W 22. tygodniu życia Twoje dziecko zajmuje już prawie całą jamę macicy. Wyraźnie czujesz jego ruchy. Możesz nawet próbować odgadnąć, którą częścią ciała dotyka brzucha.
W tym tygodniu dziecko może mierzyć nawet 30 cm (jak mały arbuz) i ważyć 600 g. W jego mózgu nieustannie gęstnieje sieć połączeń nerwowych i wzrasta szybkość przebiegu impulsów.
Co się dzieje w 22. tygodniu ciąży?
Wzmacnia się układ kostny – szkielet kostnieje, powstają więzadła stawowe.
Narządy zmysłów są coraz wrażliwsze. Dziecko nie ma jeszcze odpowiednio dużo tkanki tłuszczowej, dlatego mocno odczuwa zmiany temperatury. Gdy bierzesz prysznic, zbyt zimna lub zbyt gorąca woda mogą powodować dyskomfort u dziecka. Jest ono wrażliwe na ból i dotyk. Reaguje na doznania smakowe. Słodkie wody zachęcają je do picia i przyjmowania w ten sposób substancji odżywczych. Wody o smaku gorzkim, słonym lub kwaśnym mogą je zniechęcać.
Na głowie dziecka wyrastają włosy. W ciągu najbliższego miesiąca proporcje jego ciała będą już podobne jak u noworodka.
Dziecko jest od samego początku niepowtarzalną indywidualnością. Już teraz ma swoją ulubioną pozycję, w której śpi. Być może udało Ci się to zauważyć w czasie badania USG. Te preferencje nie zmieniają się po urodzeniu – nadal będzie to najczęstsze wybierane do snu i odpoczynku ułożenie ciała.
Z ruchów dziecka można wywnioskować, w jakim jest nastroju. Ruchy gwałtowne, dynamiczne, nieregularne mogą świadczyć o złości i niepokoju. Delikatne wystawianie kończyn może oznaczać zadowolenie i spokój.
Mowa ciała
Dziecko w dalszym ciągu ćwiczy mięśnie. Jego ruchy stają się coraz bardziej celowe. Można z nich wywnioskować, w jakim jest nastroju. I tak ruchy gwałtowne, dynamiczne, nieregularne mogą świadczyć o złości i niepokoju. Delikatne wystawianie kończyn może oznaczać zadowolenie i spokój. Radość i zabawa to ruchy mocne i dynamiczne, ale rytmiczne, regularne. Łagodne ruchy takie jak wypinanie pupki czy lekkie boksowanie mogą znaczyć, że dziecko ćwiczy lub przeciąga się. To oczywiście tylko podpowiedź – każde dziecko jest inne. Obserwując ruchy dziecka, sama najlepiej nauczysz się odczytywać, czy jest ono czymś zaniepokojone, czy po prostu energicznie się bawi. Możesz też nawiązywać z nim kontakt, delikatnie pukając w jego plecki. Jeśli czujesz ruchy jego rąk lub nóg, możesz tam zapukać. Bardzo możliwe, że dziecko odpowie – w tym samym albo innym miejscu. Zaproś do zabawy tatę!
Jak się czujesz, mamo?
Widoczny brzuch nie powinien Ci jeszcze przeszkadzać w codziennej aktywności. To raczej czas, kiedy dobrze się czujesz sama ze sobą. Rosnący brzuszek sprawia, że dla postronnych osób obecność Twojego dziecka staje się bardziej realna. Niektórzy mają ochotę wyrazić to dotykaniem Twojego brzucha. Pomyśl, czy dobrze się z tym czujesz – a jeśli nie, jak zareagować, by kulturalnie lecz stanowczo zaznaczyć swoje granice.
Twoje dziecko uczy się od ciebie rytmu dnia i nocy. Pamiętaj o higienicznym trybie życia – w tym o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. Pamiętaj o nieforsującej aktywności. Twoje dziecko uwielbia spacery! Jest wtedy delikatnie kołysane, co je relaksuje i pobudza rozwój mózgu. Pamiętaj o zbilansowanej diecie i badaniach. To czas na połówkowe USG. Mogą to być cudowne chwile kontaktu z dzieckiem. W zależności od dokładności aparatu, możesz zobaczyć rysy jego twarzy czy pozycję, w której odpoczywa. To niezapomniane chwile zwłaszcza dla taty, który nie czuje dziecka tak jak Ty.
Jaka szkoła rodzenia
22. tydzień ciąży to dobry czas, by pomyśleć o szkole rodzenia. Dowiesz się tam wielu praktycznych informacji i poznasz osoby, które wyczerpująco odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące porodu. Na przykład: kiedy jechać do szpitala i do czego masz prawo jako pacjentka. Warto, by w zajęciach wziął udział także tata. Zyska umiejętności, dzięki którym łatwiej mu będzie stać się dla ciebie wsparciem w trakcie porodu i opieki nad noworodkiem. Często szkoły rodzenia działają przy szpitalach, co pomaga oswoić się i zapoznać ze szpitalnym otoczeniem. Zwłaszcza jeśli boisz się porodu, warto się do niego przygotować. Wybierz szkołę rodzenia, która wzmocni Twoją wiarę we własne siły!
Wiek Twojego dziecka może się nieznacznie różnić od wyliczonego w gabinecie lekarskim. Lekarz liczy od daty Twojej ostatniej miesiączki. My liczymy od poczęcia. Między tymi dwoma datami może być około dwóch tygodni różnicy.
Magdalena i Marek Urlichowie
Bibliografia:
- Fijałkowski, Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia, Częstochowa 2002
- Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Kochane od poczęcia. Rozwój dziecka w łonie matki, Lublin 2018
- Karolczuk-Kędzierska i in., Matka i dziecko, wyd. Kluszczyński, Kraków 2006