Zespół Downa. Jak często poruszamy ten temat w kontekście aborcji, niesprawiedliwości społecznej, wad genetycznych, specjalistycznych diet… Zobaczmy te niezwykłe osoby wreszcie w innym świetle.
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze. W tym dniu zastanawiamy się, co możemy zrobić, aby osoby te były jak najszczęśliwsze w naszym społeczeństwie. Jak mówić o zespole? Jak wspierać rodziców? Jak zdrowe dzieci uczyć szacunku, otwartości akceptacji? Niektórzy z nas starają się okazać solidarność z osobami z trisomią 21, ubierając w tym dniu dwie różne skarpety. Takie drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów. Tylko czy słowo „stereotyp” jest na miejscu, gdy poznajemy modelkę, polityka, sportowca albo naukowca z zespołem? Zobaczmy ich wreszcie w innym świetle. Poznajcie kilka naprawdę niezwykłych historii.
Collette Divitto ma 32 lata. Ukończyła publiczny uniwersytet w Południowej Karolinie, gdzie przez 3 lata uczyła się gotować. Mimo dyplomu żadna z rozmów kwalifikacyjnych, na które chodziła przez dwa lata, nie zakończyła się zdobyciem pracy. Collette mogła liczyć tylko na uprzejme odmowy. Ponieważ chciała wejść na rynek pracy, założyła firmę produkującą ciasteczka z jej autorskich przepisów. Stopniowo rozwijała bazę swoich klientów i współpracujących z nią sklepów m.in. dzięki występom w mediach, choćby w CNN, CBS i BBC. Collette zatrudnia obecnie kilkanaście osób i ma nadzieję wykorzystać swoją firmę do zmniejszenia bezrobocia i poziomu ubóstwa wśród osób niepełnosprawnych.
Może teraz aktorka? Amerykanka Jamie Brewer stała się rozpoznawalna dzięki wybitnym rolom w serii American Horror Story. Pracując w teatrze przez ponad dekadę, zyskała międzynarodową sławę, kiedy zadebiutowała w telewizji, grając bohaterkę horroru. Najpierw pilotażowo, potem dołączając do stałej obsady. W wywiadzie przeprowadzonym krótko po emisji pierwszego sezonu serialu, Jamie powiedziała: „Najtrudniejsze jest dla mnie granie osoby, która nie zawsze jest akceptowana przez społeczeństwo i własną matkę. To dla mnie nowe wyzwanie”. Jamie pracowała też przy wielu programach telewizyjnych i filmach. Wcieliła się też w bajkową rolę księżniczki Aurory.
Teraz Europa. Norweżka Marte Wexelsen Goksøyr ma 42 lata. Jest mówcą i działaczką na rzecz osób niepełnosprawnych, ale sławę zyskała jako dramatopisarka. Jej najsłynniejszym dziełem jest interpretacja Kopciuszka, oparta na własnym życiu, wystawiona w jednym z najbardziej prestiżowych teatrów w Oslo z muzyką na żywo. Marte Goksøyr jest pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Norweskiej Akademii Literatury i Wolności Wypowiedzi, a jej wersja Kopciuszka została nawet wykorzystana do badań naukowych.
Madeline Stuart jest profesjonalną modelką. Urodziła się w Australii w 1996 roku. Po pokazie mody w Brisbane w 2014 roku zdecydowała, że chce pracować w tej branży. Dzięki swej mamie, która marzeniu córki nadała medialny rozgłos, Madeline podpisała modowe kontrakty. Szybko zdobyła całą kolekcję wyróżnień. Mogliśmy ją zobaczyć na wybiegu podczas Tygodni Mody w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie i w wielu innych prestiżowych miejscach. Trafiła też do najpopularniejszych czasopism jak Vogue czy Forbes.
Isabella Tejada od najmłodszych lat podążała śladami swojej babci projektantki. Jako dziecko tworzyła ubrania dla swoich lalek, a ostatecznie zabawa stała się jej pracą, gdy zaczęła projektować ubrania inspirowane kulturą Gwatemali, a także skierowane do osób z zespołem Downa. Pierwsza duża prezentacja jej kolekcji odbyła się w 2015 roku. Sprzedała ją z sukcesem, szybko posypały się nowe propozycje. Już rok później projekty Isabelli były prezentowane na London Fashion Week, po którym odbyła się kolejna wystawa w Rzymie. Wszystko to zapewniło jej miejsce na liście 100 kobiet BBC.
Pablo Pineda – aktor i pedagog, pierwszy Europejczyk z zespołem Downa, który uzyskał dyplom uniwersytecki, zdobywca Srebrnej Muszli na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián, regularnie gości na uniwersytetach na całym świecie.
Sujeet Desai — muzyk z Buffalo w stanie Nowy Jork. Potrafi grać na siedmiu instrumentach m.in. fortepianie, skrzypcach, perkusji, trąbce i saksofonie. O jego osiągnięciach nakręcono dwa filmy dokumentalne.
Karen Gaffney — utalentowana pływaczka. Oprócz zdobycia dwóch złotych medali na Olimpiadach Specjalnych, Karen była pierwszą osobą z zespołem Downa, która ukończyła sztafetę na kanale La Manche. I tak dalej.
Kiedy mówimy o osobach z zespołem Downa, czasami wpadamy w retorykę, że warto urodzić „takie” dziecko, bo ono się tak pięknie śmieje, bo jest bezinteresowne i potrafi kochać. Bo może odnieść sukces, jak zobaczyliśmy przed chwilą. To wszystko jest prawdą, ale nie jest dobrym uzasadnieniem. Osoba będąca nosicielem dodatkowego chromosomu ma prawo do życia tylko dlatego, że jest.
M G‑N