Wspólnota Domu dla Niepełnosprawnych wraz ze swoim Dyrektorem ks. Łukaszem Zygmuntem czynnie i aktywnie wspiera od pierwszych chwil trwającego konfliktu na Ukrainie obywateli tego kraju.
Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie jest otwarty dla rodzin, które były zmuszone uciekać z Ukrainy przed trwającym zagrożeniem wojennym.
„Przygotowujemy nasz Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie – placówkę Caritas kieleckiej, na przyjęcie Ukraińców, będą wśród nich także osoby niepełnosprawne” – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor placówki, który był na granicy polsko-ukraińskiej. Obecnie w piekoszowskim Domu przebywa 29 Ukraińców. „Wkrótce będą kolejne rodziny z małymi dziećmi, także z niepełnosprawnymi – mówi kapłan w rozmowie z KAI”– Spodziewamy się do 50 osób – dodaje.
Ks. Dyrektor opowiada o tragediach na granicy, gdzie był ze strażakami i rodzicami dzieci ukraińskich: „Jest dramatycznie, ludzie płaczą i błagają, żeby ich zabrać do Polski, są przerażeni. Sytuacje bywają naprawdę dramatyczne – mówi.
Jak informuje, grupa kolejnych osób, które znajdą schronienie w Piekoszowie znajduje się już ok. 100 km od granicy.
Choć Dom funkcjonuje normalnie, tzn. nie są zagospodarowywane łóżka ludzi chorych ani miejsca lecznicze, to przygotowywane są pokoje, łazienki oraz nawet niewielkie pomieszczenia, a także m.in. strych, tak aby była możliwość przyjęcia jak największej liczby ludzi.
Dyrektor Domu zachęca kielczan i mieszkańców diecezji – do okazania pomocy: „Proszę o wsparcie Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie oraz wszystkich dzieł, które prowadzi Caritas Diecezji Kieleckiej. Dyrekcja Caritas kieleckiej bardzo nas wspiera, wszyscy pracujemy pełną parą. Proszę także o modlitwę” – mówi ks. Dyrektor.
Każdy, kto chciałby pomóc proszony jest o kontakt telefoniczny: 502 429 800 lub poprzez stronę https://ddn.org.pl/
W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie pragniemy zachęcić wszystkich do wspólnej modlitwy za naród ukraiński. To, co dzieje się dziś, powinno być dla nas wszystkich wyzwaniem i mobilizacją do szczerego zaangażowania się w modlitwę o przywrócenie pokoju. Ponad to można wesprzeć uchodźców poprzez przekazywanie do odpowiednich organizacji: żywności, koców, materacy, pościeli, kołder, poduszek i środków higieny osobistej. Najważniejsze jest podjęcie modlitwy w rodzinach, domach i wspólnotach parafialnych o pokój na Ukrainie i na świecie.
JB
Źródło: KAI