W 12. tygodniu życia Twoje dziecko ćwiczy wytrwale jak sportowiec. Ale potrafi też płakać!
Maleństwo mierzy 7,5 cm długości i waży 14 g. Jest wielkości średniego jabłka.
Co się dzieje w 12. tygodniu ciąży?
Zapis elektroencefalografu (EEG) rejestruje wciąż nieregularne fale mózgowe. Ich rytm jest jednak typowy dla naszego gatunku. Wykazują też coraz więcej cech charakterystycznych dla Twojego dziecka. Przysadka mózgowa rozpoczyna wydzielanie hormonów. Dzięki temu integruje się praca mózgu i układu hormonalnego. Pracę zaczyna kora nadnerczy.
Stale wzmacnia się układ kostny. Coraz sprawniej pracują nerki, wydzielając mocz. Powstaje otwór odbytowy. Ostateczny kształt zyskują struny głosowe. Rozwijają się narządy artykulacyjne (czyli wszystkie narządy jam nosowej, gardłowej i ustnej) i fonacyjne (krtań). Dzięki tej ostatniej dziecko potrafi już płakać!
W wieku 12 tygodni dziecko robi znaczny postęp w rozwoju zmysłów. Tworzy się nerw wzrokowy, łączący gałkę oczną z częścią potyliczną mózgu. Soczewka oka cały czas się rozwija. Uruchamia się zmysł smaku. Dziecko, połykając wody płodowe, wyczuwa ich smak. Jeśli przesadziłaś z przyprawami, może mu się to nie podobać!
Uruchamia się zmysł smaku. Dziecko, połykając wody płodowe, wyczuwa ich smak. Jeśli przesadziłaś z przyprawami, może mu się to nie podobać!
Ćwiczenie czyni mistrza
Gdybyś mogła przyjrzeć się dokładnie ruchom Twojego maleństwa, zauważyłabyś, że w porównaniu z poprzednimi tygodniami stają się coraz szybsze, płynniejsze. Stają się też coraz bardziej celowe, mogą nawet układać się w sekwencje. Dziecko porusza tułowiem i głową, rękami i nogami, obraca dłonie i stopy, porusza paluszkami. Prostuje i zgina kończyny, unosi się i opada, faluje, drży. Potrafi używać mięśni mimicznych, marszczy brwi, otwiera i zamyka usta, porusza gałkami ocznymi. Doskonali ssanie. Mały sportowiec podejmuje pierwsze próby ruchów oddechowych klatki piersiowej. Ćwiczy też połykanie i wypieranie płynu owodniowego. Nowością jest, że w konkretny ruch zaangażowane są tylko te mięśnie, których to dotyczy. W poprzednich tygodniach, aby np. zamknąć usta, dziecko musiało napiąć wszystkie mięśnie twarzy. Nieprzerwany trening ruchowy może trwać do 7,5 minuty, a odpoczynek 5,5 min.
Chłopiec czy dziewczynka?
Płeć Twojego dziecka została określona w pierwszym momencie jego życia, w chwili zapłodnienia. Teraz podczas dokładnego badania USG, jeśli dziecko ułoży się odpowiednio, będziecie mogli ją poznać. Pamiętaj, że to, co powie Ci lekarz, nie jest jednak pewne na 100 proc.! Możesz też poprosić lekarza, by nie zdradzał Wam płci dziecka, nawet jeśli uda mu się ją rozpoznać. Przy okazji możesz się zastanowić, czy masz jakieś preferencje odnośnie do płci dziecka? Jeśli tak, to z jakimi przekonaniami czy lękami one się wiążą? Może to dobry moment na refleksję na temat Twojego podejścia do kobiecości i męskości.
Jak się czujesz, mamo?
Koniec pierwszego trymestru i początek drugiego to na ogół czas dobrego samopoczucia. Ustają dolegliwości związane z początkiem ciąży, a brzuch jeszcze nie jest zbyt duży, jeśli w ogóle zdążył się powiększyć. Dowiedz się, jakie badania (oprócz standardowych: morfologia i mocz) czekają Cię w ciągu najbliższych tygodni. W dalszym ciągu pamiętaj o zróżnicowanej diecie, bogatej w wapń i białko. Jedz dużo warzyw i owoców. Nie rezygnuj z lekkiej gimnastyki. Daj sobie codziennie czas na wypoczynek i odprężenie. Myśl z akceptacją o Twoim dziecku i korzystaj z bliskości z mężem! Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie macie przeciwwskazań, by cieszyć się seksem. Wielkość brzucha nie będzie przeszkodą – znajdźcie pozycję, która będzie dla Was wygodna. Przeciwwskazania medyczne to łożysko przodujące, ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem!
Wiek Twojego dziecka może się nieznacznie różnić od wyliczonego w gabinecie lekarskim. Lekarz liczy od daty Twojej ostatniej miesiączki. My liczymy od poczęcia. Między tymi dwoma datami może być około dwóch tygodni różnicy.
Magdalena i Marek Urlichowie
Bibliografia:
W. Fijałkowski, Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia, Częstochowa 2002
Z. Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Kochane od poczęcia. Rozwój dziecka w łonie matki, Lublin 2018