Każdy człowiek od poczęcia do naturalnej śmierci ma prawo do życia. Pozytywnie mówmy o życiu. To przesłanie konferencji, która odbyła się w Krakowie.
Konferencja popularno-naukowa„Jak mówić dziś o aborcji? 30 lat prawnej ochrony życia w Polsce” odbyła się w auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wśród prelegentów byli naukowcy i działacze pro-life, którzy – podsumowując trzy ostatnie dekady ruchu pro- ‑life w Polsce i doceniając osiągnięcia tego czasu – wskazywali zadania na przyszłość.
Ksiądz dr hab. Antoni Świerczek, profesor i prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, podkreślił, że jako ludzie wierzący nie możemy się bać mówić językiem„Evangelium vitae”, Ewangelii życia, czyli językiem pozytywnym, ukazującym wartość ludzkiego życia. Przypomniał wydarzenie, które miało miejsce kilka miesięcy po ukazaniu się tego dokumentu, w czasie konferencji w Rzymie pt.„Evangelium vitae”.
„Było bardzo wiele różnych wystąpień naukowych i nie zapomnę wystąpienia osoby, którą wszyscy myślę – doskonale – znacie, pani dr Wandy Półtawskiej. Ona w Auli Pawła VI wobec zgromadzonych kardynałów, teologów z całego świata powiedziała tak: „Przestańcie mówić aborcja, mówcie zabicie człowieka w łonie matki; przestańcie mówić embrion, mówcie to jest człowiek, osoba ludzka; przestańcie mówić płód, bo to nie jest komórka, to jest osoba ludzka”. Nikt nie dostał takich owacji w czasie całego kongresu jak pani doktor za te kilka słów ‑wspominał ks. dr hab. Antoni Świerczek.
„Mówmy i miejmy odwagę mówić językiem pozytywnym, mówmy o życiu, a aborcja wtedy wyjdzie jeszcze bardziej jaskrawo jako coś, co niszczy życie” – akcentował.
Debata skupiła się na trzech obszarach: historii i prawa, medycyny i społeczeństwa oraz mediów.
Przeciwko człowiekowi
Ksiądz prof. dr hab. Tadeusz Biesaga (UPJPII) przestrzegał przed ruchami, które wspierają zabijanie nienarodzonych dzieci, w tym ruchami antydemograficznymi i ekologicznymi. Jak zauważył, one wszelkimi sposobami, metodami dążą do zahamowania prokreacji, ograniczenia dzietności z motywacji:„by ratować przyrodę”. ‑Niebezpiecznym ruchem jest też genderyzm, popierany również dlatego, że jest nieprokreacyjny – dodal. Ostrzegał przed klasizmem. Wskazywał, że musimy cały czas przezwyciężać mentalność marksistowską, komunistyczną, opierającą się na walce klas.
„Klasista używa przemocy. Jakaś grupa się gromadzi i decyduje o śmierci innej grupy. Feminizm klasistyczny, który głosi aborcję, to jest klasizm przemocy. Nazwałem tę klasę feministyczną, ale są też w niej i mężczyźni. Jest to klasizm urodzonych względem słabszych nieurodzonych” – wyjaśnił ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga.
Wzywał do odrzucenia propagandy postmarksistowskiej i do podejmowania działań humanistycznych. „Każdy człowiek ma swoją godność z natury, nie nadaną. Żadne państwo godności nie nadaje, tylko ją mamy z natury i mamy przez to prawo do życia” – akcentował ksiądz profesor. Jako bardzo niebezpieczne wskazał też próby legalizacji prawa do „zdrowej reprodukcji”.
„Chcę zaznaczyć, że jeśli prawo do zdrowej reprodukcji będzie zalegalizowane w Polsce czy gdziekolwiek, to będzie oznaczało, że chore dziecko nie ma prawa się urodzić. A więc eugenizm może wrócić przez zalegalizowanie prawa do„zdrowej reprodukcji”, czyli prawa do tego, że może się urodzić tylko zdrowy człowiek” ‑zwrócił uwagę.
Państwo musi pomóc!
Wielkim sukcesem był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności tzw. aborcyjnej przesłanki eugenicznej. Jednak państwo polskie wciąż nie otacza należytą pomocą rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. O tym, że ciężar i koszty wychowania niepełnosprawnych dzieci są w dalszym ciągu w zdecydowanej większości przerzucane na rodziców, mówił Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Najważniejszym postulatem, który jest w tej chwili zgłaszany przez środowiska osób z niepełnosprawnościami, jest zniesienie zakazu pracy dla opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Opiekunowie nie mogą pracować na umowie o pracę, zlecenie, dzieło. Nie mogą pro- wadzić gospodarstwa, nie mogą odebrać nagród – akcentował Wojciech Zięba,
Konferencja„Jak mówić dziś o aborcji? 30 lat prawnej ochrony życia w Polsce” odbyła się w ramach wydarzeń przygotowanych z okazji 30. rocznicy odrzucenia przez polski parlament stalinowskiej ustawy o aborcji na żądanie.
Źródło: „Nasz Dziennik”