Wraz z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy” z zadowoleniem przyjęliśmy wiadomość, że Sejm i Senat uchwaliły ustawę o świadczeniu wspierającym. Zasadniczo poprawia ona sytuację rodziców i opiekunów, którzy codziennie opiekują się najciężej chorymi dziećmi i którzy do tej pory nie mogli zarabiać, otrzymując jednocześnie świadczenie pielęgnacyjne. To znacząca zmiana, poprawiająca warunki życiowe dzieci z niepełnosprawnościami.
Cieszy nas, że ustawa realizuje postulaty Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy”:
- Przede wszystkim znosi zakaz pracy dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami (do 18 r.ż.), pobierających świadczenie pielęgnacyjne;
- Znosi też zakaz prowadzenia gospodarstwa rolnego w tej samej sytuacji;
- Rodzice otrzymają świadczenie pielęgnacyjne na każde chore dziecko.
Dzięki wspólnemu wysiłkowi całego środowiska i zjednoczeniu sceny politycznej ponad partyjnymi podziałami udało się wprowadzić te, korzystne dla dziesiątek tysięcy rodzin w Polsce, rozwiązania.
Ustawa jest ważnym krokiem w dobrą stronę, aczkolwiek – jak każda – nie jest doskonała. Będziemy na bieżąco monitorować jej wdrożenie. Sejm odrzucił postulowane przez nas – i całą stronę społeczną – poprawki o przyznaniu świadczenia wspierającego osobom, które uzyskały minimum 50 pkt. w skali określającej potrzebę wsparcia. Jeśli w praktyce okaże się, że taka konstrukcja przepisów wyrzuca poza nawias wsparcia osoby najbardziej potrzebujące i świadczenie wspierające jest przyznawane nielicznym, będziemy o tym informować i dążyć do zmiany prawa. Przypominamy, że skala ta jest ustalana na poziomie rozporządzenia właściwego ministra i do jej zmiany nie trzeba nowelizacji ustawy.
Obecnie ustawa czeka na podpis Prezydenta. Liczymy, że nastąpi to w najszybszym z możliwych terminów, dzięki czemu najbardziej potrzebujące osoby otrzymają realne wsparcie od stycznia 2024 r.
Komitet nadal zbiera podpisy obywateli pod projektem „STOP zakazowi pracy”.