Mózg dziecka w 27. tygodniu życia przypomina w zapisie EEG mózg noworodka. Rozwija się pamięć – silne bodźce mogą pozostawić w niej ślad.
Twoje dziecko mierzy już 37 cm, waży 1200 g. To czas intensywnego wzrostu a także coraz większej sprawności układu nerwowego.
W centrum dowodzenia
Mózg Twojego dziecka dojrzewa bardzo intensywnie. Zapis fal mózgowych w EEG, który obrazuje aktywność jego poszczególnych części, jest już bardzo podobny do zapisu fal mózgowych noworodka. Powstały już wszystkie rodzaje komórek mózgowych a także sześć warstw kory mózgowej. Specjalizują się ośrodki – mowy, wzroku, słuchu, powonienia i ruchu. Już na tym etapie silne bodźce pozostawiają ślad w pamięci dziecka. Te najwcześniejsze doświadczenia staną się podłożem, na którym powstaną jego odruchy warunkowe, czyli wyuczone.
Co się dzieje w 27. tygodniu ciąży?
Twoje dziecko słyszy już tak dobrze, że bez problemu rozpoznaje Twój głos, który może działać na nie kojąco i relaksująco. Bobas ciągle rośnie i gromadzi tkankę tłuszczową. Dzięki temu nie jest już tak podatny na zmiany temperatury. Rosną mu włosy i twardnieją paznokcie. W tym czasie zanika delikatny meszek, który do tej pory pokrywał całe ciałko.
Ponieważ rosnące dziecko ma coraz mniej miejsca w jamie macicy, trudniej mu fikać koziołki. Wciąż jednak może przekręcać się i ruszać kończynami. Wykonuje też precyzyjne ruchy mimiczne – marszczy czoło, otwiera oczy, robi zeza, wykrzywia usta, ssie kciuk, zamyka i otwiera buzię, kaszle. Miewa czkawkę, którą odczuwasz jako rytmiczne podskakiwanie, zaciska piąstki. Na tym etapie wypija 15–40 ml płynu owodniowego na godzinę. Prawdopodobnie jest to spowodowane odczuciem głodu. Połykanie wód płodowych stymuluje pracę układu pokarmowego i nerek. Wody są wymieniane co cztery godziny, dzięki czemu maleństwo ma stale dostęp do świeżych substancji odżywczych.
Wody płodowe są wymieniane co cztery godziny, dzięki czemu maleństwo ma stale dostęp do świeżych substancji odżywczych.
Jak się czujesz, mamo?
Czy rosnący brzuszek bardzo daje Ci się we znaki? Więcej o dolegliwościach III trymestru przeczytasz tu i tu. Może zauważyłaś, że na Twoim brzuchu pojawiła się brązowawa kreska, idąca w górę i w dół od pępka? To tzw. linea nigra. Powstaje w miejscu rozchodzenia się mięśni brzucha, który się powiększa. Nie martw się – w kilka dni lub tygodni po porodzie zniknie.
Pamiętaj o diecie, wykonaj konieczne badania i nie rezygnuj z ruchu oraz spacerów na świeżym powietrzu.
Pomysł na kontakt
Choć poczucie tożsamości Twojego dziecka będzie się kształtować na długo po jego narodzinach, już teraz możecie podjąć próby komunikacji. Ola, jedna z mam opowiada o tym w ten sposób:
„Od czasu poczęcia utrzymujemy ze sobą kontakt. Początkowo było to porozumiewanie się myślne. Wyraźne odczuwanie ruchów sprawiło, że zaczęliśmy kontaktować się przez powłoki brzuszne. Dotykałam maluszka w określonym miejscu i prosiłam go, by – jeśli mnie czuje – dał jakiś znak. Przy pierwszych próbach dzidziuś milczał. Z czasem zaczął dawać o sobie znać delikatnym poruszeniem lub kopnięciem. Początkowo myślałam, że to jedynie zbieg okoliczności. Uważałam, że dzidziuś jest zbyt mały, by rozmawiać ze mną w ten sposób. Jednak z czasem upewniłam się, że to nie przypadek. Przed tygodniem, gdy zbliżał się 28. tydzień jego życia, zaszło coś nowego. Gdy głaskałam go całą dłonią na większej powierzchni i jednocześnie mówiłam do niego, zaczynał się poruszać, dając mi odczuwać swoje zadowolenie. Gdy bardzo delikatnie drapałam palcem w jednym miejscu i posyłałam myśl: Jestem tu – jestem tam, wystawiał lub kopał nóżką, to znów trącał rączką. Na dany sygnał była konkretna reakcja, różna w zależności od rodzaju posyłanego bodźca. Czułam, że maleństwo mnie rozumie, że jego odpowiedzi nie są przypadkowe”.
Więcej pomysłów na kontakt: tu tu i tu
Wiek Twojego dziecka może się nieznacznie różnić od wyliczonego w gabinecie lekarskim. Lekarz liczy od daty Twojej ostatniej miesiączki. My liczymy od poczęcia. Między tymi dwoma datami może być około dwóch tygodni różnicy.
Magdalena i Marek Urlichowie
Bibliografia:
- Fijałkowski, Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia, Częstochowa 2002
- Kończewska-Murdzek, M. Murdzek-Wierzbicka, Kochane od poczęcia. Rozwój dziecka w łonie matki, Lublin 2018
- Kornas-Biela, Wokół początku życia ludzkiego, wyd. 2 uzup., Warszawa 2002
- Karolczuk-Kędzierska i in., Matka i dziecko, wyd. Kluszczyński, Kraków 2006