Dni płodne są związane z występowaniem przezroczystego, bardzo rozciągliwego i dającego odczucie śliskości śluzu. Warto jednak wiedzieć, że u większości kobiet także śluz nieprzezroczysty, mało rozciągliwy, papkowaty jest związany z płodnością i podejmowanie współżycia w dniach jego występowania może skutkować poczęciem.
Płodność kobiety w ciągu jednego cyklu trwa krótko. Do zapłodnienia może dojść wyłącznie w ciągu 24 godz. po owulacji. Później komórka jajowa obumiera. Wyznaczenie dnia owulacji metodami domowymi jest obarczone sporym błędem, więc gdyby tylko ta jedna doba była czasem płodności, zapewne niewielu z nas miałoby dzieci.
Na szczęście tak nie jest! Do płodności wynikającej z czasu przeżycia komórki jajowej możemy doliczyć 5 – 7 dni, które plemnik przetrwa w śluzie kobiety. W ciągu kilku dni przed owulacją organizm kobiety produkuje dobrej jakości śluz. Jest to bezpośrednio związane z hormonami – estrogenami, które są w tym czasie uwalniane. Jeśli więc do współżycia dojdzie kilka dni przed jajeczkowaniem, plemniki mogą w śluzie przeczekać ten czas i kiedy wreszcie komórka jajowa zostanie uwolniona z jajnika, plemniki rozpoczynają wyścig, aby jak najszybciej do niej dotrzeć.
Największa płodność
Dni najbardziej płodne są związane z występowaniem śluzu dobrej jakości. Śluz ten jest przezroczysty, bardzo rozciągliwy, daje odczucie śliskości (niekoniecznie muszą występować wszystkie te cechy naraz), może przypominać surowe białko jaja. Kobieta może go obserwować przy każdym korzystaniu z toalety, gdyż zazwyczaj jest zauważalny na papierze toaletowym. Czasem przez cały dzień przy poruszaniu się czuje się śliskość u ujścia pochwy. To także będzie objaw związany z dużą płodnością. Współżycie w dni, w których obserwujemy takie symptomy, z dużym prawdopodobieństwem zaowocuje ciążą.
Trzeba jednak pamiętać, że u większości kobiet każdy śluz jest związany z płodnością, również nieprzezroczysty, mało rozciągliwy, papkowaty itp. Jest on mniej płodny, ale współżycie w dni, w które występuje, także może skutkować poczęciem.
U większości kobiet każdy śluz jest związany z płodnością, również nieprzezroczysty, mało rozciągliwy, papkowaty itp.
Co nas może zmylić?
Niejednokrotnie można spotkać się z opinią, iż środek cyklu to dni płodne. Czasem słyszy się, że owulacja występuje w 14. dniu cyklu. Są też aplikacje, które na podstawie długości cykli kobiety wyliczają, kiedy występują u niej dni płodne. Metody te będą się zazwyczaj sprawdzały u zdrowych kobiet z regularnymi cyklami trwającymi 26 – 29 dni. Jednak każda z tych metod jest zdecydowanie mniej precyzyjna niż obserwacja śluzu. Co więcej, każde zaburzenie cyklu sprawi, że „wyliczanki” wprowadzą nas w błąd! Natomiast obserwacja śluzu, którego produkcja jest związana z rzeczywistym występowaniem hormonów w fazie przedowulacyjnej, będzie niejako podążała za zmianami, które w zaburzonym cyklu mogą wystąpić.
Długie cykle
Jeśli u kobiety występują cykle dłuższe niż 35 dni, często zdarza się, że występują dwie fazy śluzu (lub nawet więcej). Czasem jest to wydzielina mniej płodna, ale czasem we wszystkich „łatach” występuje śluz najlepszej jakości. Każdy taki śluz musimy traktować jako płodny. Jeśli jednak chcemy określić, która faza była faktycznie związana z owulacją, musimy wspomóc się mierzeniem temperatury.
Stały model niepłodności
Jeśli kobieta każdego dnia obserwuje niezmieniający się śluz (najczęściej gorszej jakości), może uznać to za objaw niezwiązany z płodnością (tzw. stały model niepłodności) i jako płodną traktować tylko każdą zmianę tego stałego modelu. Czasem taki stan sprawia dużo problemów i powoduje niepewność. Wtedy warto kontaktować się z doświadczonym nauczycielem metody.
Izabela Salata