Kraków, 22 grudnia 2020 r.
List otwarty do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie projektu ustawy dopuszczającego przerwanie życia dzieci z podejrzeniem wad letalnych oraz zwiększenia pomocy dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością
Szanowny Pan
dr Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Prezydencie,
przedstawiamy Panu publikację pt. „Życie. Bez wyjątków” przygotowaną przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Zabierają w niej głos rodzice opowiadający o nadziei większej niż strach i o miłości silniejszej od lęku. Wszyscy rodzice jednym głosem wskazują na prawo do życia każdego poczętego dziecka.
Zamieszczone w pracy historie potwierdzają, że diagnozy stawiane przez lekarzy nie zawsze się sprawdzają. Dzieci, o których lekarze mówili: „będzie roślinką”, „nic z tego nie będzie”, „trzeba usunąć”, urodziły się zdrowe. Takich historii po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. w mediach społecznościowych pojawiło się w bardzo dużo.
W publikacji znajdują się również wspomnienia rodziców, którym przyszło pożegnać się z dziećmi obciążonymi wadami letalnymi. Nie zdecydowali się jednak na dokonanie aborcji. Kochali swoje dzieci. Możliwość wzięcia je w ramionach i pożegnania się z nimi pomogła im przeżyć żałobę. Z troską pielęgnują w swoich rodzinach wspomnienia o zmarłych dzieciach.
W ostatnim rozdziale zamieściliśmy historie osób dotkniętych syndromem poaborcyjnym. Syndrom jest realnym problemem dotykającym nie tylko kobiety, ale również ojców abortowanych dzieci oraz rodzeństwo nieżyjącego dziecka.
Przekazując Panu wspomnianą publikację, zwracamy się do Pana z apelem o wycofanie fatalnego projektu ustawy, wedle którego polskie prawo zezwalałoby na przerywanie życia dzieci z podejrzeniem wad letalnych. Dzieci te, jak wszystkie inne, mają prawo do życia, choć prawdopodobnie nie doczekają porodu lub umrą wkrótce po nim. Obowiązkiem państwa i ochrony zdrowia jest otoczenie matek i ich dzieci kompleksową opieką. Przypominamy, że zgodnie z art. 39 Kodeksu Etyki Lekarskiej „Podejmując działania lekarskie u kobiety w ciąży lekarz równocześnie odpowiada za zdrowie i życie jej dziecka. Dlatego obowiązkiem lekarza są starania o zachowanie zdrowia i życia dziecka również przed jego urodzeniem”. Zatem należy traktować zarówno matkę, jak i nienarodzone dziecko jak pacjenta.
Panie Prezydencie, półtora miesiąca temu skierowaliśmy do Pana pismo, w którym zawarliśmy pięć pytań. Czy zechce Pan na nie odpowiedzieć?
- Dlaczego dzieci poddawane procedurze aborcji nie są znieczulane, podczas gdy znieczulanie dzieci do operacji wewnątrzłonowych jest standardową procedurą medyczną? Zapobieganie bólowi należy do podstawowych praw człowieka, przysługujących niezależnie od wieku – z tego powodu opieka należna wcześniakom powinna dotyczyć także płodów – stwierdzili brytyjscy lekarze anestezjolodzy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Best Practice & Research Clinical Anasesthesiology (Vol. 18, nr 2, 2004, s. 205–220).
- Kto miałby przygotować listę wad będących wskazaniem do aborcji wedle Pańskiego projektu?
- Kto weźmie prawną i moralną odpowiedzialność za pomyłki w diagnostyce, kiedy abortuje się dziecko PODEJRZANE o chorobę, a w rzeczywistości było ono zdrowe?
- Od którego momentu miałoby zostać przyznane bezwarunkowe prawo do życia dla wszystkich dzieci, także tych chorych, jeśli kryterium tym nie miałoby być poczęcie?
- Postuluje Pan aborcję dla dzieci PODEJRZEWANYCH o choroby, które „prowadzą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka”? Co oznacza „niechybnie i bezpośrednio”? Innymi słowy – jak długo dziecko będzie musiało przeżyć po porodzie, aby nie zostało skazane na śmierć? Tydzień, miesiąc, rok…?
Potrzebujemy prawa, które chroni życie dzieci nienarodzonych, oraz realnego finansowego wsparcia dla osób wychowujących chore dzieci i instytucji, które pomagają rodzicom, którzy usłyszeli niekorzystną diagnozę prenatalną. Należą do nich m.in. hospicja perinatalne. Utrzymanie prawa, które chroni życie najsłabszych osób, pozwoli nam jako społeczeństwu w dłuższej perspektywie zadbać również o zdrowie psychiczne dorosłych osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców wychowujących dzieci obciążone różnymi wadami.
Z poważaniem,
Wojciech Zięba
prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka