„Odrzucenie przez polski Trybunał Konstytucyjny dopuszczalności przerywania ciąży ze względu na przesłanki embriopatologiczne jest słuszną decyzją, która wynika z konstytucyjnych gwarancji godności każdego człowieka” – przyznaje niemiecki konstytucjonalista prof. Christian Hillgruber.
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata dotycząca aborcji w Polsce. Została zorganizowana przez trzy europejskie komisje: Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM). Podczas debaty przemawiała m.in. Marta Lempart, która wezwała Komisję Europejską oraz Parlament do zdecydowanego działania wobec Polski. Na atak na Polskę odniósł się europoseł Patryk Jaki: „Szanowni państwo, mówicie często o praworządności. Pamiętajcie państwo, że praworządność to jest przede wszystkim działanie w granicach prawa i przestrzeganie prawa”. Patryk Jaki zaznaczył, że Parlament Europejski nie ma prawa zajmować się kwestią dostępności aborcji w krajach członkowski UE: „Bezczelnie łamiecie prawo i dobrze o tym wiece. Mówicie, że gender i aborcja są zapisane w traktatach. Który konkretnie punkt? –zapytał europoseł.
Głos w tej sprawie postanowił zabrać wykładający prawo konstytucyjne i wyznaniowe na uniwersytecie w Bonn prof. Christian Hillgruber. Na łamach niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przypomina: „Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego dobitnie przypomina nam o tym, że zgodnie z konstytucją, która przyznaje każdej i każdemu taką samą godność i takie samo prawo do życia, niepełnosprawność danego człowieka – nawet bardzo daleko idąca – nigdy nie może zostać prawnie uznana za powód do tego, by przed narodzeniem położyć kres jego życiu”. – podkreślił
Zaznaczył, że polski TK oparł się na stanowisku, że „życie ludzkie stanowi wartość w każdej fazie jego rozwoju”, co wynika z konstytucyjnych gwarancji przyrodzonej i niezbywalnej godności każdego człowieka, która jest z kolei źródłem jego wolności i praw. Oznacza to, że również nienarodzone dziecko, jako osoba ludzka, ma prawo do niezbywalnej godności i wiążących się z nią praw, w tym prawa do życia – pisze niemiecki prawnik.
To pierwsza publiczna opinia, która pojawiła się w niemieckich mediach, które do tej pory krytykowały polski Trybunał Konstytucyjny.
Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny opublikował pod koniec stycznia uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka. Wyrok tego samego dnia został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Uzasadnienie to wywołało ostrą reakcję środowisk lewicowych i feministycznych, które protestowały na ulicach polskich miast.
JB
Źródło: wPolityce.pl