W 29. tygodniu mózg Twojego dziecka kończy ważny etap rozwoju – produkcję komórek substancji szarej.
Twoje dziecko ma około 39 cm długości. Dynamicznie przybiera na wadze. W 29. tygodniu waży około 1600 g. Skok wagi w stosunku do poprzedniego tygodnia to 300 g. To dlatego, że dzieciątko gromadzi coraz więcej tkanki tłuszczowej.
Co się dzieje w 29. tygodniu ciąży?
Następuje przełom w budowie mózgu maluszka – dopełnia się liczba komórek zwojowych szarej substancji mózgu. Od tej pory nie będą powstawały nowe. Natomiast te, które z jakichś powodów ulegną zniszczeniu, nie będą odtworzone. Nie oznacza to jednak dojrzałości mózgu (właściwie to nawet mózgu nastolatka nie można określić jako dojrzały). Poszczególne części mózgu ciągle doskonalą swoje funkcje. Coraz dojrzalsze są włókna nerwowe. Poprawia się komunikacja między mózgiem a bardziej oddalonymi częściami ciała. Swoje funkcje doskonali kora mózgowa. Może już być podłożem świadomości. Działanie pamięci, nabieranie nawyków, uczenie się, przeżywanie emocji – wszystko, co można zaobserwować u dziecka na tym etapie, dzieje się dzięki rozwijającej się korze mózgowej. Coraz wyraźniej widać zdolność dziecka do reagowania na różne bodźce. Zaczyna przejawiać nie tylko odruchy bezwarunkowe, ale też wyuczone. 29. tydzień życia to czas, kiedy rozpoczyna się specjalizacja półkul mózgowych. Zauważono np., że lewa półkula przyjmuje dźwięki mowy, a prawa muzykę. Zazwyczaj lewa półkula jest lepiej ukrwiona, a co za tym idzie – lepiej odżywiona i dotleniona.
Na tym etapie dziecko przeżywa cztery stany pobudzenia – sen: głęboki i aktywny oraz czuwanie: spokojne i aktywne.
Dziecko mniej się rusza, bo mam coraz mniej miejsca. Za to jego aktywność może być bardziej dotkliwa. Choć płuca ciągle nie są dojrzałe, mogłoby się przystosować do życia „na zewnątrz”.
Jeśli dziecko długo jest „cicho”, możesz spróbować zmienić pozycję, zjeść coś słodkiego albo postukać delikatnie palcem w jego plecki. Ale nie niepokój się na zapas – dziecko może głęboko spać.
Jak się czujesz, mamo?
W 29. tygodniu ciąży wraz z dzieckiem możesz szybciej przybierać na wadze – nawet pół kg tygodniowo. Prawdopodobnie ważysz około 10 kg więcej niż przed ciążą. Powiększa się dyskomfort spowodowany aktywnością dziecka, także ze względu na jego ułożenie. Możesz czuć ucisk główki lub pleców dziecka w dole kręgosłupa.
Być może odczułaś już skurcze przepowiadające – Braxtona-Hicksa. To delikatne skurcze, które nie przypominają jeszcze porodowych. Możesz je odczuwać jako napięcie, twardnienie czy „stawianie się” brzucha. Rzadko bywają silniejsze – przypominają wtedy ból brzucha w czasie miesiączki. Pierwsze mogły się pojawić nawet w 20. tygodniu ciąży. Jeden skurcz trwa zazwyczaj od 30 s do dwóch minut. Ich zadaniem jest trening macicy przed porodem, a także rozluźnienie szyjki macicy. W bardzo nielicznych przypadkach powodują one skracanie się szyjki macicy. Gdyby tak się działo, powie ci o tym lekarz. Skurcze Braxtona-Hicksa są normalnym zjawiskiem – nie mają wpływu na termin porodu. Nie bój się też, że pomylisz je ze skurczami porodowymi: są o wiele mniej intensywne i nieregularne.
Porozumienie
Być może zauważyłaś, że stany emocjonalne dziecka i Twoje są wzajemnie powiązane. Dziecko może niepokojem reagować na Twój stres, a uspokaja się, gdy Ty się relaksujesz. Możesz odczuwać napięcie, gdy zbyt długo nie czujesz ruchów dziecka, a odprężasz się, gdy ono daje o sobie znać. Jeśli dziecko długo jest „cicho”, możesz spróbować zmienić pozycję, zjeść coś słodkiego albo postukać delikatnie palcem w jego plecki. Ale nie niepokój się na zapas – dziecko może głęboko spać. Może jest upał albo niskie ciśnienie? Jeśli Ty jesteś bardziej śpiąca w takie dni, nie dziw się maleństwu.
Dobre słowo dla mamy
W wyrażeniu radości i pełni kobiecości albo w przezwyciężeniu lęków, których teraz doświadczasz, mogą pomóc Ci afirmacje. To zdania, które mówisz sama do siebie, a dotykają jakiegoś ważnego aspektu. Np.: „Jestem piękna i pociągająca”, „Moje ciało jest silne, by donosić moje dziecko”, „Dam sobie radę”, „Poród jest bezpieczny”. Wymyśl zdanie, które będzie najlepszą odpowiedzią na Twój obecny stan czy lęk, i powtarzaj je sobie sama. Poczuj, jak to zdanie pomaga Ci się zrelaksować, poczuć piękną i silną. Jak rodzi się w Tobie zaufanie we własne siły i mądrość natury.
Wiek Twojego dziecka może się nieznacznie różnić od wyliczonego w gabinecie lekarskim. Lekarz liczy od daty Twojej ostatniej miesiączki. My liczymy od poczęcia. Między tymi dwoma datami może być około dwóch tygodni różnicy.
Magdalena i Marek Urlichowie
Bibliografia:
- Fijałkowski, Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia, Częstochowa 2002
- Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Kochane od poczęcia. Rozwój dziecka w łonie matki, Lublin 2018
- Kornas-Biela, Wokół początku życia ludzkiego, wyd. 2 uzup., Warszawa 2002
- Karolczuk-Kędzierska i in., Matka i dziecko, wyd. Kluszczyński, Kraków 2006