Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka 19 maja świętowało jubileusz XX-lecia. „Trwajcie w wielkim dziele miłości, które od Boga pochodzi i do człowieka prowadzi” – mówił podczas Mszy św. Metropolita Krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.
Trwajcie w dziele miłości
Jubileusz XX-lecia Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP Sióstr Felicjanek w Krakowie, której przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. W homilii skierowanej do wiernych stwierdził, że nie wolno nigdy ulegać kłamstwom, które mówią, że człowiek jest tylko zlepkiem komórek, zygotą. Chrześcijanin wie, kto jest jego bratem i kocha go miłością ofiarną, zdolną do poświęceń. Taka miłość może narażać się światu, jednak nauczał jej sam Jezus. „Wiemy, że przychodzi nam zmagać się o życie brata w cywilizacji śmierci, która zmierza do samozagłady. My na przekór temu mamy budować cywilizację miłości. Tej miłości, która jest z Boga dla drugiego człowieka” – mówił Metropolita w homilii. Ksiądz Arcybiskup przypomniał także, że Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę, błogosławiąc ich miłości i płodności. Chrześcijanie powinni wszędzie i za wszelką cenę budować cywilizację miłości, ukazując piękno życia rodzinnego. „Możemy cierpieć z powodu przemożnej cywilizacji śmierci, ale musimy pokonywać ją siłą miłości, która płynie z wysoka, od samego Boga, który jest miłością – powiedział ks. Arcybiskup.
Na zakończenie jubileuszowej Mszy św. ks. abp Marek Jędraszewski wyraził wielką wdzięczność dla działalności Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. „Jesteśmy wszyscy przekonani, że właśnie tego rodzaju działalność, w sposób szczególnie widoczny dla świata, ale też bardzo skuteczny, buduje cywilizację miłości. Buduje zaczątek tego nowego porządku, który swoją pełnię osiągnie w czasach ostatecznych, w czasach, o których dziś słyszeliśmy w Apokalipsie. Drodzy bracia i siostry! Trwajcie w wielkim dziele miłości, które od Boga pochodzi i do człowieka prowadzi”.
List od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr. Andrzeja Dudy
Warszawa, 19 maja 2019 roku
Organizatorzy i Uczestnicy jubileuszowych obchodów
Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Krakowie
Ekscelencjo Księże Arcybiskupie!
Czcigodni Kapłani, Bracia i Siostry Zakonne!
Szanowne Panie i Szanowni Panowie!
Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na obchody 20-lecia Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Z okazji jubileuszu gratulacje, słowa uznania i wdzięczności kieruję do wszystkich osób i instytucji zaangażowanych i wspierających działalność Stowarzyszenia. Dziękuję za promowanie postaw opartych na szacunku i godności przysługujących każdemu człowiekowi od poczęcia do naturalnej śmierci. Dziękuję też za aktywną troskę i wspieranie rodzin znajdujących się w potrzebie, osób samotnie wychowujących dzieci i opiekunów najmłodszych, dotkniętych niepełnosprawnością.
Uważam, że to, jak odnosimy się do najmniejszych i najsłabszych, w tym także jeszcze nienarodzonych, oraz jak odpowiadamy na – często ciche lub w ogóle niewypowiedziane – wołanie o pomoc ich rodziców, jest miarą naszego człowieczeństwa i praktycznym sprawdzianem wierności chrześcijańskiemu dziedzictwu. Chcę Państwu z serca pogratulować i podziękować za to, że swoją służbą, pełnioną z zaangażowaniem i poświęceniem, dają Państwo świadectwo i wzór, który inspiruje do działania inne osoby i środowiska.
Wreszcie, dziękuję Państwu również jako Prezydent Rzeczypospolitej, której Konstytucja stoi na straży obywateli i chroni życie ludzkie, będące jedną z fundamentalnych wartości w polskim prawie, tradycji i obyczajach. Jestem przekonany, że Państwa działalność stanowi ważny i cenny wkład w dzieło budowania społeczeństwa i kultury opartych na pojęciu dobra wspólnego, życzliwości i wzajemnej solidarności.
Sądzę, że dzisiejszym obchodom może towarzyszyć nuta żalu, że nie uczestniczy w nich już zmarły przed rokiem śp. doktor inżynier Antoni Zięba, który był spiritus movens Państwa organizacji i jednym z liderów całego ruchu pro-life w Polsce. Głęboko wierzę jednak, że dla założyciela obecny jubileusz i wszystkie Państwa dokonania byłyby powodem do dumy i radości, a jeszcze bardziej – motywacją do dalszych wytrwałych działań na rzecz bliźnich.
I tego właśnie pragnę dziś życzyć Państwu: by satysfakcja z osiągnięć i wspólne Świętowanie 20-lecia Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka przyniosły wzmocnienie sił duchowych i stały się zachętą do kontynuowana starań dla dobra bliźnich i z pożytkiem dla całego naszego narodu i Ojczyzny.
Z wyrazami szacunku
Andrzej Duda
Działalność edukacyjna Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia
Wystawy – 1700
Ulotki i artykuły edukacyjne w prasie – 16,7 mln szt.
