Dzieci są kochane, zanim przyjdą na świat – napisał papież Franciszek w Amoris Laetitia. Tą piękną myślą zapraszam Was na drugi Tydzień Modlitw o Ochronę Życia i – jak co tydzień – na kolejny odcinek projektu Life.
„Proponuję (…) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (…) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji” – apelował św. Jan Paweł II.
W odpowiedzi na jego prośbę w 1998 r. polscy biskupi ustanowili Dzień Świętości Życia, który obchodzimy 25 marca. Ale życie jest tak wielkim darem, że szkoda świętować je tylko w jednym dniu! Dlatego po raz drugi zapraszam aż na Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. I niech wszyscy poczują się na niego zaproszeni: mali i duzi, rodzice i wychowawcy, rodzice i dziadkowie, świeccy, siostry zakonne i kapłani. Troska o dzieci nienarodzone, o dobre wychowanie młodzieży, o realną pomoc dla rodzin wychowujących chore dzieci, jest przecież naszą wspólną sprawą.
Tydzień Modlitw o Ochronę Życia to okazja, aby na sprawy pro-life spojrzeć szeroko. Każdego dnia będziemy się modlić w innej intencji. Naszymi myślami chcemy objąć dzieci nienarodzone i ich rodziców, szczególnie gdy otrzymują trudną diagnozę prenatalną. Będziemy się modlić za młodzież, by była wierna chrześcijańskim wartościom, za pielęgniarki, położne, lekarzy i farmaceutów, a także za polityków i dziennikarzy. Chcemy polecać Panu Bogu bardzo konkretne sprawy, dlatego będziemy się też modlić o sprawiedliwość społeczną, przejawiającą się w zwiększeniu wsparcia finansowego dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością.
Tydzień Modlitw o Ochronę Życia rozpocznie się 19 marca, czyli we wspomnienie św. Józefa, najlepszego ziemskiego taty Pana Jezusa, a zakończy właśnie w Dniu Świętości Życia, 25 marca. Zapraszamy do odkrycia na nowo adhortacji Amoris laetitia papieża Franciszka. W Roku Rodziny ustanowionym przez Ojca Świętego będziemy rozważać fragmenty tego dokumentu. Odmówimy też litanię do Świętej Rodziny oraz modlitwę ułożoną przez św. Jana Pawła II i zaczerpniętą z encykliki Evangelium vitae. Ponadto każdego dnia w mediach społecznościowych będą się pojawiać komentarze: rodziców, pro-liferów, wychowawców, dziennikarzy, lekarza, by modlitwą i miłością oraz w oparciu o rzetelną wiedzę budować cywilizację życia. A że modlitwa jest ważna, wiedzą nawet zagorzali zwolennicy aborcji. Z jednej strony wyśmiewają osoby z różańcami, które modlą się przed klinikami aborcyjnymi i nazywają je fanatykami. Z drugiej strony podejmują wszelkie kroki, aby prawnie tej modlitwy zakazać np. w Hiszpanii. Przyznają tym samym, że wbrew temu, co głoszą, wierzą w jej siłę.
Zapraszam też do tego, aby Tygodniowi Modlitw o Ochronę Życia nadać wymiar nie tylko publiczny, ale i prywatny. Dzień Świętości Życia to wspaniała okazja, aby pokazać dzieciom zdjęcia ze ślubu rodziców i powiedzieć, że to od miłości małżeńskiej wszystko się zaczęło. Może w pamiątkach rodzinnych mamy zdjęcia z pierwszych dni po narodzinach naszych dzieci albo fotografie z badań USG? Niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, statusu majątkowego przecież wszyscy chcielibyśmy usłyszeć, że narodziliśmy się z miłości.
Organizatorem Tygodnia Modlitw jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia z Krakowa. Na tę okoliczność wydaliśmy broszurkę z rozważaniami. Można ją bezpłatnie zamówić w naszym biurze lub pobrać ze strony internetowej, do czego zachęcam. W ubiegłym roku w inicjatywę włączyło się ponad 100 tys. osób. Mamy nadzieję, że i w tym roku wiele osób zechce podjąć ten radosny i potrzebny trud.
Tydzień Modlitw o Ochronę Życia jest również zaproszeniem do czynnego włączenia się w działania pro-life na miarę naszych możliwości. Pragniemy, by stał się okazją do refleksji. Zapytajmy siebie samych, czy pomogliśmy innym rodzicom pokochać ich dzieci. Co zrobiliśmy, kiedy w ich oczach widzieliśmy strach? Czy byliśmy oparciem dla swojej koleżanki, znajomej z pracy, sąsiadki, która została matką, choć tego nie planowała? Czy byliśmy życzliwi dla rodzin wielodzietnych? Czy zaoferowaliśmy choćby najmniejsze wsparcie organizacyjne lub finansowe rodzicom, którzy wychowują dziecko z niepełnosprawnością, bo nawet ta najmniejsza pomoc jest lepsza od największego współczucia? Deklaracja: „Nigdy nie dokonam aborcji” to za mało. Naszym zadaniem jest pomóc wszystkim rodzicom w przyjęciu ich dziecka takim, jakie jest. Nawet jeśli z ludzkiego punktu widzenia wydaje nam się, że poczęło się nie w porę.
Zachęcamy do zamawiania bezpłatnych broszur na Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. W świecie, który dzieli dzieci na „chciane” i „niechciane”; w świecie, w którym zabija obojętność i fałszywa litość, wszyscy potrzebujemy na nowo usłyszeć Ewangelię życia.
M G‑N