Idea dnia, w którym wspomina się dzieci zmarłe przed urodzeniem, wywodzi się z USA, gdzie w 1988 r. po raz pierwszy obchodzono takie wspomnienie. Inicjatywa ta dotarła do Polski w roku 2004 i zyskała swą rodzimą nazwę Dnia Dziecka Utraconego.
Dzień Dziecka Utraconego jest wyjątkową okazją do celebrowania w społecznościach lokalnych prawdy o godności osobowej i dziecięctwie człowieka umierającego w stadium prenatalnym. Dla uczestników modlitewnych spotkań i wydarzeń kulturalnych tego dnia pozostaje poza wszelką wątpliwością fakt, iż w niepowodzeniu położniczym osieroceni rodzice nieodwracalnie tracą dziecko, którego życie zamknęło się w tak krótkim czasie rozwoju prenatalnego. Dla rodziców terminy embrion czy płód są jedynie określeniami wczesnych etapów życia dziecka, które przez fakt poczęcia uczyniło ich rodzicami. Są bowiem świadomi, że już od poczęcia noszą tożsamość ojca i matki.
Obchodom Dnia Dziecka Utraconego często towarzyszy sprawowanie pogrzebów dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z organizacji pogrzebu rodzinnego. W ten sposób społeczność pragnie dopełnić ostatniej posługi wobec zmarłych dzieci w imieniu rodziców, którym różnorakie okoliczności uniemożliwiły pochowanie dziecka w grobie rodzinnym lub którym po ludzku zabrało odwagi, by wobec najbliższego środowiska potwierdzić liturgią pogrzebu godność osobową człowieka w prenatalnym wieku rozwojowym.
Tym niemniej dzień ten jest przede wszystkim wezwaniem i stosowną okazją do przywrócenia właśnie w rodzinie zmarłego dziecka pamięci o jego osobie i do nawiązania z nim relacji duchowej, jeśli dotychczas tego nie uczyniono. Każde ze zmarłych w okresie prenatalnym dzieci ma bowiem własną, choć krótką, to jednak niepowtarzalną biografię, która na zawsze wpisała się w historię ich rodzin.
W Dniu Dziecka Utraconego rodzice mają okazję włączyć zmarłe przed laty dziecko w przestrzeń pamięci rodziny i uczynić je na nowo obecnym w relacjach rodzinnych. Podczas sprawowanych nabożeństw rodzice mają możliwość dokonania aktu zawierzenia utraconego dziecka Bożemu Miłosierdziu, wyrażenia nadziei na zbawienie dzieci umierających bez chrztu, a nade wszystko podziękowania samemu dziecku za piękno jego dziecięcego życia, którego rozegrało się zaledwie w kilkunastu bądź kilkudziesięciu dniach od poczęcia.
15 października odbędą się Diecezjalne Obchody Dnia Dziecka Utraconego. O godz. 18.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie zostanie odprawiona Msza święta dziękczynna za dar życia połączona z zawierzeniem zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu. Rodzice przyniosą ze sobą świece oraz karty z zapisanym imieniem i nazwiskiem dziecka. Imiona dzieci będą wpisane do Księgi Dzieci Utraconych. Po Mszy św. rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas Adoracji zostanie wykonany utwór: Jutrznia za Nienarodzonych w wykonaniu Orkiestry i Chóru pod dyrekcją Pawła Bębenka dyrygenta, wokalisty i kompozytora muzyki liturgicznej.