Rzecznik prasowy Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim napisał na swoim prywatnym koncie społecznościowym Twitter, że nienarodzone dziecko nie jest człowiekiem, więc nieważne, co się z nim stanie. Ten kontrowersyjny wpis wywołał w sieci wielkie oburzenie.
Płód nie jest człowiekiem, więc who cares? Mogą nawet robić z płodów farsz do pierożków, co za różnica?” – napisał w sieci rzecznik Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim Samuel Nowak. Wpis został rozpowszechniony w sieci przez szczecińskiego radnego Dariusza Mateckiego, szefa Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu.
„Prawie 40-letni facet z Partii Razem sugeruje robienie farszu do pierożków z ludzkich płodów, z dzieci. Panie Adrian Zandberg, popiera Pan takie kulinarne rozwiązania?” – zastanawiał się Dariusz Matecki. Szczeciński radny zwrócił się również do Uniwersytetu Jagiellońskiego z zapytaniem, czy osoba zamieszczająca tego rodzaju wpisy może być rzecznikiem prasowym jednego z instytutów tej uczelni.
Do wpisu Samuela Nowaka odniósł się Uniwersytet Jagielloński na swoim portalu społecznościowym:
„Władze UJ z oburzeniem przyjęły wpis pracownika zamieszczony na jego prywatnym koncie w serwisie społecznościowym Twitter. Nie jest to stanowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego, a prywatny pogląd wyrażony przez naszego pracownika. Pan Samuel Nowak został wezwany do złożenia pilnych wyjaśnień przed swoim bezpośrednim przełożonym – dyrektorem Instytutu Psychologii UJ. W przyszłym tygodniu zostaną podjęte stosowne decyzje w przedmiotowej sprawie” – zapowiedział Uniwersytet Jagielloński
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wystosowało apel, w którym domaga się odsunięcia dr. Samuela Nowaka z funkcji rzecznika prasowego Instytutu Psychologii. Stowarzyszenie rozumie, że wpis dr Nowaka nie jest stanowiskiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak jako pracownik naukowy Uczelni, „winien jest zawsze i wszędzie postępować godnie, w niczym nie uwłaczając ani Uczelni, ani imieniu Jej doktora” (z przysięgi doktorskiej UJ).
W specjalnym apelu skierowanym do Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwrócono uwagę, że ta bulwersująca wypowiedź ma nie tylko wymiar aksjologiczny, ale też i prawny: „Już w 1997 r. Trybunał Konstytucyjny, któremu przewodniczył prof. dr hab. Andrzej Zoll, stwierdził, że „Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. Brak jest bowiem dostatecznie precyzyjnych i uzasadnionych kryteriów pozwalających na dokonanie takiego zróżnicowania w zależności od fazy rozwojowej ludzkiego życia. Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej” (Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 maja 1997 r. K 26/96). Polska Konstytucja wprost stanowi, że godność człowieka jest nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych (art. 30).
Stowarzyszenie załączyło do apelu zbiór cytatów z literatury naukowej, popularnej, a nawet z podręczników dla dzieci, które wbrew opinii dr. Samuela Nowaka jednoznacznie wskazują, że płód ludzki jest jednak człowiekiem.
Kontrowersyjny wpis rzecznika prasowego Instytutu Psychologii naruszył Akademicki Kodeks Wartości UJ. Nie możemy godzić się na powszechną akceptację komentarzy, które uwłaczają godności życia ludzkiego.
JB