W 25. tygodniu życia Twojego dziecka możesz zauważyć indywidualne cechy jego osobowości.
Twoje dziecko mierzy już 34 cm, a jego waga wynosi 950 g. Badania wykazują, że możliwa jest komunikacja z dzieckiem w tym okresie życia płodowego oraz obserwacja jego cech i preferencji.
Co się dzieje w 25. tygodniu ciąży?
Bardzo intensywnie rozwija się mózg. Sieć połączeń nerwowych wciąż gęstnieje. Zaczynają powstawać komórki glejowe (są obok komórek nerwowych drugim składnikiem tkanki nerwowej). Chronią i wspomagają odżywianie komórek nerwowych, a także tworzą na nich osłonki mielinowe, przyspieszające przekazywanie impulsów.
Ciałko dziecka wygładza się i zaokrągla dzięki podściółce tłuszczowej.
Jego ruchy są coraz bardziej celowe. Zaobserwowano, że dziecko w tym wieku potrafi dostosować swą aktywność do dźwięków – np. skacze w rytm uderzeń bębna.
Małe „ja”
Już teraz możesz rozpoznać dominujące cechy charakteru dziecka. Zaobserwuj, czy jest raczej spokojne i rusza się rzadko? Czy silnymi uderzeniami daje Ci znać, gdy czuje dyskomfort? Badania prowadzone przez Fels Research Institute w Yellow Springs (Ohio) potwierdziły, że zmiana rytmu serca spowodowana silnymi dźwiękami jest osobistą reakcją dziecka. Na jej podstawie można wskazać konkretny typ osobowości. Na osobowość składają się cechy uwarunkowane genetycznie (temperament) oraz wzorce reakcji i zachowań, które ukształtowały się w określonym środowisku. Ma to miejsce już teraz, w życiu prenatalnym. Te wzorce reakcji, zwane imprintami, mogą towarzyszyć w późniejszym życiu Twojego dziecka. Dlatego już na tym etapie warto dbać o stworzenie mu jak najlepszego środowiska do rozwoju – przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i więzi.
Zaobserwowano, że dziecko w tym wieku potrafi dostosować swą aktywność do dźwięków – np. skacze w rytm uderzeń bębna.
Bądź spokojna, mamo
Dla kształtowania osobowości dziecka duże znaczenie mają Twoje emocje – to, co przeżywasz i jak sobie z tym radzisz. Każda emocja to określony zestaw hormonów, które z Twoją krwią docierają do dziecka. W ten sposób jego mózg przyzwyczaja się do określonych hormonów, co staje się biologicznym podłożem jego samopoczucia. Dlatego tak ważny jest Twój dobrostan, umiejętność relaksu, odprężenie po stresie. A także pozytywne nastawienie do dziecka – Twoje i jego taty. Każda Twoja dobra, akceptująca myśl jest przez nie odczuwana. To tak jakbyś wykąpała je w hormonach szczęścia.
Więcej o wpływie stresu i o tym, jak sobie z nim radzić, przeczytasz tu.
Daj mi bezpieczeństwo
Co możesz zrobić oprócz tego, że starasz się dbać o siebie? Poczucie bezpieczeństwa możesz kształtować dzięki komunikacji z dzieckiem (przeczytaj więcej). Już teraz możesz się wsłuchiwać w jego potrzeby – dziecko, które wie, że ma wrażliwego, wsłuchanego w nie opiekuna, czuje się bezpieczniej. Bądź wrażliwa na sygnały płynące od dziecka. Czy np. jego gwałtowny ruch nie świadczy o tym, że zbyt długo przebywasz w tej samej pozycji? Może jest za głośno? A może potrzebujecie spaceru i dotlenienia? Daj sobie i dziecku czas, by „wsłuchiwać się” w nie: jak się może czuć? Czego potrzebuje? Ćwiczysz w ten sposób intuicję i empatię, które bardzo przydadzą Ci się, gdy maleństwo już się narodzi.
Jak się czujesz, mamo?
Jesteś już w początkach trzeciego trymestru. Być może zrobiłaś się zapominalska i rozkojarzona – to normalne i przejściowe. Możesz czuć, że rzeczy lecą Ci z rąk, a Ty jesteś niezgrabna, jakby każda ręka i noga żyła swoim życiem. Częściowo tak właśnie jest – winę za to ponosi relaksyna. To hormon, który rozluźnia połączenia kostne, wiązania macicy oraz stawy. Dzięki niemu Twoje dziecko będzie w stanie przecisnąć się przez kanał rodny. Ty jednak musisz podwójnie uważać, aby nie stracić stabilności. Kolejną, raczej zabawną zmianą, którą zauważysz wraz z powiększającym się brzuchem, będzie wystający pępek. I Twoje kości, i pępek wrócą po ciąży na swoje miejsce.
Jak zawsze pamiętaj o diecie i odpowiedniej porcji ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz dodatkowo wspomóc rozwój dziecka, polub taniec. Zwłaszcza spokojny, rytmiczny i kołyszący. Pozytywnie wpłynie on na receptory równowagi w mózgu maleństwa.
Wiek Twojego dziecka może się nieznacznie różnić od wyliczonego w gabinecie lekarskim. Lekarz liczy od daty Twojej ostatniej miesiączki. My liczymy od poczęcia. Między tymi dwoma datami może być około dwóch tygodni różnicy.
Magdalena i Marek Urlichowie
Bibliografia:
W. Fijałkowski, Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia, Częstochowa 2002
Z. Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Kochane od poczęcia. Rozwój dziecka w łonie matki, Lublin 2018
D. Kornas-Biela, Wokół początku życia ludzkiego, wyd. 2 uzup., Warszawa 2002
M. Karolczuk-Kędzierska i in., Matka i dziecko, wyd. Kluszczyński, Kraków 2006