Broszury oprac przez dr. n. med. R. Michalika i czasopismo pro-life „Służba Życiu” – 3 mln egz.
Konkurs im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki – 15 edycji i 20 tys. prac i uczestników
Konkurs Akademicki – 3 edycje i 61 prac
Książka „Ekologia Prokreacji” – 10 tys. egz.
Audycje w radio i TV – 500
Filmy pro-life – 485 tys. egz.
Konferencje i sympozja naukowe – 12
Lobbing, listy imienne i apele – 1,2 mln egz.
Gala obrońców życia
Bezpośrednio po Mszy św., w Kinie „Kijów” odbyła się jubileuszowa gala, którą rozpoczęła premiera czwartej płyty zespołu „Jakubowe Muszelki”, poświęconej w całości rodzinie. Dla młodszych był to czas doskonałej zabawy, a dla starszych okazja do refleksji nad wartością życia. Po występach dzieci, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka Wojciech Zięba, syn zmarłego przed rokiem dr. inż. Antoniego Zięby, podsumował 20 lat istnienia i działalności organizacji. Misją Stowarzyszenia jest troska o ludzkie życie na każdym etapie jego rozwoju, a edukacja jest głównym warunkiem uznania godności każdego nienarodzonego dziecka i przyznania mu bezwarunkowego prawa do życia. Celem Stowarzyszenia, oprócz troski o szacunek dla każdego poczętego dziecka, jest świadczenie adekwatnej pomocy samotnym matkom i ojcom oraz rodzinom wychowującym niepełnosprawne dzieci.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zostało założone w 1999 r. w Krakowie przez dr. inż. Antoniego Ziębę, który do końca swojego życia walczył o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka. Zawsze nawiązywał do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych w Kalwarii Zebrzydowskiej – największego, najistotniejszym orędzia papieskiego, nazwanego „Wezwaniem do modlitwy”. Stowarzyszenie swoją siłę czerpie właśnie z modlitwy. Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia Wojciech Zięba, działalność edukacyjna i pomoc charytatywna znacząco wpłynęły na zmniejszenie liczby dokonywanych aborcji w Polsce. W ostatnich 20 latach organizacja przygotowała najbardziej niesamowite zdjęcia dziecka nienarodzonego w łonie matki. Obiegły one cały świat. Ponadto Stowarzyszenie zrealizowało także 1700 wystaw prezentowanych w szkołach, parafiach, w polskim parlamencie, a nawet w Parlamencie Europejskim. Stowarzyszenie zorganizowało 39 pielgrzymek obrońców życia na Jasną Górę, a aktualnie prowadzi peregrynację figury Matki Bożej Brzemiennej.
Pomoc Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka
Paczki żywnościowe – 3,8 tys.
Wyprawki szkolne – 800
Stała pomoc – 70 rodzin
Pomoc interwencyjna – 1,3 tys.
Podziękowania dla obrońców życia
Z okazji XX-lecia działalności Stowarzyszenie przyznało pięć wyróżnień w dwóch kategoriach: „Przyjaciel Życia” oraz „Cichy Bohater”. Obrońcy życia pragnęli w ten sposób docenić osoby, które całe swoje życie poświęciły ochronie życia i godności najsłabszych istot ludzkich. W pierwszej kategorii wyróżnieni zostali: prof. Wanda Półtawska (lekarz psychiatra, podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, przyjaciółka św. Jana Pawła II, znana z bezkompromisowych wypowiedzi o godności dziecka poczętego. Zajmowała się wpływem przerywania ciąży na psychikę kobiety oraz wpływem postawy antykoncepcyjnej na współżycie małżeńskie i rodzinne), dr n.med. Rafał Michalik (pediatra, swą służbę lekarską wiązał z zaangażowaniem w obronę życia człowieka, dając przykład innym swoją postawą, współtwórca Fundacji Pro Humana Vita i współzałożyciel Małopolskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich), Teresa Król (pedagog i metodyk z powołania, dzięki jej staraniom do polskich szkół zostało wprowadzone wychowanie do życia w rodzinie) i Alicja Grześkowiak (prawnik i polityk, marszałek Senatu RP, współautorka projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego oraz inicjatorka odrzucenia przez Senat nowelizacji z 1996 roku ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, założycielka Fundacji Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu). W drugiej kategorii, „Cichy Bohater”, nagrodę odebrali Anna i Zbigniew Kasprzykowie, rodzice trojga dzieci, w tym niepełnosprawnego Karola. Jest to wzór miłości małżeńskiej i rodzicielskiej, a statuetkę „Cichy Bohater” otrzymali za postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej oraz zaangażowaniu w ochronę życia i godności dzieci nienarodzonych i niepełnosprawnych.
Pod koniec jubileuszowej gali został wyemitowany film pt. „Inżynier”. To krótka opowieść o dr. inż. Antonim Ziębie, założycielu i wieloletnim Prezesie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, który całe swoje życie poświęcił wielkiej misji obrony życia dziecka poczętego.
Joanna Banasik
fot. Katarzyna Kukiełka