Prezydent Francji, Emmanuel Macron, ogłosił swoją decyzję o rozpoczęciu procedury wpisania prawa aborcyjnego do konstytucji kraju. Ta inicjatywa jest realizacją obietnicy, którą prezydent złożył 8 marca z okazji Dnia Kobiet.
Prezydent Francji, Emmanuel Macron, oficjalnie ogłosił swoje zamiary wprowadzenia prawa do aborcji do konstytucji kraju. Zgodnie z planem, projekt wniosku zawierający to rozwiązanie ma być przedłożony Radzie Państwa, najwyższemu sądowi administracyjnemu we Francji, w ciągu tygodnia.
W swoim niedzielnym poście na mediach społecznościowych, Macron podkreślił, że po zatwierdzeniu projektu przez Radę Państwa, dokument zostanie przekazany Radzie Ministrów. Według zapowiedzi prezydenta Francji, celem inicjatywy legislacyjnej jest wpisanie prawa do swobodnego dokonania aborcji do konstytucji do końca bieżącego roku.
„W 2024 r. prawo kobiet do aborcji stanie się nieodwracalne” – napisał Macron w serwisie X.
Gravons dans notre Constitution la liberté des femmes à recourir à l’IVG. pic.twitter.com/EiFZSNgVbw
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) March 8, 2023
Choć aborcja została zdekryminalizowana we Francji na mocy ustawy z 1975 roku, obecna konstytucja nie zawiera gwarancji prawa do jej wykonania. Prezydent Francji, Emmanuel Macron, dąży do wprowadzenia bezwarunkowej gwarancji tych praw. To zobowiązanie prezydenta było reakcją na ograniczenia prawa do aborcji w Stanach Zjednoczonych, które miały miejsce w poprzednim roku.
W swoim komunikacie z tego czasu, Macron wyraził wolę zmiany konstytucji, by „zapewnić kobietom swobodę w dostępie do aborcji”.
Według sondażu przeprowadzonego w listopadzie 2022 roku, a opublikowanego przez Agence France-Presse, aż 89 procent respondentów wyraziło poparcie dla wpisania prawa do aborcji do francuskiej konstytucji. Dane rządowe ujawniają, że w ciągu ubiegłego roku przeprowadzono 234 000 aborcji we Francji.
Warto zaznaczyć, że proces zmiany francuskiej konstytucji jest wyjątkowo rygorystyczny i wymaga przeprowadzenia referendum lub uzyskania poparcia co najmniej trzech piątych głosów w obu izbach parlamentu, czyli Zgromadzeniu Narodowym i Senacie.
Jednak rząd może uniknąć konieczności przeprowadzania referendum, wprowadzając własny projekt ustawy i zwołując specjalny „kongres” obu izb parlamentu. W przypadku uzyskania wymaganej większości głosów, projekt ten może zostać przyjęty, co umożliwi wpisanie prawa do aborcji do konstytucji.
„Tak, to poważny problem. Nie wiem, co będzie oznaczać dla społeczeństwa zapisanie prawa do aborcji w konstytucji. Bylibyśmy praktycznie jedynym krajem na świecie, który zapisałby takie prawo w swojej konstytucji. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, gdzie liczba aborcji rośnie każdego roku. Jest ona dwukrotnie wyższa niż w Niemczech i nie sądzę, aby zapisanie w konstytucji wolności dostępu do aborcji zlikwidowało fakt, że jest to zawsze tragedia” – wskazuje abp Pierre d’Ornellas.
W przeciwieństwie do Francji, w innych krajach europejskich w ostatnim czasie zaostrzono przepisy dotyczące aborcji. Jak podaje „The Guardian”, rząd Węgier nakazał kobietom „wsłuchiwanie się w bicie serca płodu”, zanim będą mogły dokonać aborcji.
We Włoszech aborcja jest legalna od 1978 r., jednak wielu ginekologów sprzeciwia się jej przeprowadzania. Premier kraju Giorgia Meloni stwierdziła niedawno, że prawo pozostanie niezmienione.
W przeciwieństwie do Francji, w innych krajach europejskich obserwujemy ostatnio tendencję do zaostrzania przepisów dotyczących aborcji. Według informacji „The Guardian”, rząd Węgier wprowadził nowe przepisy, które obligują kobiety do wsłuchiwania się w bicie serca nienarodzonego dziecka przed dokonaniem aborcji.
We Włoszech aborcja jest legalna od 1978 roku, jednak wielu ginekologów w kraju sprzeciwia się jej przeprowadzaniu. Premier Włoch, Giorgia Meloni, niedawno oświadczyła, że obecne prawo aborcyjne pozostanie niezmienione. To pokazuje, że w różnych częściach Europy obowiązują różne podejścia i przepisy dotyczące tego kontrowersyjnego zagadnienia.
Wpisanie prawa aborcyjnego do konstytucji stanowi zagrożenie dla życia poczętego i jest sprzeczne z zasadami etycznymi. Życie zaczyna się już w chwili poczęcia i ma nienaruszalną wartość. Życie nienarodzonego dziecka jest chronione i nie może być podważane przez decyzje większości. W referendum narusza się prawa jednostki do życia.
JB
Źródło: dorzeczy.pl