Wyobrażasz sobie liczbę 10 trylionów (dziesiątka i osiemnaście zer)? Tyle połączeń nerwowych ma sieć między mózgiem a resztą ciała Twojego dziecka w 26. tygodniu życia.
Twój maluch mierzy już około 35 cm i waży 1100 g. Ma coraz lepiej rozwinięty układ nerwowy. Dzięki temu Wasze próby komunikacji mają większe szanse na sukces!
W centrum dowodzenia
Mózg Twojego dziecka cały czas rośnie. Na tym etapie tworzą się w nim bruzdy i zwoje. Komórki nerwowe oplatają siecią całe ciało, tworząc 10 trylionów połączeń. To liczba tak wielka, że trudno ją sobie wyobrazić! Postępuje też proces mielinizacji (tworzenia osłonek), dzięki któremu impulsy do centrum dowodzenia będą przekazywane jeszcze szybciej. Kształtuje się część mózgu odpowiedzialna za osobowość i inteligencję. Dziecko posiada już odruchy, które są mu potrzebne do startu w życie poza Twoim brzuchem – odruch szukania (piersi), ssania, chwytny, odruch Moro (odruch obejmowania w odpowiedzi na hałas czy zmianę położenia ciała) i chodzenia. Jest też wrażliwe na bodźce bólowe. Zaobserwowano, że w tym wieku przy pobieraniu igłą próbek do badań maleństwo usuwa się, próbując uniknąć bólu.
Zaobserwowano, że w tym wieku przy pobieraniu igłą próbek do badań maleństwo usuwa się, próbując uniknąć bólu.
Co się dzieje w 26. tygodniu ciąży?
Coraz sprawniej działa wzrok – daje się zauważyć, że nagłe oświetlenie brzucha ostrym światłem wywołuje wzmożenie ruchów dziecka i zmianę rytmu serca. Twoje dziecko spowija teraz brunatno-pomarańczowy mrok. Światło jest dla niego widoczne jako poświata, której natężenie zależy od grubości Twojej tkanki tłuszczowej.
Twojemu maleństwu rosną teraz brwi, rzęsy i włosy na głowie.
Jak się czujesz, mamo?
Trzeci trymestr ciąży to czas, gdy rośnie Twoje dziecko a wraz z nim – Twoja macica. Większy brzuch i ciężar, który teraz nosisz, mogą powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Co może Ci dokuczać?
- Problemy ze spaniem. Właśnie gdy Ty się kładziesz, Twoje dziecko budzi się do aktywności, skacząc i kopiąc. Do tego dochodzą potrzeba korzystania z toalety także w nocy i niewygoda związana z powiększającym się brzuszkiem. A także stres – jeśli czymś się martwisz, na pewno nie ułatwi Ci to zasypiania. Staraj się więc zadbać o relaks. A jeśli się nie wysypiasz – może czas na małą drzemkę w ciągu dnia?
- Bóle pleców, zwłaszcza gdy zbyt długo stoisz. Może pomóc delikatny masaż, jednak staraj się nie forsować. Teraz Twój kręgosłup jest bardziej obciążony. Bóle mogą też wynikać z nieprawidłowości w napięciu mięśni, które ciąża pogłębia. Warto porozmawiać o tym z fizjoterapeutą.
- Nietrzymanie moczu – związane jest z obniżaniem się mięśni dna miednicy. To wskazanie do wizyty u fizjoterapeuty, najlepiej od „spraw kobiecych” (specjalność uroginekologiczna).
- Uczucie, że masz spłycony oddech – płuca mają coraz mniej miejsca, żeby w pełni zaczerpnąć powietrza. Zwiększa się nacisk na przeponę – mimo to ćwicz oddechy torem przeponowym. Praca przepony jest bardzo ważna w trakcie porodu. Mniej więcej dwa tygodnie przed porodem Twój brzuch się obniży – wtedy będziesz mogła odetchnąć swobodniej.
- Już teraz zaczynają działać hormony odpowiedzialne za laktację. Możesz zauważyć delikatny wyciek z piersi.
- Ból więzadła obłego (w macicy) – może się pojawić podczas zmiany pozycji. Nie jest związany z aktywnością dziecka. Powinien ustąpić po kilku minutach. Gdy przedłuża się do jednego dnia, skonsultuj z lekarzem.
- Przypadłości „kosmetyczne” – związane z przybieraniem na wadze rozstępy, plamy na twarzy spowodowane większą aktywnością melatoniny, swędzenie skóry na brzuchu związane z rozciąganiem się powłok brzusznych. Aby złagodzić te objawy, stosuj delikatne kosmetyki, najlepiej naturalne olejki – np. ze słodkich migdałów czy oliwę z oliwek, jeśli lubisz jej zapach. Chroń skórę przed słońcem.
Bóle kręgosłupa, nieumiejętność oddychania przeponą, nieprawidłowe napięcie mięśni dna miednicy (zbyt napięte mogą się objawiać np. bólem podczas stosunku, zbyt słabe – nietrzymaniem moczu) czy rozejście się mięśni prostych brzucha – wszystko to są wskazania, by odwiedzić fizjoterapeutę. Ale nawet gdy nie odczuwasz żadnych dolegliwości, warto rozważyć wizytę. Fizjoterapeuta dobierze odpowiednie dla Ciebie ćwiczenia, które nie tylko pomogą uporać się z bólem w ciąży, ale też przygotują Twoje ciało do porodu. Sprawne ciało będzie z Tobą lepiej współpracować podczas porodu. Wzmocni też Twoją wiarę we własne siły i poczucie kompetencji.
Pomysł na kontakt
Dotykając delikatnie brzucha, pobudzasz zmysł dotyku Twojego dziecka. Jest on niezwykle ważny dla jego rozwoju poznawczego (działa stymulująco na mózg) i społecznego (wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa, przynależności, zaufanie). To dzięki poczuciu bezpieczeństwa i więzi możliwy jest rozwój poznawczy dziecka. Gdy ich brak, mózg wchodzi w tryb „przetrwania” – walki, ucieczki lub zamrożenia. Rozwój jest wtedy zablokowany. Dotyk to też najważniejszy zmysł, którym dziecko będzie odbierać świat tuż po urodzeniu. Cała skóra Twojego dziecka pokryta jest receptorami, dzięki którym będzie mogło poczuć Ciebie – Twoją obecność, ciepło, czułość. Zanim przytulicie się „skóra do skóry”, możesz już teraz oddziaływać na maleństwo przez dotyk.
Więcej pomysłów na budowanie więzi z dzieckiem już w okresie prenatalnym znajdziesz tutaj: tu i tu
Wiek Twojego dziecka może się nieznacznie różnić od wyliczonego w gabinecie lekarskim. Lekarz liczy od daty Twojej ostatniej miesiączki. My liczymy od poczęcia. Między tymi dwoma datami może być około dwóch tygodni różnicy.
Magdalena i Marek Urlichowie
Bibliografia:
- Fijałkowski, Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia, Częstochowa 2002
- Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Kochane od poczęcia. Rozwój dziecka w łonie matki, Lublin 2018
- Kornas-Biela, Wokół początku życia ludzkiego, wyd. 2 uzup., Warszawa 2002
- Karolczuk-Kędzierska i in., Matka i dziecko, wyd. Kluszczyński, Kraków 2006