codzienny rytuał. Jest to też przyzwyczajenie do tego, że Wasze dziecko staje się nowym członkiem rodziny i społeczeństwa. Może do Ciebie dołączyć Twój mąż i starsze rodzeństwo.
Więcej pomysłów na kontakt od najwcześniejszych chwil życia Twojego dziecka znajdziesz w poniższych tekstach: tu tu i tu.
Wiek Twojego dziecka może się nieznacznie różnić od wyliczonego w gabinecie lekarskim. Lekarz liczy od daty Twojej ostatniej miesiączki. My liczymy od poczęcia. Między tymi dwoma datami może być około dwóch tygodni różnicy.
Magdalena i Marek Urlichowie
Bibliografia:
- Karolczuk-Kędzierska i in., Matka i dziecko, wyd. Kluszczyński, Kraków 2006
- Fijałkowski, Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia, Częstochowa 2002
- Z. Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Kochane od poczęcia. Rozwój dziecka w łonie matki, Lublin 2018