„Jan Paweł II ciągle pozostaje wrogiem dla głosicieli ideologii gender, zwolenników aborcji i eutanazji, dlatego próbuje się go zniszczyć, osłabić jego autorytet i wyszydzić jego święte imię” – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie liturgii stacyjnej w bazylice Trójcy Świętej w Krakowie.
Głośnym echem odbił się wyemitowany przez TVN 24 reportaż pt. „Franciszkańska 3” oskarżający Jana Pawła II o domniemane tuszowanie pedofilii wśród duchownych. Materiał został oparty na dokumentach Służb Bezpieczeństwa, zeznaniach tajnych współpracowników SB oraz anonimowych wypowiedziach. Jest to jeden z wielu przeprowadzonych w ostatnim czasie ataków na Jana Pawła II przez środowiska lewicowe.
Komentując aktualną sytuację abp Marek Jędraszewski przypomniał, że zamach na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku był próbą zamknięcia ust, które głosiły prawdę o Chrystusie, dla którego trzeba otworzyć na oścież drzwi systemów politycznych, społecznych, ekonomicznych, a także prawdę o człowieku stworzonym przez Boga i powołanym do małżeństwa i rodziny, który w swoim potomstwie widzi przejaw błogosławieństwa. Arcybiskup stwierdził, że obecna walka poprzez kłamstwa i insynuacje jest drugim zamachem na Jana Pawła II i „operacją niszczenia jego świetlanej pamięci”.
„Niszczy się go. Jego, obrońcę człowieka, obrońcę małżeństwa i rodziny, wini się za to, że tolerował rzeczywiście odrażające zło, jakie przeniknęło do życia Kościoła, ale wiemy dokładnie, że jest to zło, które w dużo większym stopniu stało się nawet zachwalane i swoistą ideologią w innych środowiskach. Próbuje się go odrzeć z czci i szacunku” – mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że św. Jan Paweł II ciągle pozostaje wrogiem dla głosicieli ideologii gender, zwolenników aborcji i eutanazji: „Jego głos jest ciągle głosem sprzeciwu, dlatego trzeba go zniszczyć. Trzeba osłabić jego autorytet. Trzeba wyszydzić jego święte imię. Trzeba wyrywać je z naszych serc” – podkreślał.
„Nie mogę milczeć wobec ostatnich ataków na Jana Pawła II” – napisał kard. Stanisław Dziwisz w przesłanym KAI oświadczeniu. Hierarcha podkreśla: „niszczenie zbiorowej pamięci prowadzi do samounicestwienia narodu, do odebrania jego tożsamości, od wieków budowanej na wartościach Ewangelii”.
Św. Jan Paweł II budowniczym cywilizacji życia
Jan Paweł II jasno i wyraźnie podkreślał, jak wielką wartość ma każde ludzkie życie: „Żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy, ponieważ sprzeciwia się Prawu Bożemu, zapisanemu w sercu każdego człowieka” – pisał w encyklice Evangelium vitae. Z nieustępliwością głosił światu, że godność osoby ludzkiej może być obroniona wówczas, kiedy jest ona uważana za nienaruszalną od poczęcia do naturalnej śmierci.
Niejednokrotnie podkreślał, że prawo do życia jest często łamane i mocno się temu przeciwstawiał. W Evangelium vitae prosił, aby nie zabijano najsłabszych i najbardziej niewinnych. Aborcję nazywał świadomym i bezpośrednim, a więc zamierzonym jako cel czy jako środek, zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym czas między momentem poczęcia a narodzeniem dziecka.
Troska o dziecko była bardzo ważnym dla niego tematem w całym nauczaniu. „Troska o dziecko (…) jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka” – mówił 2 października 1979 roku w Nowym Jorku.
Słusznie zwracał uwagę, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego, jest podstawową ludzką wspólnotą. Od tego, jaka jest rodzina, zależy naród, bo od tego zależy człowiek: „Życzę, ażebyście byli mocni dzięki zdrowym rodzinom. Rodzina Bogiem silna. I życzę, ażeby człowiek mógł się w pełni rozwijać w oparciu o nierozerwalną więź małżonków — rodziców, w klimacie rodziny, którego nic nie jest w stanie zastąpić. I życzę, i modlę się o to stale, ażeby rodzina polska dawała życie, żeby była wierna świętemu prawu życia. Jeśli się naruszy prawo człowieka do życia w tym momencie, w którym poczyna się on jako człowiek pod sercem matki, godzi się pośrednio w cały ład moralny, który służy zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr człowieka. Życie jest pierwszym wśród tych dóbr. Kościół broni prawa do życia nie tylko z uwagi na majestat Stwórcy, który jest tego życia pierwszym Dawcą, ale równocześnie ze względu na podstawowe dobro człowieka” – mówił podczas homilii Mszy św. w Nowym Targu, 8 czerwca 1979 r.
Uchwała o obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II
Po burzliwej debacie w komisji kultury i środków przekazu oraz na sali plenarnej Sejm przyjął w uchwałę „w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II”. Jej podstawą były osobne projekty zgłoszone wcześniej przez PiS i Koalicję Polską. „Jako posłanki i posłowie wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie św. Jana Pawła II. Zrobili to zarówno ludzie dalecy od Kościoła, jak i ci, którzy do niego należą i od lat walczą o naprawienie błędów popełnianych po ujawnieniu nadużyć” – brzmi fragment uchwały. Głosowanie poprzedziła niezapowiadana wcześniej emisja fragmentu filmu o wizycie Jana Pawła II w Sejmie RP 11 czerwca 1999 r.
Poznaj prawdę o świętym Papieżu
Portal niedziela.pl uruchomił specjalny serwis pt. „Poznaj prawdę o świętym Papieżu”, na którym czytelnicy znajdą głosy naukowców, historyków, ludzi znających św. Jana Pawła II, odkłamujące fałszywą narrację, jaka została rozlana w polskich mediach w ostatnich dniach.
„Chcieliśmy, by nasz serwis stał się podręcznym zasobem argumentów do dyskusji oraz do osobistego przestudiowania” – podkreśla ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA oraz redaktor naczelny portalu niedziela.pl.
Dziś przyszedł czas na sprawdzian, czy jesteśmy wierni dziedzictwu, które pozostawił nam Jan Paweł II, czy wyrażamy wdzięczność za jego życie oddane Bogu, za podtrzymywanie wiary i budzenie w nas nadziei.
JB
Źródło: KAI, opoka.org, niedziela.pl, sejm.gov.pl